barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Wiele zależy od pogody Drukuj Email
Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
26.10.2010.

Image
Himalaya Expedition
Witamy, po kilku dniach milczenia znów się odzywamy. Tym razem za nami intensywne 3 dni działalności górskiej - w końcu! Mój stan zdrowia się unormował i po 4 dniach leczenia wróciłem do bazy do Jarka. Ponieważ czasu na akcje wspinaczkową zostało nam ok. półtora tygodnia szybko ruszyliśmy do góry.

Image foto

Już następnego dnia z ciężkimi plecakami wypełnionymi sprzętem biwakowym zaczęliśmy podchodzić w kierunku grani, gdzie planowaliśmy założyć obóz 1 i przespać noc w celu zdobycia koniecznej aklimatyzacji przed późniejszą wspinaczką. Po 3 godzinach podejścia na grań i następnych 3 godzinach wspinaczki skalno-śnieżna grania na wysokości 5800 - 6000 metrów założyliśmy na małej śnieżnej półce biwak. Nie był zbyt komfortowy (nasz namiot szturmowy ma wymiary 2x1,5 metra), ale jakoś przespaliśmy te noc i rano ruszyliśmy w dół, zostawiając namiot w ścianie. Takie są standardy aklimatyzacji i my zgodnie z nimi zeszliśmy do bazy, żeby odpocząć, najeść się do syta i przede wszystkim odpocząć przed planowanym dwa dni później atakiem szczytowym.

REKLAMA

Cofając się jeszcze o kilka dni, gdy byłem chory - ostatniego dnia przed powrotem do naszej bazy, odwiedziłem w bazie pod drogą klasyczną dwie wyprawy działające na Pumori, o których pisałem w poprzedniej relacji. Okazało się, że jedna z nich to komercyjna wyprawa międzynarodowa z przewodnikiem i trzema Szerpami wysokościowymi, a druga to narodowa wyprawa na Pumori z Ekwadoru (a nie z Czech). Obie wyprawy działają na grani południowo - zachodniej, ograniczającej z prawej strony naszą ścianę. Przeniesienie wyprawy z drogi klasycznej granią wschodnią na grań południowo-zachodnią obie ekipy argumentowały zbyt dużym zagrożeniem lawinowym na drodze normalnej. Grań południowo- zachodnia (częściowo pokrywająca się z linią naszej drogi) jest według nich technicznie trudniejsza, ale mniej zagrożona lawinami.

Dziś dla nas dzień odpoczynku, a jutro rano wychodzimy w kierunku szczytu. Sam atak planujemy rozłożyć na ok. 3-4 dni i 1-2 dni zejścia do bazy. Czy nam sie uda? Wiele zależy od pogody - teraz jest słonecznie, ale nawet na dole w bazie wieje silny, zimny wiatr zapowiadający zbliżającą się zimę. Nie wiemy też jak będziemy się czuć na wysokości powyżej 6000 metrów, gdzie jeszcze na tej wyprawie nie byliśmy. Niewiadomą są również dalsze trudności techniczne samej wspinaczki, choć z namiotu, w którym spędziliśmy aklimatyzacyjną noc, widzieliśmy, że następne kilkaset metrów to na pewno trudna wspinaczka mikstowa (skalno-śnieżno-lodowa) grania, dopiero potem zaczynają się śniegi kopuły szczytowej. Jesteśmy przygotowani na kilka biwaków podczas wspinaczki oraz ewentualnie jeden biwak bez namiotu w trakcie zejścia ze szczytu. Ale to dopiero za kilka dni...

Raz jeszcze trzymajcie kciuki!

Image  Pozdrawiamy serdecznie
GBS Bank Himalaya Expedition
Grzegorz i Jarek


Odsłon: 2760 | Drukuj

Komentarze (1)
1. 27-10-2010
 
Chłopaki!!
Jesteście hardkorami!! Miałem do Was wbijać, ale poczekam na dole z zimną wódeczką i gorącymi fankami (sprawdzę, czy aby nie za mdłe)! 
 
ps. jak to zrobicie, to potem już tylko Taniec z Gwiazdami...
 
brat Elwisa

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Seat Alhambra 1.9 tdi, 1999 rok
Automat do pieczenia chleba (2 chleby równocześnie)
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
26.02.15:32
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(8 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.