barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Historia pewnej książki Drukuj Email
Oceny: / 2
KiepskiBardzo dobry 
16.08.2010.

Image
Historia pewnej książki
Emanuel Lasker - wybitny szachista, mistrz świata, urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia – 24.12.1868 roku w Barlinku. Tutaj też ukończył szkołę powszechną. Do gimnazjum uczęszczał w Gorzowie Wlkp. Po jej ukończeniu przeniósł się do Berlina, gdzie studiował matematykę i filozofię. W szachy nauczył go grać starszy brat, Berthold.

Image foto

Karierę szachową rozpoczął w roku 1889 we Wrocławiu. Był wyjątkową postacią wśród szachowych mistrzów świata. Wybitny szachista, doskonały matematyk, filozof, psycholog (stosował taktykę psychologiczną wobec swoich szachowych przeciwników), teoretyk i publicysta. Mistrzostwo świata utrzymał przez 27 lat /1894-1921/ co było ewenementem w jego ponad czterdziestoletniej karierze szachowej /1889-1936/. Zmarł 11 stycznia 1941 roku.

Pierwsza wzmianka o tym wybitnym a zapomnianym szachiście ukazała się w Echu Barlinka w grudniu 1991 roku z okazji 50-tej rocznicy jego śmierci. Artykuł ten spotkał się z niedowierzaniem wielu osób. Kilka lat później opublikowano książkę „Król z Barlinka” autorstwa K. Hoffmanna i Z. Milera. Dlaczego ten tytuł? Pierwotnie miał on brzmieć "Szachowy Król z Barlinka". Postanowiono jednak skrócić tą nazwę a tym samym podkreślić lokalny patriotyzm okrzykniętego Królem Emanuela Laskera.

REKLAMA

Poszukiwania informacji do tej książki trwały kilka lat. Przeszukano różne archiwa od Poczdamu do Szczecina aż w końcu trafiono na prawdziwą perełkę i to niedaleko, bo w Gorzowie Wlkp. – nieznany nikomu na świecie akt urodzenia Emanuela Laskera i jego rodziny. Wiadomość ta bardzo zelektryzowała cały świat szachowy a w szczególności naszych sąsiadów zza Odry. Od tamtej pory oni również rozpoczęli intensywnie odkrywać historię tego sławnego szachisty.

Dotarli do kilku odkryć tym samym wzbogacając wiedzę o Emanuelu Laskerze. W 2001 roku w Poczdamie odbyła się Międzynarodowa Konferencja poświęcona życiu, dorobkowi naukowemu, szachowym sukcesom i historii dr Emanuela Laskera. Wzięło w niej udział 230 osób a wśród nich sami wybitni naukowcy, matematycy, historycy i arcymistrzowie szachowi. Jedną z tych osób był Kazimierz Hoffmann. Wygłosił on referat o Laskerze a po jego zakończeniu sala wybuchła burzą oklasków i owacjami na stojąco. Podczas tejże konferencji Kazimierza Hoffmanna okrzyknięto „kimś nadzwyczajnym konferencji” a jego książki i przygotowane wcześniej egzemplarze dwujęzyczne referatu rozeszły się w mgnieniu oka. To właśnie wystąpienie na konferencji w Poczdamie, a przede wszystkim książka „Król z Barlinka” stała się początkiem odkrywania historii Emanuela Laskera przez Niemców. Przywrócenie pamięci o tym wybitnym szachiście nastąpiło nie gdzie indziej a właśnie w Barlinku. I z tego powinniśmy być dumni.

Kilka lat temu w Instytucie Mendelssohna zrodził się pomysł napisania książki, w której znajdzie się pełna historia życia Emanuela Laskera, jego pasje, książki oraz opisane partie szachowe. Jednym słowem wszystko w Laskerze. Zbieranie materiałów do niej trwało ponad dwa lata a jej  premiera miała miejsce pod koniec listopada 2009 roku. Autorami tej książki jest 26 osób oraz kilkudziesięciu współautorów z całego świata - wybitnych postaci z różnych dziedzin nauki. Jest ona podzielona na 26 działów a całość to bagatela 1100 stron formatu A4, wagi blisko 4 kg na niespotykanym do tej pory jakościowo papierze.

Wśród tych 26 głównych autorów jest Polak Tomasz Lissowski pełniący w PZSzach funkcję Przewodniczącego Komisji Historycznej, prywatnie przyjaciel Kazimierza Hoffmanna. Wśród autorów warto również zauważyć tak znane postacie świata szachowego jak Raj Tischbierek, Robert Hubner, Isaak Linder. Rozdział I tego monumentalnego dzieła dotyczy związku Emanuela Laskera z Barlinkiem. Autorami tego rozdziału są dr Wolfgang Kamm, Tomasz Lissowski, Richard W. Drill, znakomity historyk prof. Kazimierz Wajda oraz Kazimierz Hoffmann. Rozdział ten zawiera opis życia Laskera w Barlinku jak i drzewo genealogiczne rodziny Laskerów.

Godne uwagi rodzinne zdjęcia, fotografie starego i współczesnego Barlinka. Pozostałe rozdziały dotyczą takich tematów jak m.in. "Lasker jako Mistrz Świata", matematyk, filozof, brydżysta... Jego taktyka gry, problemy, inne gry, jego podróże po Wielkiej Brytanii, Ameryce, Kubie i Rosji.  Obszerne fragmenty książki poświęcono analizie meczów. Książka ta napisana jest w języku niemieckim i na dzień dzisiejszy nie jest niestety do kupienia w Polsce. Gratulujemy Kazimierzowi Hoffmannowi kolejnej wspaniałej publikacji i czekamy na kolejne.

M.P.


Odsłon: 6504 | Drukuj

Komentarze (1)
1. 19-08-2010
 
Gratuluje Panie Kazimierzu pasji i uporu w poszukiwaniu i gromadzeniu faktów historycznych dotyczących naszego miasta Barlinka. 
Dzielenie się z nami efektami swej pracy w kolejnej publikacji tym razem o Laskerze skłania mnie do podziękowania za przybliżanie nam tamtych lat i tamtych wspaniałych ludzi.Dziekuję i życzę powodzenia.
 
jabłonka

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Seat Alhambra 1.9 tdi, 1999 rok
Automat do pieczenia chleba (2 chleby równocześnie)
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
26.02.15:32
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(8 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.