barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Niech żyje 1 maja! Drukuj Email
Oceny: / 5
KiepskiBardzo dobry 
01.05.2011.

Image
Niech żyje 1 maja!
Już kilka dni wcześniej pięknie przybrane flagami całe miasto. Tradycyjnie obok naszej narodowej biało – czerwonej musiały wisieć te całe czerwone. Tych niefrasobliwych, którzy żadnej z flag nie wywiesili prośbą i groźbą zachęcała i przywoływała do porządku mająca całodobowe patrole Milicja.

Image foto 

Jednak te same patrole już drugiego maja paradoksalnie pilnowały aby flagi zniknęły z fasad budynków, z powodu nie uznawanego Święta Konstytucji 3 maja. Jednak flagi to nie wszystko. Wszędzie, gdzie tylko wzrokiem nie sięgnąć, portrety ukochanych przywódców narodu, transparenty z szumnymi hasłami m.in. "Niech żyje niewzruszona jedność ruchu komunistycznego", "Niech żyje narodowy front walki o pokój i plan 6-letni", "Socjalizm, to nasza przyszłość" czy też Przyjaźń, sojusz i współpraca z ZSRR - gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju Polski".

REKLAMA

Dzień przed wielkim świętej pierwszomajowym specjalne ekipy po trasie pochodu na słupach rozwieszały głośniki z których wydobywały się dźwięki jedynych słusznych pieśni rewolucyjnych. Pierwszego maja począwszy od zakładów pracy, po organizacje, sportowców, szkoły, przedszkola itd. gromadzono się w punktach centralnych miast. Ustawianie, ostatnie wytyczne – trwało to czasami godzinami. Nauczyciele przeliczyli wszystkich uczniów, sprawdzili obecność (wszak pamiętać trzeba, iż odmowa udziału w pochodzie wiązała się z szykanami) i pochód wyruszył. Wszystko oczywiście w odpowiednim szyku i kolejności. W rękę wciskano szturmówki a siedzący na trybunie notable podziwiali ten biało – czerwony, głównie czerwony, przemarsz.

Po pochodzie przyszedł czas na zabawę. Otwierano plandeki samochodów a tam kiełbasa, oranżada, piwo, słodycze, oraz nierzadko towary jak na tamte czasy nie dostępne. A jak wyglądało to w Barlinku? Identycznie jak w innych miastach. Tu formuła się nie zmieniała. Oto kilka przykładów. W 1947 roku na boisku sportowym odbył się wiec, na którym przemawiali przedstawiciele PPR, PPS i Stronnictwa Ludowego. Po wiecu odbył się pochód przez miasto z udziałem partii politycznych, organizacji, młodzieży, rolników i pracowników Barlinka. Każdy w dłoń otrzymał talon, za który po pochodzie mógł nabyć kiełbaskę z bułką i musztardą a dla ochłody oranżadę lub piwo.

Image

W 1948 roku oprócz tradycyjnego pochodu nastąpiła zmiana burmistrza Barlinka. Stanowisko to przejął Czesław Urbański. Rok 1949 – kolejna zmiana włodarza miasta. Tym razem został nim Stanisław Wilkus. Z okazji Święta Klasy Robotniczej odbył się wiec ludności i pochód robotników przez odświętnie udekorowane miasto a przedstawiciele władz powiatowych i miejskich odebrały defiladę. Rok 1950 – czyli tradycyjny pochód z udziałem mieszkańców Barlinka i okolicznych wiosek. Jednak w tym dniu, w Święto Ludzi Pracy, odbyło się jeszcze jedno ważne wydarzenie. Uroczyście otwarto stałe kino w hali sportowej przy ul. Gorzowskiej. Kino to cieszyło się ogromnym powodzeniem a nosiło nazwę „Odra”.

W latach 1951 – 1952 Święto Klasy Robotniczej obchodzono bardziej uroczyście niż w latach poprzednich. Budynki były bardzo bogato ustrojone a witryny sklepowe brały udział w konkursie na najlepiej udekorowaną witrynę. Budynki zdobiły portrety przywódców Proletariatu Międzynarodowego ZSRR i przywódców polskich. Ustawiono gabloty obrazujące współzawodnictwo pracy, przodowników produkcji i dorobek socjalistyczny oraz produkcyjny.

Image

Lata 1955 – 1956. W przeddzień Święta Pracy odbyła się akademia miejska w Sali Leśnika, na której po części oficjalnej i dekoracji zasłużonych, odbyła się bogata część artystyczna w wykonaniu zespołów młodzieżowych. W dzień uroczystości na placu sportowym odbył się wiec ludności a następnie barwny i uroczysty przemarsz przez miasto. Defilada przed przedstawicielami władz odbyła się przy rynku. Po południu odbyły się zawody sportowe i ogniska harcerskie.

Mijały lata a obchody Święta Klasy Robotniczej – 1 maja były równie uroczyste co obowiązkowe. Coroczny hołd składany władzy przez obywateli odbywał się w latach 1945 - 1989. Towarzyszyła temu bogata oprawa propagandowa i presja uczestnictwa w pochodach. Jednak wiele osób wspomina te właśnie czasy z ogromnym sentymentem. Wspomnienie biało – czerwonych goździków, szturmówek, galowe odświętne stroje, malowane na płótnie hasła a przede wszystkim te wspaniałe potańcówki po obowiązkowym pochodzie.

Źródło: kroniki Cz. Paśnika, materiały dostępne w Muzeum Regionalnym.

M.P.

Foto: Muzeum Regionalne w Barlinku

 


Odsłon: 10011 | Drukuj

Komentarze (7)
1. 15-08-2011
 
Było wspaniale!!!
Było wspaniale! Po prostu byliśmy młodzi i zdrowi! A ustrój to była sprawa drugorzędna. Opowiadaliśmy sobie mnóstwo kawałów politycznych , każdy wiedział kogo unikać (kto jest kapusiem , ormowcem czy nawiedzonym komuchem) , z byle czego się cieszyliśmy ,istniały prawdziwe przyjaźnie! To były czasy młodości i beztroski. A teraz co jest? Bez komentarza!
 
marta1
2. 05-05-2011
 
Było wspaniale!!!
Unas w Mostkowie było lepiej niż uwass :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin grin grin grin grin grin
 
madziunia1233344
3. 04-05-2011
 
Było wspaniale!!!
zdj. 18 Molo? i żeby 1 maja tak gorąco było ;d
 
OvO
4. 02-05-2011
 
Było wspaniale!!!
tym którym brakuje takich atrakcji proponuję poprosić o obywatelstwo KRLD...dalej będzie wesoło :grin
 
Ratchet
5. 02-05-2011
 
Ale było wesoło.
Pomimo przymusu i obowowiązku uczestniczenia w pochodach 1 MAJ-owych było wesoło i kolorowo,wszędzie imprezy i zabawy,i dla dzieci i dla dorosłych,gdzie sie nie poszło tam coś się działo,dzisiaj niema już nic,pozostał tylko smutek i bieda :sigh Tamte czasy juz nie wrócą. 
Ps. 
zdięcie nr3 to Barlinek ul. 1 Maja 
POZDRAWIAM
 
casper2201
6. 01-05-2011
 
I jakoś to było..
Spęd bo spęd, przymus i nakaz, ale przynajmniej kolorowo było.  
Zdjęcie nr 3 jakoś nie pasuje mi do Barlinka
 
Marceli
7. 01-05-2011
 
I jakoś to było..
Jednak to swój urok miało,dzisiaj tego wszystkiego brakuje.Po obowiązkowym pochodzie majówka była  
o niepowtarzalnym klimacie i urodzie. :grin
 
danhen214

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Budynek po dawnym ekonomiku to dobre miejsce na:
 
Reklama
Ogłoszenia
Pomoc w domu - praca
Poszukiwana osoba do sprzątania biur
Mieszakanie 3 - pokojowe do wynajęcia
Kalosze rozm. 34 - sprzedam
Adidasy rozm. 35
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
24.02.16:57
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(7 komentarzy)
24.02.12:27
 Kolorowy oddział
(1 komentarz)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
22.02.08:31
 Impresje Kobiece w BOK
(5 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.