Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 sobota 20 kwietnia 2024r.   imieniny: Agnieszka, Czesław, Czech

Reklama

A A A
Image
90 lat hymnu narodowego
W tym roku mija 220 lat od momentu napisania „Mazurka Dąbrowskiego” i 90 lat od chwili ustanowienia go hymnem narodowym. W związku z tymi rocznicami, Muzeum Regionalne w Barlinku, zorganizowało kolejne już spotkanie w ramach Muzeum Cafe.

 

Prelekcja „Kontrowersje wokół Mazurka Dąbrowskiego” odbyła się 06 lutego a poprowadził ją Tomasz Wacław Jabłecki – pedagog, oligofrenopedagog, nauczyciel w Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Choszcznie. Tomasz Jabłecki od 40 lat zajmuje się popularyzowaniem muzyki, wiedzy historycznej i regionalnej. Został odznaczony wieloma medalami, wyróżnieniami i nagrodami, w tym najważniejszej w dziedzinie kultury. Jako pierwszy mieszkaniec powiatu choszczeńskiego otrzymał medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. W Barlinku tylko jedna osoba mogła szczycić się tym wyróżnieniem. Była nią Romana Kaszczyc.

„Mazurek Dąbrowskiego” został napisany między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia, w ówczesnej Republice Lombardzkiej, dzisiejsze Włochy. Napisał go Józef Rufin Wybicki dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio legionistów. W tym miejscu „Pieśń Legionów” została odśpiewana po raz pierwszy. Od tej chwili ta mobilizująca do walki o obronność kraju pieśń, towarzyszyła Polakom we wszystkich bitwach kampanii napoleońskiej. Wtedy, rozpoczynała się od słów „Jeszcze Polska nie umarła”.  Opublikowano ją w trzech językach – po polski, włosku i francusku. W ciągu 200 lat wersji „Mazurka Dąbrowskiego” było kilkadziesiąt. Tekst zmieniał się w zależności od czasów i od popularności poszczególnych wodzów. Był więc np. refren „Marsz, marsz Chłopicki” czy też „Marsz, marsz Sikorski”. W 1816 roku powstała pieśń, która świadomie była przeciwieństwem „Mazurka”.

REKLAMA

Z inicjatywy księcia Konstantego dla uczczenia cara Aleksandra I napisano „Boże coś Polskę”. Jednak nie przebiła ona popularnością „Pieśni legionów”. Podczas Powstania Listopadowego popularność zyskała „Warszawianka”, zaczynająca się od słów „Oto dziś dzień krwi i chwały”, którą uroczyście do dziś wykonuje się podczas imprez wojskowych. „Mazurek Dąbrowskiego” w czasie „Wiosny Ludów” znany jest już w całej Europie. Po Powstaniu Styczniowym wydano zakaz wykonywania 244 pieśni, w tym na miejscu pierwszym „Pieśni Legionów”. W czasach niepodległości dyskutowano co będzie hymnem narodowym. Kandydatami były m.in. „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „Warszawianka”, „Marsz I Brygady”.

W 1927 r. Sejm podjął decyzję i potwierdził to pisemnie, iż polskim hymnem narodowym zostaje „Mazurek Dąbrowskiego”. Po II wojnie światowej powróciła dyskusja. Mało kto wie, że w szranki z „Mazurkiem” stanęła wtedy pieśń „ Ukochany kraj, umiłowany kraj”. Powrócono jednak do pieśni zatwierdzonej przez sejm w 1927 r. Do dziś nie jest jasne kto napisał melodię do słów hymnu. Początkowo twierdzono, że zrobił to sam Józef Wybicki. Później, w literaturze powtarzały się dwa nazwiska – Fryderyk Chopin i Michał Kleofas Ogiński. Do dziś nie udało się rozstrzygnąć tej kontrowersji, jednak przyjmuje się z dużym prawdopodobieństwem, iż muzykę zaczerpniętą z podlaskiej melodii ludowej napisał Fryderyk Chopin. monikary

{gallery}aaaaaaktualnosci7/hymn{/gallery}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież