Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 piątek 29 marca 2024r.   imieniny: Eustachy, Ostap, Wiktoryn

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
Image
Berlinchen - historia miasta
Z ulicy Gorzowskiej skręcamy w prawo w "Ścieżkę poetów", która prowadzi nas wzdłuż łęg brzozowych do kamiennej drogi. Po tamtej stronie fabryki krzeseł Jahnke i odcinka kolejowego do Głazowa leży na brzegu wzniesienia wieża ciśnień i Wzgórze Wilhelma, na którym stoi kamień upamiętniający 25-lecie rządów Wilhelma II.

Z tego miejsca rozciąga się najlepszy widok na miasto, lasy i jezioro z jego wyspami. Drogą kamienną wracamy w dół i kierujemy się znowu w kierunku centrum miasta. Na miejscu gdzie skręcamy w lewo stoi Brama Myśliborska, która była w ostatnich czasach używana jako suszarnia (suszenie szyszek sosny, żołędzi) i która została w 1886 roku z powodów ruchu drogowego zburzona. Wraz z tą rozbiórką Berlinchen stracił swą ostatnią bramę i szkoda, że miasto tym samym straciło swój malarski czar, który posiada jeszcze wiele miast Nowej Marchii.

{gallery}aaaktualnosci3/historia6/{/gallery}

Za budynkiem Ojczyźnianego Związku Kobiet znajdujemy stary mur miejski przy Psiej Furcie jeszcze w swej dawnej 7-metrowej wysokości. Mur wspinał się na wzgórze, aby polepszyć strategicznie niekorzystne położenie miasta. Kiedy spojrzymy w głąb ulicy Górnej z jej starymi domkami i ich małymi ogródkami to zrozumiemy dlaczego ten motyw stał się bodźcem do studiowania tego zakątka. Przez Chmielną i Odrzańską do czasów założenia kanalizacji, ścieki z północnozachodniej części miasta płynęły do jeziora.

REKLAMA

Na rogu ulicy Niepodległości stoi ratusz, wcześniej dom prywatny, który został zakupiony po pożarze ratusza na rynku. W 1920 roku został gruntownie przebudowany i jednocześnie powiększony zgodnie z oczekującymi go zadaniami, szczególnie trzeciej co do wielkości w Nowej Marchii Kasy Oszczędności. W sali posiedzeń ratusza na piętrze wiszą różne wizerunki miasta, w tym rycina Meriana z 1652 roku. W ratuszu znajduje się również posterunek policji. W pokoju nr 5 ma swą siedzibę Urząd Komunikacyjny. Poprzez ulicę Rożaną dochodzimy do ulicy Górnej naprzeciw budynku starego sądu. Kiedy kierujemy wzrok w górę zauważamy przepiękne stare zabudowania Góry Goldowsky'ego. Długie lata zamknięta, została ponownie udostępniona w 1923 roku. Tu przez wzgórze przebiega mur.

W stóp góry powędrujemy ulicą górną do kapliczki Gminy Apostolskiej, potem obniżeniem przez rów odpływowy nazwany "Ader" dochodzimy ponownie do Niepodległości i kończymy tym samym obchód starówki. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym, lasom, polom, łąkom i jeziorom, bujnie rozwinęła się fauna i flora. W miejskich ogrodach i położonych wokół gospodarstwach obradzają wszystkie gatunki warzyw i owoców. Rosną niezliczone ilości różnorodnych gatunków roślinnych, czasem rzadkich odmian takich jak octowiec, czworolist pospolity, aronie, niecierpek indyjski.

{gallery}aaaktualnosci3/historia6/1/{/gallery}

Wśród drzew liściastych występują buki, dęby, jesiony, klony, lipy, kasztany, olchy i brzozy. Ciemnozielone lasy iglaste rosną na zmianę z liściastymi, w których w okresach kwitnienia można zobaczyć wszystkie kwiaty leśne, rozłożyste paprocie i mchy. Także zbieracze mają się z czego cieszyć: mogą liczyć na zbiory jagód, poziomek i różnorodnych grzybów. Fauna dopasowała się do roślinności. W lasach żyje gruba zwierzyna: sarny, jelenie, dziki, na polach zające, króliki, kuropatwy i bażanty. Po jeziorze pływają wszelkie gatunki ptaków wodnych i 20 łabędzi należących do Stowarzyszenia Upiększania Miasta. Lasy dają schronienie wielu ptakom śpiewającym, którym zakłada się skrzynki lęgowe, a jeziora kryją smaczne ryby jak karpie, szczupaki, leszcze, płotki, okonie, sumy, sieje, węgorze i raki. Pola, łąki i lasy ożywiają wrony, myszołowy, jastrzębie, sroki, czaple, kanie i zimorodki.

Opracowano na podstawie:
Heimatkreis Soldin/Neumark
Die Gesichichte eines ostdeutschen Heimatkreises 1981 rok
Eigenverlag Heimat Kreis Soldin 3040 Soltau

Muzeum Regionalne Barlinek

Zobacz także: Historia Barlinka >>

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież