barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Relacja z III sesji RM Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
03.01.2011.

Image
Relacja z III sesji RM
W przedostatnim dniu roku - 30 grudnia 2010, w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku odbyła się III sesja RM VI kadencji w Barlinku. Sesję rozpoczęła wizyta kolędników, którzy przypomnieli wszystkim, że trwa jeszcze magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.

Image video

Po uchwaleniu porządku obrad przewodniczący RM rozpoczął obrady. Tematem przewodnim był budżet gminy Barlinek na 2011 rok oraz wieloletnia prognoza finansowa dla gminy Barlinek jak i Plan Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Barlinek.

Zapytania i wolne wnioski:
- Radny Eugeniusz Trafalski pytał o inwestycje prywatne na terenie gminy
- Radna Teresa Pietrasik wnioskowała o wystąpienie do władz powiatu o dokończenie chodnika wraz z oświetleniem przy ulicy Myśliborskiej
- Radny Roman Wilk pytał o przejęcie działek na terenie Mostkowa
- Radny Zbigniew Blezień wnioskował o wykonanie fragmentów nawierzchni betonowej ulicy Przemysłowej oraz zamontowanie tablic informacyjnych z nazwą ulicy, naprawę nawierzchni ulicy Kossaka oraz pytał o sytuację stadionu miejskiego.
- Radny Grzegorz Zieliński – wnioskował o poprawę odśnieżania dróg i chodników wraz z wywożeniem nadmiaru śniegu.
- Radny Mariusz Maciejewski zadał pytania dotyczące sytuacji spalonej hali Stoczniowca, możliwości wyegzekwowania rozpoczęcia budowy lub przejęcia terenu na GT, na którym miała się rozpocząć inwestycja handlowa; kolizji budowy promenady z płotem przy ulicy Jeziornej; zmiany pierwszeństwa ruchu na skrzyżowaniu ulicy Kombatantów i Fabrycznej; zwiększenia uwagi służb zimowych na newralgiczne skrzyżowania w mieście gdzie tworzy się podczas ruszania samochodów warstwa lodu.
Interpelacje mieszkańców:
- Pan Mirosław Przyborowski zwrócił uwagę na zgarnianie przez pług PGK śniegu na posesje osób rzetelnie wywiązujących się z obowiązku odśnieżania chodnika przy własnej posesji, co przysparza im dodatkowej pracy; zapytał o sprawę kształtowania się wysokości podatku rolnego w gminie Barlinek ze względu na fakt, że w 2011 roku będzie on znacznie rósł (wysokość zależna od GUS), a co za tym idzie będzie poszkodowany w stosunku do przedsiębiorców, którym RM podatków nie podniosła. Oskarżył również RM i Burmistrza o niemoralne postępowanie i celowe gorsze traktowanie jednej grupy społecznej, jaką są rolnicy i mieszkańcy wsi.

W kolejnym punkcie pan Burmistrz odpowiedział na część zapytań radnych. Poruszył on sprawę odśnieżania dróg wojewódzkich i powiatowych, które w odczuciu mieszkańców są utrzymane w gorszym stanie niż gminne. Na pisma do Powiatu monitujące o poprawę tego stanu Gmina otrzymuje odpowiedzi negatywne.

REKLAMA

W punkcie 7 porządku obrad została jednogłośnie przegłosowana uchwała o zmianie do budżetu na 2010 rok. Kolejny punkt dotyczył wydatków budżetowych gminy, które nie wygasają  z upływem roku budżetowego 2010 - tu zdania radnych były podzielone: 9 za, 4 przeciw, 2 wstrzymało się. W kolejnym punkcie omawiany był projekt uchwały w sprawie wieloletniego planu inwestycyjnego Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego "Płonia", który został przegłosowany jednogłośnie - 15 radnych było za uchwałą.

Punkt 10 dotyczył zatwierdzenia przedstawionych na wniosek SW PŁONIA przez Burmistrza Barlinka nowych taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie gminy Barlinek. Uchwała również została zaakceptowana jednogłośnie przez radnych.

Informujemy, że od 1 lutego 2011 roku ceny brutto ww. mediów będą wynosiły:

 

Cena
dotychczasowa

Cena nowa
(od 1.02.2011)

Wzrost
zł/m3

Wzrost
%

Woda [m3] 

2,96

 3,21 

0,25

8,45

Ścieki [m3]

3,61

3,77

0,16

4,43

Na wzrost cen ma wpływ zmiana wysokości opłat na ochronę środowiska o 3,5%, amortyzacji, kosztów usług obcych i materiałów o 3% oraz energii elektrycznej o 5%. Następuje również podwyżka podatku VAT z 7% do 8%, a sprzedaż wody od 2006 roku zmniejszyła się o 13200 m3.

W punkcie 11, który dotyczył uchwalenia Planu Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Barlinek radni także jednomyślnie poparli uchwałę. Ta niezwykle ważna uchwała pokazuje jakie zadania będą realizowane w latach 2012-2016 i w następnych latach przez naszą gminę jak np. Budowa oczyszczalni ścieków w Mostkowie, zagospodarowanie Delty Młynówki, przebudowa trybun przy stadionie PG1, modernizacja strażnicy OSP, przebudowa dróg, remonty ulic i chodników i wiele innych. M.in. zaplanowano przebudowę ulicy Polana Lecha i Sportowej w 2014 roku, ulicy Łokietka i Flukowskiego w 2013 roku, a w 2015 roku ulicy Poziomkowej.

Punkt 12 porządku obrad dotyczył budżetu na 2011 rok dla gminy Barlinek i wprowadzenia jednocześnie autopoprawek Burmistrza do tego projektu. Po dyskusji radni zaakceptowali jednomyślnie uchwałę budżetową na 2011 rok dla gminy Barlinek. Przyszłoroczny budżet z planowanymi kwotami:
- Dochody budżetu gminy: 48.076.941,46 zł
- Wydatki budżetu gminy: 55.160.122,46 zł
i deficytem w kwocie: 7.083.181,00 zł znacznie zwiększy stan zobowiązań finansowych gminy, które trzeba będzie spłacać w następnych latach. Radni dodatkowo wprowadzili do budżetu kilka poprawek mających na celu realizację wybranych inwestycji. Najważniejszą z nich jest przygotowanie dokumentacji w 2011 i budowa w 2012 roku ulicy Wiśniowej oraz projekt i realizacja boiska wielofunkcyjnego w Rychnowie. Z uwagi na trudności finansowe wyraźnie zmniejszono planowane wydatki jednostek gminnych we wszystkich dziedzinach, w tym również kulturalnych. Będzie to więc rok dużych wyrzeczeń i zaciskania pasa. Oby następne nie były podobne...

Kolejne przyjmowane projekty uchwał dotyczyły dzierżaw i sprzedaży gruntów na terenie Miasta i Gminy Barlinek. Wszystkie zostały pozytywnie zaakceptowanych przez radnych. Wśród planowanych do przetargu na użytkowanie wieczyste znalazła się również działka budowlana o powierzchni 364 m2 przy ulicach Jeziornej i Małej.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę nadającą nazwę „ulica Uklejowa” drodze rozpoczynającej się od ulicy Sportowej i biegnącej wzdłuż jeziora Uklejowego (Uklejno). W punkcie 25 przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zbigniew Blezień przedstawił plan pracy komisji na 2011 rok. W punkcie 26 przewodniczący Komisji Oświaty przedstawił plan pracy komisji na 2011 rok. W punkcie 27 zostało przedstawione sprawozdanie Burmistrza Miasta Barlinka z prac w okresie międzysesyjnym. W sprawach różnych wystąpił radny Łukasz Stankiewicz, który zgłosił założenie Klubu Radnych "Samorząd Razem". Po wyczerpaniu porządku obrad przewodniczący RM zakończył sesję.

Od Redakcji:
Rada Miejska stała się dziś miejscem cichego protestu pracowników Barlineckiego Ośrodka Kultury, którzy w obawie o swe miejsca pracy prawie w komplecie przybyli na sesję i obserwowali jej przebieg. Z dyskusji można było wywnioskować, że z uwagi na okrojone środki budżetowe dla BOK, z imprezami kulturalnymi i sportowymi w 2011 roku może być bardzo krucho...


Odsłon: 3713 | Drukuj

Komentarze (1)
1. 04-01-2011
 
piętami po pupie
No i ruszyła noworoczna lawina podwyżek.W dochodach jak osiąga wskażnik 2-3% to wielki płacz,że dużo,rosną koszty.W przypadku dóbr i usług wzrost o parę, naście procent to niewiele,kilka groszy na dzień.A przecież osoby fizyczne otrzymują gaże raz w miesiącu.Daleko ten dobrobyt na horyzoncie,pewnie jednego życia zbraknie by go osiągnąć.
 
bez

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Sprzedam dom na wsi z ogrodem
Sprzedam wózek dla lalek
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
27.02.07:56
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(10 komentarzy)
26.02.21:31
 BRATEK TRZYMA KCIUKI ZA
(1 komentarz)
26.02.20:16
 Wszystko co dobre... cz
(1 komentarz)
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.