barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Pytania do Rajców Drukuj Email
Oceny: / 51
KiepskiBardzo dobry 
09.06.2007.

Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Barlinek

W naszym otoczeniu spotykamy się z wieloma problemami, często mamy do czynienia z niewłaściwym załatwianiem spraw lub bezczynnością osób za nie odpowiedzialnych.

Portal www.barlinek24.pl daje wszystkim możliwość wypowiedzenia się na każdy, nawet najbardziej drażliwy temat dotyczący naszej gminy. Pytania, wypowiedzi i sugestie będą publikowane na stronie internetowej, przedstawiane pisemnie Burmistrzowi i Radzie Miejskiej.

Postaramy się, aby na każde pytanie odpowiedziała kompetentna osoba. Pytania do Rajców będziemy publicznie zadawali na posiedzeniach Rady, a w innych sprawach uzyskamy w waszym imieniu odpowiedź z Ratusza.

Zachęcamy do zadawania pytań.

Poruszając trudne tematy, przedstawiając własne pomysły, krytykując nieudolność czy bezmyślność dbamy w gruncie rzeczy o „Nasz Barlinek”.

Anonimów nie publikujemy.
Redakcja www.barlinek24.pl

 

Pytania do Rajców

 Odpowiedzi Rajców

 1

 pytanie (pdf)

odpowiedź (pdf) 

 2

 pytanie (pdf)

odpowiedź (pdf)

 

 


Odsłon: 80461 | Drukuj

Komentarze (87)
21. 04-11-2011
 
Praca w Święta
Interesuje mnie sprawa pracy w święta ! 
Czy nasz "kochany" zakład który zatrudnia chyba największą ilość ludzi w Barlinku (czyt. Barlinek Inwestycje) może sobie od tak wprowadzić system 4 zmianowy ? Ludzie na niektórych wydziałach pracują w niedziele i wszystkie święta (np. Pelet 3) w zamian nie dostając nic ! żadnych dodatków do pensji z tego tytułu ! Uważam ten fakt za dość krzywdzący i nie wierze że w świetle prawa nie można tu nic zrobić... Proszę o odpowiedź  
Z Wyrazami Szacunku: 
Internauta
 
krytyk
22. 01-05-2011
 
Fabryczna
Szanowni rajcowie. 
Jak to jest, że miasto ma pecha do wykonawców zadań inwestycyjnych. Fabryczna jest przykładem bałaganu, marnotrastwa, byle jakości. Zapadnięte fragmenty jezdni u wjazdu do Janex-u, bałagan obok młyna, nie skończone skarpowanie - wstyd że to już maj, a zima skończyła sie ponad miesiąc temu. Czy zawsze trzeba zlecać tego typu prace byle papudrakom?? Czy nie szkoda nam pieniędzy na wieczne poprawki?? Przecież to wstyd mówić, że to nowa ulica, że świeża jak mleko od krowy.  
I jeszcze jedno - ktoś wymyślił Fabryczną jako jednokierunkową. Dlaczego??? Co stoi na przeszkodzie, aby była dwukierunkową?? Drobne "otwarcie" przy Ogrodowej i jest ok. Ulica szeroka, bez problemu dla przeciwnych pasów ruchu. Obecnie jest bardzo niebezpieczna, gdyż IDIOCI jeżdżą po niej pod prąd, bo daleka pętla nikogo nie zacheca.  
Panie Maciejewski, zamiast męczyć zmianę podporządkowania Kombatantów i Ogrodowej, skup się Pan na Fabrycznej - tam można jeszcze wiele naprawić, bo co można było, to już spaprano
 
Marceli
23. 01-02-2011
 
Bałagan na Chmielnej...
Mieszkam przy ulicy Chmielnej i choć jest to centrum miasta i bliskie sąsiedztwo ratusza, to niestety nikt z osób odpowiedzialnych za stan porządków w naszym mieście zda się tego nie zauważa...między budynkiem nr 8,a sąsiednim domem jest chodnik.Z pewnością jest to skrót dla wszystkich, którzy idą robić zakupy w Bimex'ie, czy Biedronce, ale, jest to też miejsce spotkań na piwko, czy winko...W istocie, z jednej strony szpaler sosen, z drugiej mur, a potem siatka porośnięta bluszczem.To miejsce też woła o porządek, teren ten bezprawnie zagrodził sobie mieszkaniec tej ulicy i składuje tam wszystkie możliwe rupieci i śmieci, kiedyś miał gołębie, teraz to składowisko złomu, śmieci i azyl dla drobych pijaczków...A to wszystko w centrum miasta, nie lepiej ogłosić przetarg na ten skrawek miejskiej ziemi, tu z powodzeniem zmieści się garaż!A skoro mowa o tej nieszczęsnej ścieżce, gdzie śmieci, butelki i fekalia utrudniają przejście, to lepiej chyba zlikwidować to przejście niż dawać przyzwolenie do picia i dewastacji miasta.Rozumiem,że to podobno jest droga przeciwpożarowa, ale swego czasu była zamknięta i większość się przyzwyczaiła do tego,że nie ma skrótu.Ta nasza ulica jest chyba najbrudniejsza w mieście przez ten azyl pijaczków i tę składnicę śmieci.Mamy wszak w urzędzie wydział do spraw ochrony środowiska, a gdzie tu ochrona?! Toż to centrum miasta!Zaznaczam,że tę sprawę poruszało już kilka osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie z tą cuchnącą alejką i składowiskiem śmieci, czy to takie trudne nakazać komuś, kto nawet nie jest właścicielem tego terenu posprzątać ten bałagan?!To smutne,że trzeba aż do mediów się skierować, by urzędnicy dostrzegli to, co jest niedaleko nich!
 
sempan
24. 15-01-2011
 
Bałagan na Chmielnej...
... i się udało !!! :grin :p
 
Kriss31
25. 15-01-2011
 
cieszmy się
na kogo jak na kogo ale na roztopy zawsze można liczyć :))) 
Władze też liczyły :zzz
 
Kriss31
26. 25-12-2010
 
straszna sobota
Zima jest po to aby snieg nas cieszył... Rozumię, że święta, że ludzie "służby" również świętują, ale ile to będzie trwało?? Miasto zasypane, chodniki zawalone grząskim śniegiem - sprzętu odśnieżającego nie widać. Śnieg wywożony sporadycznie lub wcale, odgarniany z jezdni zawala chodniki, przejścia dla pieszych jak tor przeszkód, wyjazdy z bocznych ulic zasypane przez pługi "pędzące" główną Niepodległości. Ile to jeszcze potrwa? Prognoza na najbliższe dni nie przewiduje gwałtownego ocieplenia - czas więc do roboty. I nie mówić, że stary budżet 2010 tego nie udźwignie, bo mieszkańcy też mogą więcej nie dźwigać...I jeszcze jedno - do jakiego momentu jesteśmy zaskakiwani zimą, a w którym to momencie poddajemy się bez walki. Bo jak na dzisiaj, to walki nie widzę.
 
Marceli
27. 25-12-2010
 
straszna sobota
Kto opiekuje się chodnikami Barlineckimi chodzi mi o odśnieżanie podczas zimy ?????Mieszkam w Poznaniu ale jak przyjechałem do rodzinnego miasta to woła o pomstę do nieba jak poznanianiacy mówią masakra nie mówię o bocznych uliczkach jak Ogrodowa ale o głównych Niepodległości
 
samarytanin
28. 09-04-2010
 
LATO 2010?
Z okazji nadchodzącego lata i wciąż zbty dużego dystansu do gór z dostępnością górali, pytanie o pogode kieruję do Rajców:) 
.... 
Panocki.... jakie bedzie lato? 
Pozdrawiaju:)
 
ludopralka
29. 26-10-2009
 
Tomeek26 i Marceli
Art. 51 Kodeksu Wykroczeń ( wyciąg z komentarza ) 
 
1. Przepis chroni spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny przed ich zakłóceniem, a tym samym - prawo ludzi do niezakłóconego spokoju, porządku i spoczynku nocnego. 
2. Czynność sprawcza polega na wybryku, którego skutkiem będzie zakłócenie spokoju, porządku lub spoczynku nocnego, bądź też wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym. Tak więc zasadnicze znaczenie dla kwalifikacji zachowania z omawianego przepisu ma interpretacja pojęcia wybryku. Powszechnie przyjmuje się, że wybryk to zachowanie, które odbiega od przyjętego zwyczajowo postępowania w danym miejscu, czasie i okolicznościach, narusza czy lekceważy obowiązujące zasady współżycia społecznego. Z wybrykiem zatem będziemy mieć do czynienia wówczas, gdy czyn sprawcy odbiegał od przyjętych w danej sytuacji obowiązujących norm postępowania, pozostawał w sprzeczności ze zwykłymi normami ludzkiego współżycia (Bojarski (w Bojarski, Radecki, s. 344; tenże (w Bojarski, Świda, s. 120; szerzej na ten temat por. Falandysz, Wykroczenie, s. 19 i n.). W literaturze powszechnie akceptuje się, że o wybryku decydują nie tylko elementy natury przedmiotowej (wyrażające się właśnie w rażącym naruszeniu przyjętych norm współżycia społecznego), ale także element podmiotowy, sprowadzający się do lekceważenia tych norm i umyślnego okazania tego lekceważenia (Bojarski (w Bojarski, Radecki, s. 344-345; tenże (w Bojarski, Świda, s. 120; Marek, Prawo, s. 121). "Istota "wybryku" spenalizowanego w art. 51 § 1 k.w. uzależniona jest od szczególnych znamion strony podmiotowej, charakteryzującej się umyślnym okazaniem przez sprawcę lekceważenia dla norm zachowania się" (wyrok SN z 30 września 2002 r., III KKN 327/02, LEX nr 55571). 
3. Przykładami wybryku może być właśnie krzyk, hałas lub alarm, jeśli tylko pozostawać będą w sprzeczności z przyjętymi w danych okolicznościach normami postępowania, zasadami współżycia społecznego. W tym kontekście nie będziemy mieli do czynienia z wypełnieniem znamion wykroczenia z art. 51 k.w., jeśli na przykład krzyk, nawet zakłócający spoczynek nocny, stanowić będzie wołanie o pomoc (Bojarski (w Bojarski, Radecki, s. 346). Możliwe jest jednak dopuszczenie się wybryku w inny sposób, na przykład poprzez rozsypanie substancji drażniących wzrok, środków cuchnących, szczucie psa, który ujada (Bojarski (w Bojarski, Świda, s. 120; Marek, Prawo, s. 121). Krzykiem jest bardzo głośne mówienie, wołanie, wrzask, niekoniecznie zawierający jakąś treść; hałasem mogą być inne głośne dźwięki, wywołujące wrzawę, harmider, rumor. Alarmem będzie użycie sygnału, wezwanie do gotowości lub działania, zawiadomienie o grożącym niebezpieczeństwie (Egierska (w Bafia, Egierska, Śmietanka, s. 131). 
4. Samo dopuszczenie się wybryku nie stanowi jeszcze wykroczenia z art. 51 k.w. - warunek karalności stanowią skutki wybryku w postaci zakłócenia spokoju publicznego, porządku, spoczynku nocnego lub też wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym (Bojarski (wUśmiech Bojarski, Świda, s. 119-120). 
5. Zakłócenie to naruszenie ustalonego porządku, wywołanie niepokoju, zamieszania. Przez zakłócenie spokoju publicznego należy rozumieć naruszenie równowagi psychicznej ludzi (spowodowanie u nich uczucia zaniepokojenia, zdenerwowania itp.), przy czym wystarczy, by skutek taki dotknął przynajmniej jedną osobę (Bojarski (w Bojarski, Świda, s. 121). Zakłócenie porządku publicznego to z kolei wywołanie takiego stanu, który w danych okolicznościach, miejscu i czasie oraz zgodnie z przyjętymi normami uważa się za nienormalny i który utrudnia lub uniemożliwia ludziom normalne zachowanie się w miejscach dostępnych dla bliżej nieokreślonej grupy osób, przy czym tutaj także skutek ten może dotknąć tylko jedną osobę (Bojarski (w Bojarski, Radecki, s. 349-350). Z kolei zakłócenie spoczynku nocnego polega na uniemożliwieniu (także co najmniej jednej osobie) odpoczęcia w ciszy nocnej, która zwykle obowiązuje w godzinach pomiędzy 22.00 a 6.00 (Bojarski (w Bojarski, Świda, s. 121-122; Bojarski, s. 161). 
6. Z kolei wywołanie zgorszenia oznacza spowodowanie oburzenia, potępienia z powodu swojego niewłaściwego, niemoralnego zachowania, przy czym wystarczy, aby taka negatywna reakcja wystąpiła u jednej postronnej osoby. Miejscem publicznym jest miejsce ogólnie dostępne dla każdego (por. teza 4 do art. 49 k.w.). 
7. "1. Wybryk to zachowanie się, jakiego wśród konkretnych okoliczności czasu, miejsca i otoczenia, ze względu na przyjęte zwyczajowo normy ludzkiego współżycia, nie należało się spodziewać, które zatem wywołuje powszechne negatywne oceny społeczne i uczucia odrazy, gniewu, oburzenia. Wybryk charakteryzuje więc ostra sprzeczność z powszechnie akceptowanymi normami zachowania się. A contrario nie może być uznany za "wybryk" czyn, który nie tylko, iż nie koliduje w rażący sposób z obowiązującymi w określonym kontekście sytuacyjnym normami zachowania się, ale wręcz wzbudza - w odbiorze powszechnym - oceny akceptacji, choćby milczącej zgody, aprobaty, podziwu lub uznania. 2. Zakłócenie porządku publicznego to wywołanie stanu, który w danym miejscu, czasie i okolicznościach, zgodnie z przyjętymi zwyczajami i obowiązującymi przepisami, uważa się za nienormalny i który, w obiektywnym odbiorze, odczuwany jest jako utrudnienie lub uniemożliwienie powszechnie akceptowanego sposobu zachowania się w miejscach dostępnych dla bliżej nieokreślonej liczby osób. Natomiast zakłócenie spokoju publicznego to naruszenie równowagi psychicznej ludzi, powodujące negatywne przeżycia psychiczne nieoznaczonych osób, powstające z bezpośredniego oddziaływania na organy zmysłów" ( wyrok SN z 2 grudnia 1992 r., III KRN 189/92, LEX nr 162227). 
8. Artykuł 51 § 2 przewiduje typ kwalifikowany w stosunku do § 1, ze względu na obecność dodatkowych znamion i ich rodzaj, tj. chuligański charakter czynu lub dopuszczenie się czynu pod wpływem alkoholu. Typ kwalifikowany jednak, obok istnienia dodatkowych znamion, charakteryzuje się surowszą sankcją w stosunku do typu podstawowego, uzasadnioną właśnie ze względu na obecność okoliczności o charakterze kwalifikującym. Tymczasem sankcja w § 1 i 2 jest identyczna. Pierwotnie czyn z § 1 był zagrożony karą aresztu do 2 miesięcy, grzywny do 3000 zł albo karą nagany, natomiast zmieniony został w zakresie ustawowego zagrożenia przez art. 1 pkt 33 ustawy z 28 sierpnia 1998 r. (Dz. U. Nr 113, poz. 717 z późn. zm.). Tak więc aktualnie trudno wyjaśnić wyodrębnienie w § 2 art. 51 oddzielnego typu wykroczenia znamiennego wskazanymi okolicznościami, tj. charakterem chuligańskim lub wpływem alkoholu. Na pewno mają one charakter obciążający, co powinno znaleźć właściwe odzwierciedlenie w ramach sądowego wymiaru kary. Według Bojarskiego, o kwalifikowanym charakterze wykroczenia z § 2 art. 51 decyduje możliwość orzeczenia nawiązki na zasadzie art. 37 k.w., co nie jest możliwe w odniesieniu do typu podstawowego (Bojarski (w Bojarski, Świda, s. 122). 
9. Charakter chuligański mają wykroczenia polegające na umyślnym godzeniu w porządek lub spokój publiczny albo umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu mienia, jeżeli sprawca działał publicznie oraz w rozumieniu powszechnym bez powodu lub z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie podstawowych zasad porządku prawnego ( art. 47 § 5; por. uwagi do tego przepisu). W związku z tak przyjętą definicją chuligańskiego charakteru wykroczenia powstaje trudna do określenia granica pomiędzy "zwykłym" wybrykiem a tym o charakterze chuligańskim - w zasadzie każdy wybryk, ze względu na swoją istotę, dokonany publicznie, spełnia jednocześnie warunki do zakwalifikowania go jako zachowania o charakterze chuligańskim. Mimo że, jak podnosi się w literaturze, formalnie pojęcie wybryku jest szersze, to jednak w praktyce różnica jest trudna do uchwycenia (Bojarski (w Bojarski, Radecki, s. 248; Falandysz, Wykroczenie, s. 93 i n.). 
10. Trudno jest określić, kiedy sprawca dopuszcza się czynu pod wpływem alkoholu ( § 2 art. 51). Na pewno nie jest to pojęcie tożsame z pojęciem stanu po użyciu alkoholu i stanu nietrzeźwości. Te ostatnie mają bowiem swoje ustawowe definicje. Stan nietrzeźwości w świetle art. 116 § 16 k.k. zachodzi, gdy: 1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,50 albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub 2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Z kolei art. 46 ust. 2 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi definiuje stan po użyciu alkoholu, który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: 1) stężenia we krwi od 0,20 do 0,50 alkoholu albo 2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Natomiast wydaje się, że dla przyjęcia, że sprawca działał pod wpływem alkoholu, nie jest istotna zawartość alkoholu we krwi, lecz to, że to właśnie spożycie alkoholu wywołało zabronione zachowanie sprawcy, którego prawdopodobnie by nie podjął, gdyby alkoholu nie spożył. 
11. Penalizowane jest także popełnienie wykroczeń z § 1 i 2 w formach zjawiskowych podżegania i pomocnictwa (por. art. 14 k.w.). 
12. Analizowane wykroczenie ma charakter materialny - skutkiem wybryku jest właśnie zakłócenie spokoju, porządku publicznego, spoczynku nocnego lub wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym. Ze względu na istotę samego wybryku wydaje się też, że może być popełnione tylko umyślnie, choć w doktrynie wyrażono pogląd, że sam skutek w postaci na przykład zakłócenia spoczynku nocnego mógłby być objęty nieumyślnością (Marek, Prawo, s. 121; Bojarski, s. 161; Bojarski (w Bojarski, Radecki, s. 352; por. wyrok SO w Tarnowie z 29 sierpnia 2002 r., II Waz 122/2002, KZS 2003, z. 4, poz. 82). 
13. Wykroczenie z art. 51 polega z reguły na działaniu, choć możliwe jest jego popełnienie w formie zaniechania (np. niewyłączenie alarmu); Bojarski, s. 161. 
14. Wykroczenie z art. 51 w zakresie wywołania zgorszenia w miejscu publicznym może jednocześnie wypełniać znamiona wykroczeń z art. 140 k.w. (wybryk nieobyczajny) czy art. 141 k.w. (nieprzyzwoite napisy). Wówczas w grę wchodzić będzie konstrukcja zbiegu eliminacyjnego, w myśl reguły z art. 9 § 1 k.w. (Bojarski (w Bojarski, Radecki, s. 248). Analizowane wykroczenie często może mieć także związek z jednoczesnym popełnieniem jakiegoś przestępstwa, na przykład udziału w bójce ( art. 158 k.k.); wówczas zastosowanie mieć będzie art. 10 k.w. (Bojarski (w Bojarski, Radecki, s. 249; por. też Mozgawa, Odpowiedzialność, s. 8Super. 
 
 
W dużym skrucie wygląda to tak: czujesz się pokrzywdzony, zasówasz na komende do dzielnicowego, składasz zawiadomienie o wykroczeniu z art. 51 KW i sprawa trafia do sądu.
 
levix
30. 26-10-2009
 
Do Marceli
Niestety nikt tego nie ruszy bo nie jesteś Bitlem ani Wrotkiem i nie napędzasz barlineckiej gospodarki i nie masz połowy barlinka w kieszeni. Uświadom sobie, że ludzie dzielą się na tych co mogą i na tych co wszystko mogą. Ty najwyżej MOŻESZ dostać mandat za wypicie piwa z dziewczyną w romantycznym parkowym nastroju.To się tyczy również mnie więc nie jesteś sam. Pozdrawiam...i bez obrazy...
 
Tomeek26


 
Sondy
Budynek po dawnym ekonomiku to dobre miejsce na:
 
Reklama
Ogłoszenia
Pomoc w domu - praca
Poszukiwana osoba do sprzątania biur
Mieszakanie 3 - pokojowe do wynajęcia
Kalosze rozm. 34 - sprzedam
Adidasy rozm. 35
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
24.02.12:43
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(6 komentarzy)
24.02.12:27
 Kolorowy oddział
(1 komentarz)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
22.02.08:31
 Impresje Kobiece w BOK
(5 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.