barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Gdy zima zaskoczy drogowców... Drukuj Email
Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
18.12.2009.

Image
Gdy zima zaskoczy
Gdy przychodzą mroźne dni, pada śnieg lub śnieg z deszczem, gdy na drodze tworzy się lód lub zaspy, a trzeba koniecznie dojechać do pracy, do domu... wtedy z pomocą w utrzymaniu drogi w należytym stanie ruszają pługi śnieżne, ładowarki, solarki, piaskarki i inny specjalistyczny sprzęt.

Na drogi wysypywane są tony piasku, soli lub ich mieszanki. Są to zabiegi bardzo kosztowne, więc dzięki łagodnej zimie możemy sporo zaoszczędzić. Co możemy zrobić, do kogo się zwrócić, gdy jednak właściwe służby nie staną na wysokości zadania i jazda drogą nie jest możliwa? Kto jest odpowiedzialny za dany odcinek drogi i jego zimowe utrzymanie?

Na terenie Gminy Barlinek mamy trzy podmioty, które są właścicielami i zarządcami dróg i odpowiadają za ich zimowe utrzymanie. Do nich należy zwracać się (podajemy numery telefonów) w sytuacjach kryzysowych:

1. Drogi wojewódzkie – standard utrzymania III i II (tylko na odcinkach przez miejscowości)
Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie (tel. 94 3427831)
Rejon Dróg w Pyrzycach (tel. 91 5703839)
 
Wykaz dróg:
 - Droga nr 151: Gorzów – Moczkowo - Barlinek (ulice Gorzowska, Niepodległości, 1 Maja, Pełczycka) - Pełczyce
 - Droga nr 156: Lipiany – Mostkowo – Barlinek (ulice Szosa do Lipian, 31 Stycznia, Niepodległości, Strzelecka) – Krzynka - Danków

2. Drogi powiatowe – IV i V standard zimowego utrzymania
Starostwo Powiatowe Myślibórz (tel. 95 7472021)

Wykaz dróg:
- ul.Okrętowa – Ożar – Strąpie – Dziedzice
- Strąpie – Dzikowo
- Dzikowo – Rychnów
- Dziedzice – Mostkowo
- ul.Św.Bonifacego – Żydowo – Niepołcko – Laskówko oraz Chrapowo do granicy gminy
- Krzynka – Płonno do drogi wojewódzkiej Barlinek-Pełczyce
- ul.Szosowa – Jaromierki – Osina – Lutówko – Równo – Laskowo
- Krzynka – Okno – Moczydło (droga brukowa)
- Jaromierki – Ożar – Jesionowo (droga brukowa)
- Jarząbki – Żelice - Dziedzice
 
3. Drogi gminne
 Gmina Barlinek (tel. 95 7462450, 95 7465562, 609784606)

Drogi gminne występują w obrębie miejscowości:
- Dzikówko
- Brunki
- Okunie
- Janowo
- Rówienko
- Równo – Laskówko
- Ożar
- Dzikowo – Pustać – Podgórze
- Mostkowo – Podgórze
- Mostkowo – Kornatka
- Jarząbki – Jarząbki Kolonia
- Żydowo – Wilcze

4. Miasto Barlinek i Moczkowo (osiedle domków jednorodzinnych)
 PGK sp. z o.o. (tel. 95 7462311, 665040990)

REKLAMA

Jak właściwie powinna wyglądać prawidłowo utrzymana droga zimą?

Otóż na terenie Powiatu Myśliborskiego drogi powiatowe utrzymywane będą w IV i V standardzie zimowego utrzymania. Drogi wojewódzkie na terenie Gminy Barlinek należą do III standardu, a odcinki tras przebiegające przez miejscowości do II standardu. Zaliczenie drogi do poszczególnych standardów zależy od funkcji drogi:

1. Drogi zaliczone do standardu II - jezdnie powinny być odśnieżone,
śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości, łącznie z utwardzonymi poboczami. Na trasie jezdni dopuszcza się warstwę zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu. Po ustaniu opadów luźny śnieg może pozostawać na drodze do 4 godzin. Błoto pośniegowe może pozostawać na drodze do 6 godzin od ustania opadów. Gołoledź, szron i szadź muszą być zlikwidowane w ciągu 3 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska. Lodowica i śliskość pośniegowa musi być zlikwidowana w ciągu 4 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska

2. Drogi zaliczone do standardu III - jezdnie powinny być odśnieżone na całej szerokości, śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, odcinkach dróg o pochyleniu ponad 4% i przystankach autobusowych. Na trasie dopuszcza się występowanie warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych. Po ustaniu opadów luźny śnieg może pozostawać na drodze do 4 godzin. Błoto pośniegowe może pozostawać na drodze do 6 godzin od ustania opadów, ewentualne zaspy powinny zostać usunięte w ciągu 6 godzin. W wyznaczonych miejscach: gołoledź, szron, szadź, lodowica muszą być zlikwidowane w ciągu 5 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska. Śliskość pośniegowa powinna zostać zlikwidowana w ciągu 6 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska

3. Drogi zaliczone do standardu IV będą odśnieżane na całej szerokości jezdni i posypywanie mieszankami piaskowo – solnymi w obrębie skrzyżowań, na przejazdach kolejowych, przystankach autobusowych, odcinkach dróg o pochyleniu większym niż 4% oraz w miejscach ustalonych przez Zarząd Dróg. Na jezdni może zalegać warstwa zajeżdżonego śniegu, języki śniegowe i zaspy stanowiące utrudnienie dla pojazdów, a nawet przerwy w komunikacji do 8 godzin.

4. Drogi zaliczone do standardu V będą odśnieżane na całej szerokości (tylko w przypadku dużych opadów śniegu będzie odśnieżany tylko jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek) i posypywane mieszankami solno-piaskowymi na odcinkach decydujących o możliwości ruchu tj. w obrębie skrzyżowań, na przejazdach kolejowych, przystankach autobusowych i wzniesieniach o nachyleniu powyżej 4%. Na jezdniach może zalegać warstwa zajeżdżonego śniegu, nabój śniegowy i zaspy stanowiące utrudnienie, a nawet przerwy w komunikacji do 24 godzin.

UWAGA!!
Przy intensywnych i długotrwałych opadach śniegu i silnych wiatrach powodujących zawieje i zamiecie śnieżne, służby drogowe koncentrują swoją działalność na zapewnieniu przejezdności dróg zaliczanych do II, III i IV standardu (główna sieć dróg) oraz dróg standardu V, które łączą kilka miejscowości ze sobą. Drogi nie objęte planem zimowego utrzymania będą doprowadzane do stanu przejezdności po osiągnięciu odpowiedniego stanu według przez drogi standardu IV i V.

Opracowano na podstawie informacji z GDDKiA Szczecin, Powiat Myśliborski, Gmina Barlinek

 


Odsłon: 3238 | Drukuj

Komentarze (11)
1. 11-01-2017
 
Up :)
 
MagdaS
2. 20-12-2009
 
gdy zima zaskoczy
piszę w sprawie drogi powiatowej "brukowej"Krzynka-Okno-Moczydło,czy ktoś z Was jechał tą drogą teraz jak spadło trochę śniegu i trzyma tęgi mróz jest trudno się utrzymać na tej drodze przy prędkości 30 km/h, ktoś piszę że drogi są: odśnieżane i posypane,itp.I tak jak co roku zima zaskoczyła drogowców w grudniu,nie dziwił bym się jak by zima "zaskoczyła",w maju lub w lipcu,ale w grudniu to jest normalne ,że któregoś pięknego dnia obudzimy się i jest biało za oknem,nic dziwnego prawda? :roll
 
west829
3. 19-12-2009
 
... gdy zima zaskoczy
"Pani kerowniczko,ja rozumie ,ze jest zimno,ale jak jest zima to musi byc zimno,takie sa odwieczne prawa natury"
 
pkk32
4. 19-12-2009
 
Gdy zima zaskoczy Spółdzielnię...
Odpowiedzialnymi są też, zarządcy terenów Spółdzielni Mieszkaniowych. Nie radzę jednak interweniować u nich, ponieważ można usłyszeć taką oto odpowiedź: 
Prezes wyraźnie stwierdził kilkukrotnie: jest godz.11,00 i nie ma obowiązku, aby wszystko było odśnieżone o tej porze. Jest oczywiste, że pracownicy pracują do 15,00 i jeszcze być może zdążą odśnieżyć. Mógł Pan ominąć ten chodnik (15 m dalej jest inny i był posypany), a nie podnosić w swoim piśmie z 28 12 2005r., że jest nieposypany zastawiony samochodem. 
Taka była odpowiedź Rady Nadzorczej, Władzy Statutowej Spółdzielni DOM w Barlinku jej pismo 277/06 z 07 04 2006r.  
Refleks ślimaka, w odpisywaniu mieszkańcom, mają zachowany do dnia dzisiejszego, ba nawet poprawiają swe rekordy! (np. 5 miesięcy).
 
winnY
5. 19-12-2009
 
Gdy zima zaskoczy Spółdzielnię...
zapraszamy z piaskarką do Mostkowa
 
beciak
6. 18-12-2009
 
Gdy zima zaskoczy Spółdzielnię...
w taką pogode to dobrze sie driftuje na rondzie :grin naprawde wajne przezycie w bmw
 
pikolo
7. 18-12-2009
 
winny
winny się tłumaczy;) 
 
fajnie się dziś patrzyło na zaskoczonych zimą kierowców na letnich oponkach:D
 
aniabania
8. 18-12-2009
 
do tekstu gdy zima zaskoczy
coś nie tak automat nie umieszcza całego tekstu. Treść komentarza straciła sens i logikę. Stąd te trzy wpisy jednego tekstu. przpraszam internautów.
 
winnY
9. 18-12-2009
 
... gdy zaskoczy zima
Odpowiedzialnymi są też zarzadcy terenów Spółdzielni Mieszkaniowych. Nie radzę jednak interweniować u nich, ponieważ można usłyszeć taka odpowiedź: Prezes wyraźnie stwierdził kilkukrotnie >jest godz 11,00 i nie ma obowiązku, aby wszystko było odśnieżone o tej porze. Jest oczywiste, że pracownicy pracują do 15,00 i jeszcze być może zdążą odsnieżyć!
 
winnY
10. 18-12-2009
 
... gdy zima zaskoczy
Odpowiedzialnymi są też, zarządcy terenów Spółdzielni Mieszkaniowych. Nie radzę jednak interweniować u nich, ponieważ można usłyszeć taką odpowiedź: 
Prezes wyraźnie stwierdził kilkukrotnie >jest godz.11,00 i nie ma obowiązku, aby wszystko było odśnieżone o tej porze. Jest oczywiste, że pracownicy pracują do 15,00 i jeszcze być może zdążą odśnieżyćszego, ba nawet poprawiają swe rekordy!.
 
winnY


 
Sondy
Budynek po dawnym ekonomiku to dobre miejsce na:
 
Reklama
Ogłoszenia
Pomoc w domu - praca
Poszukiwana osoba do sprzątania biur
Mieszakanie 3 - pokojowe do wynajęcia
Kalosze rozm. 34 - sprzedam
Adidasy rozm. 35
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
24.02.12:43
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(6 komentarzy)
24.02.12:27
 Kolorowy oddział
(1 komentarz)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
22.02.08:31
 Impresje Kobiece w BOK
(5 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.