barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Fatima - Miejsce nadziei i pokoju Drukuj Email
Oceny: / 4
KiepskiBardzo dobry 
01.08.2009.

Image
Miejsce nadziei i pokoju
Grupa barlinian, a także osoby ze Szczecina, Gryfic, Lubiatowa, Dębna i Malborka w dniach 8-15 lipca bieżącego roku pielgrzymowali do Fatimy w Portugalii i Santiago De Compostella w Hiszpanii. W pielgrzymowaniu wspierali i prowadzili uczestników - Siostra Miriam ze Szczecina z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej i ks. Andrzej Miś Proboszcz Parafii Św. Bonifacego.

Image foto

Parafia była głównym organizatorem wyjazdu. Opiekunem duchowym był ks. Krzysztof Miś z Malborka – Orionista. Pielgrzymką tą zapoczątkowanych zostało kilka rocznic - obchody Nowenny Fatimskiej (które będą trwały do 2017 roku), obchody roku kapłańskiego (który ogłosił w lipcu Ojciec Święty Benedykt XVI) oraz obchody 25 rocznicy kapłaństwa ks. A. Misia. Każdy z jej uczestników zabrał ze sobą do Matki Bożej swoje intencje – prośby, podziękowania. Sama podróż do tak odległego kraju przebiegła sprawnie, bo samolotem (Berlin – Lizbona i powrót) i autobusem.

REKLAMA

Fatima - miejsce niezwykłe. Nie ma tam oszałamiających zabytków architektury, ale co najważniejsze, pomimo tłumów, jest klimat sprzyjający skupieniu i modlitwie. Centrum stanowi olbrzymi plac na krańcach którego zbudowano bazyliki. Pierwszą w 1928 r. - znajdują się tu groby pastuszków; druga ukończona zaledwie kilka lat temu, nowoczesna, która pomieści ponad 8600 osób. Najważniejszym miejscem jest kaplica objawień z 1919 roku, a obok niej w miejscu objawień znajduje się kolumna z umieszczoną statuą Matki Najświętszej.

W tym miejscu codziennie o 21.30 odmawiany jest różaniec, w różnych językach, także polskim, a następnie odbywa się procesja ze świecami. Kulminacyjnym dniem pobytu był 13 lipca, gdyż od maja do października właśnie trzynastego dnia miesiąca Matka Boża objawiała się trojgu pastuszków. O godz. 10.00 miała miejsce koncelebrowana międzynarodowa Msza Św. z uczestnictwem „naszych” księży i rzeszy pielgrzymów z całego niemal świata. W procesji prowadzącej figurę Maryi do głównego ołtarza barlinianie z flagami Polski godnie reprezentowali nasz kraj. Łopotały one pośród wielu innych flag np. włoskiej, portugalskiej, hiszpańskiej. Było to dla nas i innych pielgrzymów z Polski wielkie przeżycie.

Na trasie pielgrzymowania znalazło się wiele interesujących i świętych miejsc. Część z nich związanych bezpośrednio z pastuszkami jak: droga krzyżowa – Valinhos; domy pastuszków w Aljustrel; kościół parafialny w Fatimie – miejsce chrztu pastuszków. Miejsce pobytu Łucji (jedynej z pastuszków, która przez całe swoje długie życie dawała świadectwo objawień) w Ponteverda w klasztorze sióstr Św. Doroty – kaplica objawień i w Coimbrze – w muzeum w klasztorze sióstr karmelitanek gdzie sistra Łucja przebywała do śmierci.

Inne miasta to np. najważniejsze miejsce pielgrzymkowe Europy - Santiago De Compostella w Hiszpanii. W Santiago Bazylika Św. Jakuba Apostoła patrona Europy, a w jej wnętrzu krypta z urną i relikwiami Apostoła Jakuba oraz jego uczniów Teodora i Atanazego oraz w kaplicy głównej srebrny posąg Św. Jakuba. Bazylika jak i całe jej otoczenie, to ogromna przestrzeń „wypełniona” nieustannie przybywającymi pielgrzymami. 

Braga – gdzie na szczycie wysokiego wzniesienia, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej – Sameiro. W sąsiedztwie równie wysoko położone jest Sanktuarium Bom Jezus – Kalwaria Dobrego Jezusa. Miejsce to słynie z zachwycających kaplic - stacji Drogi Krzyżowej oraz  schodów i tarasów, z których rozpościerają się malownicze widoki na dolinę rzeki Cávado i Bragę.

Batalha – gdzie jest klasztor i kościół Matki Boskiej Zwycięskiej i grobowce władców Portugalii. To przykład gotyku portugalskiego i miejsce „narodzin” stylu manueńskiego. Został wpisany w 1983 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Nazare – miejscowość rybacka, gdzie w tzw. górnym Nazare znajduje się kaplica Matki Boskiej z Nazare, tuż nad urwiskiem. Dolne Nazare – to kurort z ogromną plażą nad Oceanem Atlantyckim.

Santarem – miejscowość, w której w XIII w. miał miejsce cud eucharystyczny. W ołtarzu głównym znajduje się monstrancja, a w niej ciało – krew Chrystusa.

W ostatnim dniu Lizbona - oczywiście tylko jej niewielki fragment np. Kościół Św. Antoniego (tu się urodził, a następnie przebywał w Padwie), kościół Św. Hieronima, a w nim manueński sarkofag Wasco da Gamy odkrywcy, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii.

Jednak podróż dobiegła końca i w blasku słońca (zachód słońca widziany z okien samolotu był jakby  wyraźniejszy, bardziej bliski) pielgrzymi wracali do domów - lepsi, szczęśliwsi, spokojniejsi ..., ale każdy z nadzieją. Może Bóg da, że powrócimy do tych niezapomnianych miejsc.

G. Przybylski
Foto: G. Przybylski I. Pijewski


Odsłon: 4962 | Drukuj

Bądź pierwszym który skomentuje

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Budynek po dawnym ekonomiku to dobre miejsce na:
 
Reklama
Ogłoszenia
Pomoc w domu - praca
Poszukiwana osoba do sprzątania biur
Mieszakanie 3 - pokojowe do wynajęcia
Kalosze rozm. 34 - sprzedam
Adidasy rozm. 35
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
24.02.16:57
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(7 komentarzy)
24.02.12:27
 Kolorowy oddział
(1 komentarz)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
22.02.08:31
 Impresje Kobiece w BOK
(5 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.