barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
XLII Sesja Rady Miejskiej w Barlinku Drukuj Email
Oceny: / 1
KiepskiBardzo dobry 
02.07.2009.

Image
XLII Sesja Rady Miejskiej
25 czerwca 2009r o godz. 14.00 w świetlicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Barlinku, odbyła się XLII sesja Rady Miejskiej. W sesji uczestniczyło 11 radnych. Zaproszonymi na obrady zostali również przedstawiciele urzędu miejskiego na czele z Panem Burmistrzem, a także reprezentanci barlineckiego świata biznesu wraz z mieszkańcami naszego miasta.

Imagevideo

Już na samym początku obrad (przedstawienie porządku obrad), dało się odczuć pewne napięcie wśród członków rady, wynikającej z szeregu nieporozumień natury proceduralnej, gdyż wielu radnych zamiast głosować „za” lub „przeciw” proponowanemu porządkowi, kierowali w stronę Pana Burmistrza i Przewodniczącego Rady pytania dot. budżetu miasta, czy realizacji konkretnych projektów, jak np. budowa dróg.

Zalewanie ulicy Okrężnej

Na uwagę zasługują szczególnie interpelacje mieszkańców, ten punkt programu rozpoczął się miłym akcentem, gdyż pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Barlinku, na ręce Przewodniczącego Rady i Burmistrza miasta, złożyła podziękowania za okazane wsparcie i pomoc w działaniu na rzecz dobra uczniów szkoły.

Pozostałe interpelacje dotyczyły m.in. budynku mieszkalnego Janowo 5, którego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, a nawet, zdaniem zainteresowanych mieszkańców, grozi zawaleniem. Pan Burmistrz obiecał pomóc w tej kwestii, przez interwencji u pracowników dozoru technicznego. Niestety, poza tą obietnicą, nie przedstawił konkretnego pomysłu, żeby rozwiązać problem mieszkańców budynku.

REKLAMA

Ponadto mieszkańcy skupili się na krytyce władz miasta oraz radnych (wystąpienie pana Chmiela i pani Barcińskiej), zarzucając przede wszystkim egoizm, nadużycia i brak zgodności w działaniu dla dobra publicznego. Ta ostatnia kwestia została pozostawiona bez komentarza przez Burmistrza Miasta.

Ważnym elementem sesji stała się kwestia bezpieczeństwa i porządku publicznego w Gminie oraz sprawa zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy. Jako pierwszy, głos zabrał Pan Burmistrz Z.Siarkiewicz, przedstawiając plany miasta, co do przeciwdziałania i zapobiegania pożarom oraz innym wypadkom (stary tartak, cegielnia).

Bezpieczeństwo - Stary Tartak i Cegielnia

W czasie sesji swój czas miała tematyka inwestycyjna związana z rozbudową infrastruktury kulturalnej miasta. Gmina uzyskała środki z funduszu Interreg IV na wsparcie inwestycji „Europejskie Centrum Spotkań”.

Pozyskanie 8,5 mln zł środków unijnych

Dużo emocji wywołała kwestia zmiany budżetu na rok 2009. Radni postulowali, aby zwiększyć środki na budowę drogi do Moczydła  (obecnie przeznaczone jest na ten cel  2 mln 200 tys. zł ), pod warunkiem że również władze powiatu  udzielą wsparcia finansowego.

Duże poruszenie radnych wzbudził temat odpłatności za użyczenie stadionu miejskiego na czas Turnieju Orlików. W tej sprawie wypowiadało się kilka osób, w tym również Burmistrz Barlinka. Szkoda, że w tej sprawie nie zważano na dobro dzieci i promocję miasta lecz górę wziął komercyjny interes Klubu Pogoń Barlinek.

Sprawa wynajęcia stadionu Pogoni na Turniej Orlików

Radni przyznali odznaczenia „Za zasługi dla Barlinka” następującym osobom i instytucjom: „Zespół Śpiewaczy RETRO”, Bogdan Jabłoński, Zdzisław Klocek, Wojciech Kowalczuk, Jerzy Krupiński, Karolina Lewczuk i Jolanta Nowokuńska.

Podsumowując XLII  sesję Rady Gminy Barlinek, należy podkreślić, iż standardy dyskusji i polemik między naszymi radnymi i samorządowcami, nie odstępują od kanonów przyjętych na Wiejskiej w Warszawie. Brakowało jak zwykle konkretów, na które czekali nasi mieszkańcy, zadający jakże racjonalne pytania. Można odnieść wrażenie, że posiedzenie Rady Gminy, było pozbawione wartości merytorycznych na rzecz demagogii i indywidualnych popisów oratorskich radnych. Negatywnym aspektem zebrania okazał się kompletny brak przepływu informacji między Radą, a Urzędem Miejskim. Przykładem może być fakt, że komisja oświaty, nic nie wiedziała o ogłoszeniu konkursu przez Pana Burmistrza na stanowisko dyrektora Gimnazjum dla dorosłych.

Miejmy nadzieję, że kolejna sesja Rady Gminy Barlinek (już w sierpniu), przyniesie bardziej wymierne efekty, niż spotkanie czerwcowe. Przez efekty, mam na myśli, konkretną pomoc dla mieszkańców, którzy tak naprawdę są sumieniem naszych radnych i samorządowców. Myślę, że władze powinny przywiązywać większą uwagę do indywidualnych spraw mieszkańców, dla których wystąpienie publiczne na posiedzeniu RM jest najczęściej „ostatnią instancją”, tym bardziej, że w najbliższych wyborach samorządowych, społeczność Barlinka, może boleśnie rozliczyć zarówno władze jak i radnych naszej Gminy.

Przemysław Szydłowski 


Odsłon: 3153 | Drukuj

Komentarze (11)
1. 24-08-2009
 
NAJGORSZE W TYM...
SKOŁTUNIONYM TOWARZSTWIE NIE JEST ICH WZAJEMNE SIĘ NIE DOGADYWANIE ALE GRUPA KLAKIERÓW SKUPIONA I ZATRUDNIANA NA ETATACH I STANOWISKACH OPŁACANYCH Z TZW BUDŻETU .TO JEST TA V KOLUMNA ROZWALAJĄCA PRÓBY WPROWADZENIA NORMALNOŚCI W GMINIE ZA CENĘ POSAD!!
 
JASIEK
2. 31-07-2009
 
Radni - bezradni
Banda darmozjadów!!!  
Weźcie się w końcu za robotę i zróbcie coś wspólnie dla dobra naszego miasta. A jak nie potraficie, to na łąkę, a nie do polityki. 
Wielu z Was powinno dawno odpoczywać na emeryturach lub zająć się rzeczami, które powinniście robić, a nie byle do koryta. A wielu z was dziesięć srok za ogon ciągnie i wszędzie chce wciskać ... byle by rządzić. A żeby to robić, to trzeba być ponad wszystko!!! a wy co kłócić się tylko potraficie, jeden drugiemu wilkiem, jak tu wypracować korzyści dla społeczności Barlinka. zastanówcie się trochę!!! A jak już powierzono wam władzę to się w końcu wykażcie, a nie robicie tylko dobre wrażenie!!!
 
dipii
3. 21-07-2009
 
I bardzo dobrze!
I bardzo dobrze , że wynajęto stadion za odpłatnością. Pogoń zajmuje się utrzymaniem stadionu i ponosi z tego tytułu koszty. Co TMB zaoferowało w zamian? - nic! Więc o co chodzi? Tak fajna inicjatywa i już została upolityczniona. Wstydźcie się wszyscy i TMB i Pogoń! Zamiast wszyscy zmobilizować się w organizacji turnieju , zakopać topór wojenny chociaż na "czas igrzysk" (w starożytności tak czyniono), to nie dokopać drugiemu przy każdej nadażającej się okazji! Oszołomstwo i populizm!
 
marta1
4. 03-07-2009
 
nudne tematy
Szanowni... 
Sprawa stadionu dla Orlików to wyraz arogancji petenta jakim jest TMB, ktokolwiek by go reprezentował... Naukę negocjacji nie każdy wynosi z domu i nie każdy wie, z jakiej pozycji startuje do rozmów. Czasami grymas, zły krawat czy też brudne buty powodują zerwanie wszelkiej komunikacji. A cóź dopiero, gdy negocjatorem jest gosciu, którego właśnie tam, w Pogoni nie trawią.... Umowa dzierżawy stadionu, kortów tenisowych, przystani zeglarskiej, określa zasady ingerencji "władz" w samorządne stowarzyszenia. Jeżeli miasto nie wykorzystuje swoich zapisów. które redagował nie kto inny jak Prezes PGK, to później wszyscy wieszają na nim psy. Smutne to, ale z owym reprezentantem TMB (jw) nikt nie chce rozmawiać, więc może nie powieżać mu takich misji. Może do Prezesa pogoni trzeba było wysłać np Panią Romę i nie byłoby sprawy, wszystko byłoby proste i logiczne ....  
Smutne jest to, że czyjaś ignorancja, zlewkowe traktowanie samorządnego stowarzyszenia jest tematem burzliwych polemik podczas sesji. Smutne, że owy przedstawiciel TMB potrafił tak namieszać - teraz chodzi po mieście z łbem podniesionym, a innym głupio, ze jeszcze oddychaja. A powinno byc odwrotnie. Wiem, czepiam się, ale tak mam.
 
Myszowaty
5. 03-07-2009
 
nudne tematy
Ja nie odmawiam nikomu szansy do rehabilitacji, tylko ja nie widze, zeby ta osoba sie zmienila i chciala sie zrehabilitowac - jak macila tak maci dalej, zarowno w sprawie tego turnieju jak i w Echu Barlinka. Wg mnie pewnych zawodach, w tym przypadku dziennikarza, powinna obowiazywac zasada bezstronnosci i musi istniec jakies zaufanie co do rzetelnosci tej osoby. W tym przypadku nie ma niestety ani jednego ani drugiego:)
 
hardtrue
6. 03-07-2009
 
Daj szansę hardtrue
Błędy popełnia każdy. Jak ktoś dostaje szansę na rehabilitację i z niej korzysta to naprawdę jest OK. Tylko sie cieszyć. Zobacz ilu jest takich ludzi, którzy po "konfliktach z prawem" nie zmieniają nic w swoim postępowaniu. Czekają tylko na następną wpadkę i odsiadkę.
 
MAX
7. 03-07-2009
 
Daj szansę hardtrue
Prosze, prosze... Radny Lewczuk odzyskal zdrowie i od razu ruszyl do ataku. Szkoda tylko, ze z takim samym zapalem nie probowal mediowac pomiedzy Pogonia a Panem Jankowskim, ktory reprezentowal Towarzystwo Milosnikow Barlinka i jakos nie potrafil sie dogadac. Przy okazji dziwi mnie troche zachowanie TMB, ktore na organizatora takiej imprezy powoluje osobe o takiej reputacji i po swiezym konflikcie z prawem. Do tego bez zadnych skrupulow wspolpracuje z nim jako dziennikarzem Echa Barlinek. Wg mnie wspolpraca z taka osoba nie swiadczy dobrze o TMB.
 
hardtrue
8. 02-07-2009
 
Daj szansę hardtrue
ciekawe czy: "należy podkreślić, iż standardy dyskusji i polemik między naszymi radnymi i samorządowcami, nie odstępują od kanonów przyjętych na Wiejskiej w Warszawie" należy uznać za ko0mplement czy wręcz przeciwnie? ;-)
 
Sylwester
9. 02-07-2009
 
sesja rady
Jak zwykle gadka do Władka, a problemy dalej zostają nie rozstrzygnięte. Mamy jednak kolejnych zasłużonych dla miasta Barlinka, co powinno wszystkim malkontentom zastąpić dziurawe drogi, walące się budynki, planowane inwestycje .... ???
 
zibi45
10. 02-07-2009
 
sesja rady
ten ostatni filmik to takie odbijanie piłeczki... nie uważacie??? "to nie moja wina! to on! to on!" jak to się mówi spychologia na całego. Panie Burmistrzu! Kiedy doczekamy się lepszych dróg w Barlinku i okolicach???? A konkurs ogłoszony przez Pana Burmistrza tak, żeby komisja oświaty o tym nie wiedziała to śmierdzi mi wsadzaniem swoich na stołek!
 
Sylwester


 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Sprzedam dom na wsi z ogrodem
Sprzedam wózek dla lalek
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
27.02.07:56
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(10 komentarzy)
26.02.21:31
 BRATEK TRZYMA KCIUKI ZA
(1 komentarz)
26.02.20:16
 Wszystko co dobre... cz
(1 komentarz)
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.