barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Zgliszcza historii... Drukuj Email
Oceny: / 6
KiepskiBardzo dobry 
13.11.2010.

Image
Zgliszcza historii...
Od kilkudziesięciu miesięcy jesteśmy świadkami kilku groźnych pożarów w naszym mieście. Najgorsze jest to, że ofiarą ognia padają najważniejsze zabytki należące do naszego dziedzictwa kulturowego. Stało się tak z cegielnią, starymi zakładami drzewnymi a teraz halą sportową.

Image foto

Z jednej strony ogromne straty materialne a drugiej niedające się wycenić straty dla historii naszego miasta. Przypomnijmy krótką historię hali, która była dumą Barlinka w latach przedwojennych. 

REKLAMA

Hala sportowa zbudowana została w 1923 roku a ufundował ją honorowy obywatel miasta baron Dietrich von Klitzing. To jego herb widnieje na fasadzie budynku. Zbudowano ją ze smakiem, miała gustowne wnętrza i jak na tamte czasy była świetnie wyposażona w nowoczesne urządzenia do ćwiczeń. Ściany hali ozdobione były malarstwem sportowym. Posiadała pokój zebrań, szatnie, prysznice, mieszkanie dozorcy hali i stylową scenę z nowoczesnym oświetleniem. Dolne pomieszczenie hali urządzone było jako uzupełnienie łaźni znajdującej się w „Ogrodach piątkowych” (schroniska młodzieżowego).

Image

Hala była dumą mieszkających tu ludzi. Perełką turystyczną, jaką w tamtych czasach był Berlinchen odwiedzało wielu turystów. Wielu z nich odwiedzało również tą rozsławioną za Odrą halę sportową. Hala funkcjonowała długie lata.

1 maja 1950 roku w hali przy ul. Gorzowskiej otwarto pierwsze stałe kino, które nosiło nazwę "Odra". Halę dostosowano do warunków widowiskowych – liczyła wówczas ponad 200 miejsc. Kino cieszyło się bardzo dużym powodzeniem i uznaniem mieszkańców. Wyświetlane filmy były dostarczane z Centrali Rozpowszechniania Filmów w Poznaniu. Jednak po otwarciu w 1959 r. kina panoramicznego „Stolica” kino „Odra” przestało istnieć.

Image

W 1963 roku przystąpiono do remontu hali. Niewykorzystany ładny obiekt sportowy będzie służył tutejszej młodzieży oraz klubowi sportowemu. Mieszkańcy Barlinka pamiętają do dziś odbywające się tam lekcje wychowania fizycznego, dyskoteki, organizowane zabawy choinkowe. W późniejszych latach halę sportową przekształcono na obiekt handlowy. Mieściło się tam targowisko miejskie. Po remoncie budynek został wydzierżawiony przez sieć Netto. A w tym roku na „Chiński market”.

Image

Przez lata swej działalności, budynek nigdy nie padł ofiarą ognia czy też działań wojennych.
Czy zostanie teraz odbudowany? Co się z nim stanie? Mamy nadzieję, że zostanie mu przywrócony dawny blask.

M.P.

Źródła: Heimatkreis Soldin/Neumark
Die Gesichichte eines ostdeutschen Heimatkreises 1981 rok
Eigenverlag Heimat Kreis Soldin 3040 Soltau, kroniki Cz. Paśnika


Odsłon: 15217 | Drukuj

Komentarze (14)
1. 15-11-2010
 
Przeciw agresji
Panie Romku zgadzam się z Panem i dość tej agresji.
 
Maria Hanna
2. 14-11-2010
 
hmmm
No i po hali a "taka ładna była,amerykańska " Barliniacy już ładnie podziękują panu burmistrzowi na wyborach :zzz ,a poza tym wydaje mi się ze odbudowa musi być zrealizowana bo co innego w tym miejscu zrobić? kolejny park?Cała miejska śmietanka się już tak dorobiła ze i na hale starczy.
 
kali244
3. 14-11-2010
 
wynajem
Mam jedno pytanie 
Komu Pan burmistrz wynaja ta hale - panu Siwkowi czy chinczykom. Bo mi sie wydaje ze panu Siwkowi a pozniej pan Siwek chinczykom. Tak wiec pretesie prosze miec do pana Siwka ( chodzi mi o sklepikarzy i niektorych wypowiadajacych sie). A tak pozatym i tak mi cos tu smierdzi bo pan Siwek to jest ...... . Ten kto go zna to wie o czym mowa. Dla mnie to pseudobiznesmen. Dzieki
 
thomas
4. 14-11-2010
 
Wróćmy do orginału.
Pamiętam czasy klubu bokserskiego,na walki bokserów zawsze był komplet kibiców.Młodzi ludzie trenowali z pasją ten piękny choć trochę brutalny sport.Hala w tym czasie pełniła swoją pierwotną funkcję-hali sportowej.Ten budynek dziś [po odbudowie],powinien pełnić taką funkcję.Na pewno znajdą się sponsorzy i ludzie z pasją aby reaktywować klub bokserski i inne sekcje sportowe.Biblioteka miejska nie pasuje do tego miejsca.Ankieta rostrzygnełaby los hali.Oczywiści jestem za srogą karą dla podpalacza.
 
lukasz80
5. 14-11-2010
 
jak zawieje
Jak coś nie wypali to winna rada, ale za sukces odpowiada burmistrz. To w końcu burmistrz jest kreatorem naszego Barlinka, czy cichą mameją wykonującą polecenia rady? Weźcie się raz dobrze zastanówcie nad tym tematem i dajcie konkretną odpowiedź.
 
noktowizor
6. 13-11-2010
 
Przeciw agresji.
Panie Romku święte słowa.Teraz na nic się nie zda oskarżanie osób, które nie brały w tym zdarzeniu udziału. W ramach kampanii przedwyborczej i powyborczej również może Kandydaci na Radnych i nie tylko wysnują jakieś realne propozycje jak dbać o Nasze dobra barlineckie.W tej sytuacji najbardziej przegrały dzieci i młodzież, dla których miała być biblioteka. Żal, ogromny żal.
 
kaes
7. 13-11-2010
 
****
Takich pięknych budowli w Barlinku było lub jeszcze jest kilka. 
Miejmy nadzieję, że Pan Siwek te zgliszcza odbuduje. 
Pan Szatkowski odbudował Pałacyk Cebulowy, czekamy kiedy  
PAN PAKOSZ odremontuje stary ŻŁobek przy Pelczyckiej. 
Stary TARTAK tez powinien wrócić do użytku na rzecz WSZYSTKICH Mieszkańców Barlinka.
 
barlineczka
8. 13-11-2010
 
Aniabania
Święte słowa, ale o tym już się wypowiedziałem pod innym artykułem. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy starają się najpierw zrozumieć co jak działa a później krytykują.
 
BMW_RLZ
9. 13-11-2010
 
Rada Miejska
dlaczego wszyscy zapominają, ze większość spraw jest w rękach Rady Miejskiej - a Burmistrz często niewiele ma do powiedzenia - zwłaszcza w takim układzie sił politycznych
 
aniabania
10. 13-11-2010
 
I HISTORIA POSZŁA Z DYMEM
PIEKNY BUDYNEK.UWAŻAM ŻE NAWET OTWARCIE TAM NETTO BYŁO NIERTAFNE.OBIEKT TEN PRZEZNAZCONY BYŁ OD SAMEGO POPCZĄTKU DLA INNYCH CELÓW.MAM NADZIEJĘ ŻE ZOSTANIE ODBUDOWANY,ALE TO JUŻ NIE BĘDZIE TO :sigh PRZYCZYNA POŻARU NIE JEST JESZCZE ZNANA,ALE GDY SIE OKAŻE ŻE TO JAKIŚ DRAŃ PODPALIŁ POWINNO JEGO ZDJĘCIE WIDNIEĆ NA KAŻDYM SŁUPIE W BARLINKU,POWINIEN PONIEŚĆ WYSOKA KARĘ ZA TO CO ZROBIŁ.BRAK SŁÓW :sigh
 
SŁONECZKO


 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Sprzedam dom na wsi z ogrodem
Sprzedam wózek dla lalek
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
27.02.07:56
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(10 komentarzy)
26.02.21:31
 BRATEK TRZYMA KCIUKI ZA
(1 komentarz)
26.02.20:16
 Wszystko co dobre... cz
(1 komentarz)
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.