barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
LVI Sesja Rady Miejskiej Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
31.05.2010.

Image
LVI Sesja Rady Miejskiej
27. maja o godz. 14.00 w auli SP Nr 1 przy ul. Jeziornej 12 w Barlinku, odbyła się LVI sesja Rady Miejskiej. W pięknej szkolnej auli, zebrali się wszyscy radni naszej gminy (15 osób), na czele z Przewodniczącym Dariuszem Zielińskim. Urząd miasta reprezentowany był m.in. przez Panią Amelię Pakosz (zastępca burmistrza), Panią Elżbietę Wrońską (sekretarz), Panią Ewę Patrzałek (skarbnik).

Niestety, ku wielkiemu rozczarownaiu radnych, zabrakło Pana Burmistrza Zygmunta Siarkiewicza. Nie zabrakło natomiast sołtysów i przedstawicieli rad sołeckich naszej Gminy. Pomimo dość licznego przybycia samorządowców i reprezentantów wsi, nie dopisali zwykli mieszkańcy Barlinka, których przecież obecność, zawsze podgrzewa atmosferę debat, szczególnie w takich punktach obrad jak: ''Interpelacje mieszkańców Gminy'', czy ''Sprawy różne''. Być może pora dnia (godz. 14.00) stanowiła realną przeszkodę, aby wziąć udział w spotkaniu.

LVI sesja RM upłynęła pod znakiem Funduszu Sołeckiego i sposobu jego wydatkowania  przez sołtysów wsi Gminy Barlinek. Sołtysi wyrazili swoje niezadowolenie z faktu, że aby otrzymać jakiekolwiek środki z kasy Gminy w ramach Funduszu Sołeckiego, muszą dosłownie o każdą ''złotówkę'' zwracać się do Burmistrza, który nie zawsze patrzy na ich inicjatywę  przychylnym okiem. Na fali tych emocji, radni skierowali grad pytań pod adresem Pani Burmistrz i Pani Skarbnik, żądając odpowiedzi, dlaczego czynione są takie utrudnienia dla sołtysów. Szczególnie aktywni w tej sprawie byli radni: Romuald Romaniuk, Roman Wilk, Eugeniusz Trafalski, Grzegorz Zieliński.

REKLAMA

Urząd miasta próbował  nie ulec presji otoczenia i tłumaczył, że winna jest ustawa o Funduszu Sołeckim, która nakłada na władze Gminy obowiązek rozlicznia się z każdych pieniędzy, co w konsekwencji powoduje takie problemy. Radnym, dość lakoniczne wywody Pani Burmistrz i Pani Skarbnik na ten temat,  nie przypadły do gustu i postanowili na czerwcowej sesji, szerzej omówić to zagadnienie i zasięgnąć głębszej opinii samych zainteresowanych - sołtysów.

Generalnie rzecz ujmując Fundusz Sołecki to inicjatywa mająca na celu aktywizację sołtysów na rzecz wsi, poprzez pozyskiwanie od gmin środków na  rozwój i inwestycje wiejskie. Pieniądze na ten cel, gminy otrzymują z budżetu państwa, przy czym są zobowiązane do dokładnego rozliczenia się z nich. Wnioski do gminy o pokrycie danej inwestycji w ramach funduszu składają sołtysi, jeżeli zatem gmina przyzna środki na dany cel, sołtys musi przedstawić dowody na to że wykorzystał całą dotację, jeżeli natomiast zaoszczędził, bo inwestycja kosztowała mniej niż zakładano, tą oszczedność musi zwrócić do gminy. Fakt ten wzbudził opór sołtysów, ponieważ uważają, że powstałe oszczędności można wydać dodatkowo na rzecz wisi, a nie zwracać ponownie do budżetu gminy.

Kolejnym ważnym tematem podczas sesji, był poziom bezrobocia na terenie Gminy Barlinek. Obecnie zarejestrowanych bezrobotnych jest 1010 osób. W porównaniu do Myśliborza i Dębna, Gmina Barlinek ma najmniejszy poziom bezrobocia. Wskaźnik na kwiecień 2010 wynosił bowiem 7,8%. Pomimo programów krajowych i europejskich, aktywizujących bezrobotnych, poziom bezrobocia w powiecie utrzymuje tendencję rosnącą i wynosi 15,90%.

Radni poparli uchwałę o pomocy  finansowej  w wysokosci 10 tys. zł dla miejscowości Świniary (pomoc powodzianom). Ponadto przyznano 20 tys. zł na rzecz powiatowego komisariatu policji w Myśliborzu, 150 tys. zł na ''zadanie Mostkowo'' (budowa drogi od bramy cmentarnej do bruku, choć pierwotnie planowano do płyt betonowych) oraz zabezpieczono kwotę 250 tys. zł na ''zadanie Rychnów''.  

Miłym akcentem obrad, było przyznanie medali za zasługi dla Barlinka. Medale otrzymali:
1. Andrzej Bińkowski
2. Sławomir Koruc
3. Czesław Mankut
4. Ryszard Aleksander Mitek
5. Janusz Sikorski
Serdecznie gratulujemy!

Podsumowując LVI sesję Rady Miejskiej, można zaryzykować stwierdzenie, że była ona raczej zaproszeniem do żywszej polemiki na temat choćby Funduszu Sołeckiego, problemu bezrobocia i inwestycji drogowych w Barlinku, niż spotkaniem mającym na celu rozwiązanie prezentowanych powyżej problemów Gminy. Drodzy Samorządowcy, nie można wypracować żadnego consensusu, jeżeli każda ze stron ''okopie'' się na swoich pozycjach. Życzę Wam bardziej  merytorycznej i twórczej dyskusji. Pamiętajcie że w listopadzie wybory, a mieskańcy Barlinka mają dobrą pamięć i potrafią rozliczyć z powierzonych mandatów.

Przemysław Szydłowski 


Odsłon: 1487 | Drukuj

Bądź pierwszym który skomentuje

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Sprzedam dom na wsi z ogrodem
Sprzedam wózek dla lalek
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
27.02.07:56
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(10 komentarzy)
26.02.21:31
 BRATEK TRZYMA KCIUKI ZA
(1 komentarz)
26.02.20:16
 Wszystko co dobre... cz
(1 komentarz)
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.