barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Wyprawa do Włoch na uroczystości 65. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
04.06.2009.

Image
Wyprawa do Włoch
Harcerze Hufca ZHP Myślibórz, przede wszystkim z inicjatywy harcmistrza Zbigniewa Zięby, od wielu lat odwiedzają Włochy. Głównym celem tych wyjazdów jest uczczenie pamięci żołnierzy 2. Korpusu polskiego, którego szlak bojowy wiódł przez doliny i szczyty Apeninów podczas II wojny światowej.

Image foto

Najważniejszym wydarzeniem tej kampanii była bitwa o klasztor benedyktyński znajdujący się na górze Monte Cassino. Jego zdobycie przez żołnierzy gen. Władysława Andersa 18 maja 1944 r. pozwoliło wojskom alianckim zdobycie Rzymu.

W tym roku w przygotowaniu uroczystości pomogli także harcerze z 23. Barlineckiej Drużyny Harcerskiej „Leśni” wchodzący w skład reprezentacji Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP oraz całego Związku Harcerstwa Polskiego. Dzień przed uroczystościami zajęliśmy się porządkowaniem pomnika 5. Kresowej Dywizji Piechoty na wzgórzu 575 oraz przygotowaniem drogi do niego. Natomiast podczas uroczystości pełniliśmy służbę ratowniczą i porządkową. W uroczystościach wzięli udział m. in. prezydent RP Lech Kaczyński, z-ca szefa Sztabu Generalnego adm. Mathea, ambasador RP w Rzymie, przedstawiciele władz włoskich, a przede wszystkim liczni kombatanci przybyli z Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

Image

Wyprawa, wraz z dojazdem autokarem, trwała od 11 do 21 maja 2009 r. Oprócz głównego punktu programu – pobytu na Monte Cassino, podczas którego pełniliśmy służbę, a także zwiedziliśmy teren bitwy oraz klasztor benedyktyński, mieliśmy możliwość odwiedzenia szeregu miejsc, które we Włoszech zobaczyć trzeba. Pierwszy dzień pobytu w Italii spędziliśmy w Alpach w pobliżu miejscowości Gemona, następnie w drodze na południe obejrzeliśmy San Gimignano – „średniowieczny Manhattan” - miasto wież, Sienę wraz z jej niedokończoną katedrą i placem Il Campo. Kolejne dwa dni przeznaczone były na Rzym. Obóz rozbiliśmy w nadmorskiej miejscowości Castel Fusano i rano pociągiem podmiejskim wyruszaliśmy na zwiedzanie m. in. Koloseum, Forum Romanum, Kapitolu, Fontanny di Trevi, Watykanu wraz z wizytą przy grobie papieża Jana Pawła II, Panteonu, czy Kwirynału. Pewną przeszkodą był strajk komunikacji miejskiej, od której zależał nasz powrót do obozu, jednak okazało się, że Włosi nie potrafią przeprowadzić porządnego strajku i pociągi zaczęły jeździć wcześniej, niż miały.

REKLAMA

Korzystając z pobytu na Monte Cassino pojechaliśmy również do Pompei, gdzie spacerowaliśmy po zasypanym przez popiół z pobliskiego Wezuwiusza w I wieku n.e. rzymskim mieście, dziś już odkopanym. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również w Asyżu, mieście św. Franciszka i św. Klary, a także w Wiedniu, w którym najwięcej czasu spędziliśmy w Muzeum Historii Naturalnej oraz przy katedrze św. Szczepana.

Po Włoszech poruszaliśmy się dwoma autokarami wraz z pozostałymi członkami reprezentacji Chorągwi Zachodniopomorskiej – 20. Drużyną Harcerską „Lotna” z Myśliborza, 42. Drużyną Harcerską „Wędrowcy” z Lipian, 20. Świnoujską Drużyną Starszoharcerską „Szare i wilki”, Powiatowym Związkiem Drużyn z Wałcza, Szczepem Sosnowej Szyszki ze Szczecina oraz gościnnie 21. Drużyną Harcerską „Klon” z Rzepina (Chorągiew Ziemi Lubuskiej). Łącznie nasza ekipa liczyła 92 osoby w wieku od 11 lat do ... wieku najstarszego instruktora.

Image

Warto również zaznaczyć, że podczas pożegnania Wyprawy w Myśliborzu burmistrzowie Myśliborza i Lipian przekazali wyprawki szkolne dla poszkodowanych w niedawnym trzęsieniu ziemi w Abruzii we Włoszech. Zostały one przekazane podczas Festynu Polskiego w mieście Cassino 18 maja 2009 r. Natomiast burmistrz Barlinka zadeklarował wsparcie finansowe uczestników Wyprawy z 23. Barlineckiej Drużyny Harcerskiej „Leśni”. Wsparcie otrzymaliśmy także od pana Mirosława Kaliszuka, właściciela sklepu komputerowego PHU „Reset” w Barlinku.

Wyjazd na te uroczystości był wspaniałą okazją do sprawdzenia umiejętności harcerskich w drużynie, nawiązania przyjaźni z innymi drużynami, a także znakomitą nauką historii, zarówno starożytnej i średniowiecznej, jak i z okresu II wojny światowej.

pwd. Kuba Syroka
drużynowy 23. Barlineckiej Drużyny Harcerskiej „Leśni”

Foto: Kuba Syroka


Odsłon: 4289 | Drukuj

Komentarze (5)
1. 04-06-2009
 
O ja tez jade haha ze szkoly ;)
 
kalitka7
2. 04-06-2009
 
w sprawie książek o Monte Cassino
"Monte Cassino" Parkera nie jest, moim zdaniem, takie ciekawe. "Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza to podstawa, bardzo polecam. Muszę sprawdzić, czy już ją p. Smoczyk sprowadziła do Biblioteki Miejskiej. Dla tych, którzy mają mniej czasu - "Szkice spod Monte Cassino" Wańkowicza - skrót "Monte Cassino". 
U Parkera podejście jest trochę zbyt amerykańskie i za bardzo skupia się na problemach amerykańskich kombatantów już po wojnie. O tym, że nasi żołnierze bardzo często nie mieli gdzie wracać, bo tam był Związek Radziecki, to praktycznie nie wspomina.
 
Turgon
3. 04-06-2009
 
w sprawie książek o Monte Cassino
Być Tam , to piękne przeżycie , naprawde zachęcam do odwiedzenia tego niezwykłemo Miejsca na Ziemi które nazywane jest Monte Casino w Przepięknych Włoszech .....
 
stiven
4. 04-06-2009
 
Cassino to symbol
góra cassino to symbol trudnych walk we Włoszech. Polecam książkę MONTE CASSINO autor MATTHEW PARKER . Zdziwisz się jak było naprawdę...
 
lachuaga
5. 04-06-2009
 
Monte Cassino
lekcja historii i patriotyzmu jakże potrzebna
 
BOBAR

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Budynek po dawnym ekonomiku to dobre miejsce na:
 
Reklama
Ogłoszenia
Pomoc w domu - praca
Poszukiwana osoba do sprzątania biur
Mieszakanie 3 - pokojowe do wynajęcia
Kalosze rozm. 34 - sprzedam
Adidasy rozm. 35
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
24.02.16:57
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(7 komentarzy)
24.02.12:27
 Kolorowy oddział
(1 komentarz)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
22.02.08:31
 Impresje Kobiece w BOK
(5 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.