barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Podatki lokalne ostro w górę! - XII Sesja RM Drukuj Email
Oceny: / 1
KiepskiBardzo dobry 
03.11.2011.

Image
Podatki ostro w górę!
Dnia 27 października 2011 roku odbyła się XII Sesja RM Barlinka. Radni oraz licznie przybyła publiczność gościli w sali Barlineckiego Ośrodka Kultury. Do najciekawszych punktów tej sesji należały.

Image video 

 

Zapytania i wolne wnioski
- Radny Eugeniusz Trafalski złożył wniosek dotyczący budowy wiat przystankowych w miejscowości Ożar z przeznaczeniem dla dzieci dowożonych do szkół
- Radny Mariusz Maciejewski zadał pytanie dotyczące braku znaku ograniczenia prędkości na ulicy Kombatantów oraz zaniedbywania wywozu odpadów segregowanych przez firmę EKO-MYŚL.
- Radna Elżbieta Kasperkiewicz zadała pytanie o kwotę przeznaczoną z budżetu na zarybianie Jeziora Barlineckiego. W swojej wypowiedzi wspomniała, że fauna naszego jeziora została znacznie uszczuplona na skutek działania bakterii dennych latem tego roku.
- Radny Łukasz Stankiewicz zadał pytanie o możliwość zinformatyzowania obsługi czytelników w bibliotece i poczynienia kroków w tym kierunku jeszcze przed przeprowadzką biblioteki do nowej siedziby.

REKLAMA


- Pan Zenon Rosiak zadał pytanie związane z dyżurami pogotowia w Barlinku w związku z niedawnym wydarzeniem we wsi Osina i praktycznym braku pomocy ze strony odpowiedniej służby. Drugie pytanie (prośba o interwencję) dotyczyło braku pobocza i wystających na drogę gałęzi w miejscowości Jaromierki/Osina nr 9 i 13, powodujących bardzo niebezpieczne sytuacje grożące wypadkiem.
- Pan Mirosław Przyborowski złożył skargę na działanie Urzędu Miejskiego, w szczególności skarga dotyczyła nie przestrzegania prawa przez Panią Skarbnik w sprawach publikowania projektów uchwał m.in. podatkowych. Pan Przyborowski poruszył również sprawę planowanych podwyżek podatków i rozwoju gospodarczego. Stwierdził, że w gminie zaniedbano działania w kierunku rozwoju gospodarczego.
- Pan Edward Skałecki w imieniu Organizacji Przedsiębiorców Barlinek przedstawił stanowisko OPB w sprawie planowanych podwyżek podatków do wysokości zbliżonych do stawek maksymalnych. Zaproponował on w imieniu OPB, aby podwyżka wyniosła w 2012 roku około 10%. Pełne stanowisko (pdf)

Odpowiedzi na zapytania i wolne wnioski udzielił Burmistrz Zygmunt Siarkiewicz. Poniżej fragment wypowiedzi dotyczącej rozwoju gospodarczego i podatków:

W szóstym punkcie porządku obrad głos zabrała Pani Dyrektor BOK, która przedstawiła działalność Barlineckiego Ośrodka Kultury w czasie ostatniego roku. Wypowiedź ilustrowały zdjęcia z wybranych imprez kulturalnych i sportowych. Przewodniczący Rady Miejskiej złożył serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników BOK za pracę w czasie ostatniego roku, która odbywała się w szczególnie trudnych warunkach (remont budynku BOK). W swojej wypowiedzi podkreślił, że dzięki uczestniczeniu w imprezach kulturalnych i sportowych w różnych miastach może stwierdzić, że te organizowane w Barlinku stoją na najwyższym możliwym poziomie.

Kluczowym i najbardziej oczekiwanym przez zgromadzoną publiczność był punkt 14 porządku obrad, dotyczący stawek podatków lokalnych na 2012 rok. Po dyskusji Rada Miejska przyjęła uchwały podatkowe przedstawione przez Burmistrza. Tym samym w 2012 roku w Gminie Barlinek będą obowiązywały stawki podatkowe zgodnie z przedstawionymi uchwałami.

W czasie sesji Rada Miejska zajęła się również dwoma wnioskami w sprawie przyznania medalu „Za zasługi dla Barlinka”.  Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosków przez Kapitułę, radni postanowili wyróżnić za dotychczasowe osiągnięcia i pracę na rzecz Gminy Barlinek następujące osoby: Panią Marię Mitek oraz Pana Tadeusza Brockiego.

Uchwała - Podatek od nieruchomości (pdf)
Uzasadnienie - podatek od nieruchomości (pdf)
Uchwała - Podatek od śr.transportu (pdf)
Uzasadnienie - śr.transportu (pdf)

Porządek obrad XII SESJI RADY MIEJSKIEJ W BARLINKU
1. Otwarcie obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokółu z XI sesji.
4. Zapytania i wolne wnioski.
5. Odpowiedzi na zapytania i wolne wnioski.
6. Informacja z działalności Barlineckiego Ośrodka Kultury.
7. Informacja o stanie Gminy Barlinek oraz perspektywy rozwoju w aspekcie pozyskiwania nowych inwestorów.
8. Pakiet projektów uchwał w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na czas nieoznaczony
w trybie bezprzetargowym nieruchomości stanowiącej własność Gminy Barlinek (pięć projektów uchwał).
9. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w Barlinku stanowiącej własności Gminy Barlinek – dz. nr 787/7, 787/8 i 787/73.
10. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w Barlinku stanowiącej własności Gminy Barlinek – dz. nr 787/4, 787/9 i 787/10, 787/12, 787/13, 787/14, 787/18 i 787/19.
11. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w Barlinku stanowiącej własność Gminy Barlinek – dz. nr 148/13.
12. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w Barlinku przy ul. Podwale.
13. Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Barlinek na 2011 rok.
14. Pakiet projektów uchwał w sprawie podatków lokalnych oraz zwolnień od tych podatków.
15. Projekty uchwał w sprawie przyznania medalu „Za zasługi dla Barlinka”.
16. Sprawozdanie Burmistrza Barlinka z działalności w okresie międzysesyjnym.
17. Sprawy różne.
18. Zakończenie obrad.

MIKA

Foto: Jacek Słomka


Odsłon: 5815 | Drukuj

Komentarze (19)
1. 12-11-2011
 
Strategia rozwoju
Widzę, że jak zwykle dostało się Radzie miejskiej, ale nie możemy zapominać, że za budżet miasta w dużej mierze odpowiada burmistrz przez podległego mu skarbnika. Co można powiedzieć o włodarzu, który rządząc ponad dekadę doprowadza gminę na skraj bankructwa. Nie zwykłem bronić Rady, ale akurat w tej kwestii została postawiona przed faktem dokonanym.  
Należy więc sobie zadać pytanie czy istnieje jakaś stała długofalowa strategia rozwoju naszej gminy, bo mam wrażenie, że bliżej nam w tej materii do minionego ustroju(plan czteroletni), a po nas choćby potop.
 
DAN24
2. 11-11-2011
 
nie ma lekko
Quote:
Najprostszym sposobem na załatanie dziury budżetowej miasta jest podniesienie podatków. Czyli UMiG idzie na łatwiznę.

 
 
Sposoby sa rownowazenie budzetu sa zwykle dwa i zaden z nich nie jest latwy dla rzadzacych, co najwyzej jeden z nich jest bardziej bezpieczny. Pierwszym jest ograniczenie wydatkow, a drugim podniesienie podatkow, czyli zwiekszenie wplywow. 
 
Pierwszy sposob jest bardziej niewygodny spolecznie, poniewaz dotyka w wiekszym stopniu klasy ubozszej, a ta jak wiadomo jest sklonna do bardziej napietych manifestacji swojego niezadowolenia z ciec poczynionych przez panstwo. 
 
Podwyzka podatkow rzadko wiaze sie z publicznymi manifestacjami, poniewaz dotyka ona w wiekszym stopniu klasy wyzszej i sredniej, a ta choc nadaje ksztalt debacie publicznej, to jest mniej sklonna do wychodzenia na ulice. 
 
Biorac pod uwage powyzsze mozna wywnioskowac, ze nasi rajcowie celujaco odrobili lekcje ekonomii, nieznacznie zmniejszajac wydatki budzetowe, a dosc drastycznie podnoszac podatki ;)
 
[DeL]
3. 07-11-2011
 
pieniądze pieniądze
Po tych inwestycjach, co mogło nas czekać? Teraz płacz i płać! Fakt, że nie będzie pewnie miał kto sprzątać tych przepięknych ścieżek dla miłośników sportów ekstremalnych też przełkniemy bez słowa.Urzędnicy na pewno nie zapomną o podwyżkach i premiach dla siebie. Tak trzymać!!!!
 
gota
4. 07-11-2011
 
pieniądze pieniądze
Tak wynika z analizy Urzędu... Urząd chyba brał pod uwagę dzieci rodziców nie pracujących, którzy to zaprowadzają dziecko do przedszkola na te 5 darmowych godzin. Tylko po co takim rodzicom przedszkole, jak i tak siedzą w domu, a ci co pracują muszą nianiek szukać... 
Dziękuję Szanownym Radnym za podwyżki podatków! Nie dość, że zawisło nade mną widmo utraty pracy, to jeszcze będę więcej podatku płacić!! Dziękuję!!! Na filmiku widać kto podnosił rękę "za". Wiem już jak będę głosować w kolejnych wyborach.
 
Beta
5. 04-11-2011
 
Oplata za przedszkole
Quote:
W wyniku zmiany sposobu odpłatności za przedszkole publiczne i wprowadzenie darmowych 5 godzin zmniejszeniu ulegną dochody budżety Gminy o ok. 50% do 60%. Wpływy do budżetu wynosiły ok.736.000 zł. Gmina utraci dochód około 360.000 do 440.000 zł.

 
 
O widzicie, baliscie sie ze oplaty za przedszkole wzrosna, a z analizy urzedu mozna wywnioskowac ze spadna co najmniej o polowe ;)
 
[DeL]
6. 04-11-2011
 
Myślenie nie boli - gorzej z realizacją.
Tak pięknie piszą wszyscy o inwestycjach, że są potrzebne pieniądze. Nie obrażam oczywiście tutaj piszących. Jednakże chodzi mi o to że netto jak dzierżawiło lokal na Gorzowskiej i płaciło kupę pieniędzy (czyt.: kilkanaście tysięcy miesięcznie) to wypowiedziało się im umowę i wynajęło za parę set złotych po znajomości. I co teraz ma z tego miasto? Ruderę i brak jakichkolwiek pieniędzy. Czy tereny po starym tartaku są w jakikolwiek sposób wykorzystywane? Nie. Dzierżawca płaci nędzne pieniądze i nic się nie dzieje. A można byłoby zagospodarować ten teren np pod dni barlinka, place zabaw czy cokolwiek innego. Podaję przykłady tylko bo jestem tylko mieszkańcem Barlinka, od myślenia są przecież prawi i myślący rządzący w UMiG. Można powołać Straż Miejską, która będzie w stanie utrzymywać się ze swojej pracy i UMiG też podreperuje swój budżet. Może wtedy Pan Iksiński, który wyprowadzi pieska i piesek nasra na środku chodnika posprząta po piesku a firma sprzątająca nie będzie musiała sprzątać i nie weźmie za to pieniędzy, która to zostanie w kasie Barlinka, a jeżeli nie posprząta to dostanie mandat, który to zasili budżet miasta i pokryje koszta związane ze sprzątaniem. jest wiele rzeczy, które można byłoby zrobić a się nie robi. Na ten temat można by napisać referat. Ale nie. Najprostszym sposobem na załatanie dziury budżetowej miasta jest podniesienie podatków. Czyli UMiG idzie na łatwiznę.
 
zdziwiony
7. 04-11-2011
 
zdziwiony
zdziwiony nie bądź zdziwiony - właśni o tym piszę - że ta takie inwestycje idą ogromne pieniądze, a później nie wystarczy już na nic innego 
nie ma kasy na jedno, a na inne rzeczy wydaje się lekką ręką
 
aniabania
8. 04-11-2011
 
Podatki w góre????
Podatki caly czas w góre a wypłaty w miejscu jak były tak i są.Tylko urzędnicy dbają o swoje kieszenie by im kasy nie brakło...cagle mało,wiec trzeba podatki podniesc....i to sie nazywa Polska............kraj.....i...... :sigh :sigh :sigh
 
bulos
9. 04-11-2011
 
Brak myślenia.
Piszecie o Orlikach, ścieżkach rowerowych, Panoramie na które wydawane są nsze piniądze. Czy to są aż takie priorytety? A szpital i służba zdrowia jak w Barlinku funkcjonuje? Upada. Brak specjalistów. Do wszystkich trzeba chodzić prywatnie. Pogotowie kuleje. Czy to nie są ważniejsze sprawy? Nie. Dla Was najważniejsze to uruchomienie kolejki d podróży, którą trzeba będzie utrzymywać. Ile pieniędzy jest i będzie marnotrawionych na nikomu nie potzebne inwestycje. Ludzie. Gdzie wy żyjecie. Czy myślenie aż tak boli? Brak Policjantów, co powoduje brak bezpieczeństwa w mieście. Czy to nie jest ważne? Nie widzicie innych rzeczy które są w Barlinku bardziej potrzebne?
 
zdziwiony
10. 04-11-2011
 
BIP
Teksty uchwał są publikowane na http://gmina.barlinek.sisco.info/?id=6659
 
MAX


 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Sprzedam dom na wsi z ogrodem
Sprzedam wózek dla lalek
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
27.02.07:56
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(10 komentarzy)
26.02.21:31
 BRATEK TRZYMA KCIUKI ZA
(1 komentarz)
26.02.20:16
 Wszystko co dobre... cz
(1 komentarz)
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.