barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Rarytas kolekcjonerski z Emanuelem Laskerem Drukuj Email
Oceny: / 2
KiepskiBardzo dobry 
03.12.2009.

barlinek
Rarytas kolekcjonerski
Mało kto wie, że w 2002 roku, z okazji odbywającego się w Barlinku jubileuszowego - X Międzynarodowego Festiwalu Szachowego pamięci Emanuela Laskera została wydana karta telefoniczna upamiętniającą to wydarzenie. Na karcie widnieje patron turnieju - Emanuel Lasker nad partią szachów, a w tle widzimy barlinecki rynek - przedwojenne kamienice i symbol Barlinka - fontannę z gęsiarką.

Image foto

Okolicznościową kartę, która była wydana tylko w 50 egzemplarzach udało nam się odnaleźć w zbiorach Pana Jana Klimańca, znanego barlineckiego kolekcjonera i społecznika. Ten kolekcjonerski rarytas jest elementem pamiątki festiwalowej przyznawanej sponsorom ówczesnego festiwalu. Podziękowania dla sponsorów były składane przez organizatora – Fundację Międzynarodowych Festiwali Szachowych w Barlinku, której Prezesem był Józef Jerzy Faliński. Pamiątkę do zbioru przekazał Pan Zygmunt Siarkiewicz, ówczesny Burmistrz Miasta i Gminy.

Pierwszy turniej im. Emanuela Laskera w Barlinku odbył się w 1966 roku w Sali Leśnika przy ulicy Gorzowskiej. Turniej przypadał w 25-tą rocznicę śmierci mistrza i odbywał się w jubileuszowym roku 1000-lecia państwa Polskiego. Organizatorem i pomysłodawcą turnieju był właśnie Pan Jan Klimaniec. Zwycięzcą turnieju został Ryszard Rudnicki, II-miejsce zajął Pan Kordys, III-miejsce Pan Jarosław Kossak.

REKLAMA

Drugi turniej odbył się dopiero po dziesięciu latach, w roku 1976, 35 lat od śmierci mistrza. Miejscem rozgrywek był klub Limba, a organizatorem Pan Jan Kander. Główną nagrodą był Puchar Dyrektora BPPD (funkcję tą pełnił Wiesław Nadowski), natomiast zdobywca II miejsca otrzymał puchar Prezesa PSS Społem (stanowisko piastował Jan Klimaniec). Te dwa turnieje zakończyły pierwszy - amatorski okres rozgrywek szachowych pod patronatem E.Laskera.

Po kilku latach do pomysłu promocji miasta przy pomocy imienia znanego szachowego mistrza urodzonego w Barlinku powrócił Jan Klimaniec. W roku 1990 w pierwszym numerze Echa Barlinka czytamy: "Ojcom miasta pod rozwagę. (...) w 1993 roku przypada 125 rocznica jego urodzin. Z tej okazji można by zorganizować Turniej szachowy jego imienia, który by rozsławił nasze miasto.”
Pomysł został zrealizowany i w 1993 roku odbył się I Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Emanuela Laskera.

Image
Do kolekcji Jana Klimańca przekazał Pan Mieczysław Marciniak

W 2002 roku - X Memoriał im.E.Laskera w Barlinku był najmocniej obsadzonym otwartym turniejem szachowym w Polsce!!

Kultywowanie tej tradycji w Barlinku jest ze wszech miar pożądane. Na przestrzeni lat ukazało się wiele pamiątek związanych z Memoriałem i z sama postacią wielkiego mistrza. Jeżeli posiadacie Państwo takie pamiątki prosimy o ich udostępnienie - niech jeszcze raz przysłużą się Barlinkowi pokazane na naszej stronie internetowej lub na wystawie.

Z opowieści naocznych świadków wiemy, że na „Żydowskiej górze” - gdzie niegdyś mieściła się siedziba rycerskiego rodu von Tobel, a późniejszym cmentarzu żydowskim, obok Szkoły Podstawowej nr 1, tuż po II Wojnie Światowej znajdowała się kamienna tablica pamiątkowa poświęcona Emanuelowi Laskerowi. Na kamieniu, poniżej nazwiska widniał w języku niemieckim napis „Moje serce zawsze w Barlinku”. Widać, że nasze miasto dawniej i dziś budzi w zakochanych w nim mieszkańcach takie same uczucia!

MIKA


Odsłon: 7673 | Drukuj

Komentarze (1)
1. 01-12-2009
 
.......
....ciekawa historia. Najważniejsze, że mamy w mieście Osoby pielęgnujące dobre tradycje.
 
barlineczka

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Budynek po dawnym ekonomiku to dobre miejsce na:
 
Reklama
Ogłoszenia
Pomoc w domu - praca
Poszukiwana osoba do sprzątania biur
Mieszakanie 3 - pokojowe do wynajęcia
Kalosze rozm. 34 - sprzedam
Adidasy rozm. 35
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
24.02.12:43
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(6 komentarzy)
24.02.12:27
 Kolorowy oddział
(1 komentarz)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
22.02.08:31
 Impresje Kobiece w BOK
(5 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.