barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Wspomnienie "Apteki Pod Orłem" Drukuj Email
Oceny: / 10
KiepskiBardzo dobry 
26.04.2011.

Image
Apteka POD ORŁEM
3 marca 1817 roku, trzy lata po wyzwoleńczej wojnie francusko – niemieckiej rozpoczęło się porządkowanie placu pod budowę kamiennego budynku. 13 kwietnia złożono kamień węgielny i niezwłocznie przystąpiono do dalszych robót. W pierwszych dniach września ukończono wiązanie.

Image foto  Image video

Pod koniec roku dach był już całkowicie pokryty a pomieszczenie suteryny otynkowane. Z początkiem kwietnia 1818 roku przystąpiono do dalszych prac budowlanych. We wrześniu tego samego roku budynek został ukończony. W sierpniu 1821 roku przemalowano elewację domu na kolor zielony, ponieważ pierwsze otynkowanie było niezadowalające. Budowę rozpoczął i zakończył aptekarz Johann Wilhelm Kohlstock z żoną Dorothen Wilhelmine Croner.

Podczas II wojny światowej i ostrzału centrum miasta przez czołówki pancerne, „Apteka pod Orłem”w żaden sposób nie ucierpiała. Funkcjonowała tak do roku 2006.

REKLAMA

W październiku 2006 roku straż pożarna kilka godzin walczyła z pożarem domu, w którym znajdowała się apteka. Pożar całkowicie strawił poddasze dwóch przyległych budynków a jego przyczyną było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej. Budynek wyremontowano, jednak apteka już w to miejsce nie powróciła.Na fasadzie budynku przy ul. Niepodległości nadal widnieje orzeł, symbol apteki „Pod Orłem” założonej w centrum miasta w XIX wieku.

Źródło: materiały archiwalne dostępne w Muzeum Regionalnym w Barlinku (Akt erekcyjny budowy Apteki pod Orłem oraz Puls Barlinka nr 5, 01.11.2006).

M.P.

 


Odsłon: 11393 | Drukuj

Komentarze (12)
1. 27-04-2011
 
Historyczna zabudowa w naszym mieście jest zachowana, bo nawet konserwator zabytków ma tu swój udział...mieszkam w secesyjnej kamienicy i nawet wymiana okien była konsultowana z konserwatorem zabytków w Szczecinie. Zabytki historyczne, nie zawsze są zabytkami architektury, ale z uwagi na wiek stały się zabytkiem, np. mury obronne. Przeszłość należy pielęgnować i dbać o nią, niestety nasz TBS zainteresowany jest głównie fasadami budynków, inna sprawa, że w kamienicach niewielu jest prywatnych właścicieli, którzy ponoszą ogromny koszt renowacji budynku. Renowacja budynku, w ktorym mieszkam, (a jest on w strefie zabytkowej miasta) wyceniona została na około 200 tys. złotych, jest tu niestety tylko dwóch prywatnych właścicieli i urząd miasta, który za swoich lokatorów ponosi koszty. Przykre jest tylko to, że prywatni właściciele, ktorzy płacą za remonty za swoje pieniądze, dbają i szanują to, co wyremontowali, ale ci, za których zapłaciło miasto nawet nie zdają sobie sprawy z kosztów i niestety nie dbają,nie uczą dzieci porządku i dbałości o klatki, budynki...Gdyby wszystkie kamienice były prywatne, to z pewnością nie wyglądałyby tak, jak wygladają...
 
sempan
2. 27-04-2011
 
Zgadzam się z przedmówcą. Lecz architektura Barlinka powinna zostać zachowana. Kamienice powiiny być odbudowywane i restaurowane. Ale patrząc na to co się zaczyna dziać niestety chyba tak nie będzie. Patrząc nawet na kino. Nie ma. Powstał Polo market. Biblioteka zamiast zostać biblioteką jest pogorzeliskiem. Budynek za starą apteką rozpada się. Itp, itd. Jeszcze trochę a będą tu same hipermarkety.
 
zdziwiony
3. 27-04-2011
 
I po cóż ten gniewny ton, jest, jak jest...tu historia musi ustąpić współczesności, bo my, mieszkańcy miasta tworzymy naszą rzeczywistość. Kiedy patrzę na zdjęcia z czasów przedwojennych widzę piękny rynek z dorożkami,to też już przeszłość. Dzisiejszy wygląd miasta zatrzymany w kadrze jest równie piękny, zwłaszcza latem, a tu chylę głowę przed Paniami z MPG-ku, które każdego dnia z pasją i oddaniem pielęgnują naszą miejską zieleń i dbają o kwiatki, rabatki i skwerki:) Chwała im za to:)Uważam, że powinniśmy mieć w mieście przewodników historycznych, którzy z pasją oprowadzaliby wycieczki po naszym mieście. Taka lekcja historii, okraszona baśniami i legendami byłaby ciekawa również dla dzieci z naszego regionu. Z pewnością są osoby, które mogłyby podzielić się swoją wiedzą i pasją:)
 
sempan
4. 27-04-2011
 
Budynek zachował swój historyczny wygląd a co jest w środku to chyba nie jest ważne. Ważne jest to że dzierżawcy utrzymują budynek płacąc dzierżawę. Patrząc na inne budynki rozsypujące się na rynku np. budynek obok centrum handlowego. Ruina.
 
zdziwiony
5. 26-04-2011
 
Nie cyfry tylko Polsatu. A monopolowy obok wam nie przeszkadza? Przecież też nie wygląda to najpiękniej w centrum tak historycznego miasta. :)
 
zdziwiony
6. 26-04-2011
 
powinien być CIT
A mi też się nie podobają te ciuchy w oknach i jeszcze ta reklama cyfry. Powinna wrócić apteka lub CIT. Super miejsce. To nie miejsce na sklep z ciuchami!!!
 
GWIAZDA
7. 26-04-2011
 
....
Barlineczka. Po pierwsze nie pisz glupot, ponieważ to nie jest sklep z bielizną więc majtek tam nie ma. Po drugie jeżelibyśmy ze wszystkich historycznych budynków robili miejsca Biura Informacji Turystycznej i sale wspomnień ( ha ha ha) to w Barlinku byłaby sama historia i nic pozatym. A po drugie tam gdzie jest odzież to był magazyn apteki, a nie sama apteka. A po trzecie to dotychczasowi dzierżawcy wyremontowali obydwa lokale, więc chwała im za to. Przynajmniej jakoś teraz to wygląda. Więc przestań klepać głupoty tylko zastanów się zanim coś napiszesz. Ciekawe co Ty dla Barlinka zrobiłaś, że tak strasznie się udzelasz?
 
zdziwiony
8. 26-04-2011
 
Jak to miło powspominać
Szkoda, że nie ma już Apteki w tym budynku. 
Czytając komentarze, nasuwa się myśl, że właśnie tutaj powinno być Biuro Informacji Turystycznej, w centrum Miasta. 
Sala pamięci historycznej też by się zmieściła. 
Jakoś te ciuchy, bluzki i majtki w oknach takiego budynku absolutnie mi nie pasowały.
 
barlineczka
9. 26-04-2011
 
Jak to miło powspominać
Pomysł ze zdjęciami jest świetny, ale zamiast gabloty lepiej zrobić całoroczną wystawę plenerową, super pomysłem jest też wydanie albumu ze zdjęciami retro i opisem miejsc, architektury i ciekawostkami...Bardzo podoba mi się ten stary, niemiecki Barlinek, śliczne kamieniczki, szkoda, że pozostały tylko na fotografiach...
 
sempan
10. 26-04-2011
 
Jak to miło powspominać
UWIELBIAM OGLADAĆ TE STARE ZDJĘCIA,UWAŻAM ŻE POINNY BYĆ WYSTAWIONE NA RYNKU W JAKIEJŚ FAJNEJ,SPECJALNEJ GABLOCIE WYSTAWIONE NA WIDOK PUBLICZNY,DLA WSZYSTKICH KTÓRZY DO NAS PRZYJEŻDZAJA ODPOCZĄC.PIEKNE JEST NASZE MIASTO I PIEKNA MA HISTORIE. :) :) :)
 
SŁONECZKO


 
Sondy
Budynek po dawnym ekonomiku to dobre miejsce na:
 
Reklama
Ogłoszenia
Pomoc w domu - praca
Poszukiwana osoba do sprzątania biur
Mieszakanie 3 - pokojowe do wynajęcia
Kalosze rozm. 34 - sprzedam
Adidasy rozm. 35
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
24.02.12:43
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(6 komentarzy)
24.02.12:27
 Kolorowy oddział
(1 komentarz)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
22.02.08:31
 Impresje Kobiece w BOK
(5 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.