barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Niezwykła wędrówka w czasie Drukuj Email
Oceny: / 155
KiepskiBardzo dobry 
25.05.2012.

Image
Niezwykła wędrówka w czasie
Moją podróż rozpocząłem w latach 1991-1996 z czytelnikami Echa Barlinka w stałym cyklu "Barlinek wczoraj i dziś". W tamtych latach jakość druku nie pozwalała jednak na wyeksponowanie szczegółów. Fotografie zamieszczone w miesięczniku były niewyraźne, przez co efekt był niezadowalający. To sprawiło, że w końcu zaniechałem kontynuacji cyklu.

Image foto

Wróciłem do niego z powrotem w 2010 roku, kiedy barlinecki miesięcznik zaczęto drukować na lepszym papierze i możliwym stało się również zaprezentowanie fotografii barwnej.

Pomysł przedstawienia obok archiwalnego kadru dzisiejszej fotografii, chciałbym realizować także na Portalu Internetowym Barlinek24.pl. Galerię zdjęć będę uzupełniał, przedstawiając nowe parki zaraz po ich wcześniejszej publikacji w Echu Barlinka. Zdjęcia współczesne, które zobaczyć można w albumie wykonałem po 2010 roku. Widoki dawnego Barlinka zapożyczyłem zaś ze starych pocztówek, pochodzących z kolekcji pana Mikołaja Gawła, któremu przy okazji dziękuję za umożliwienie mi wykonania skanów części jego ogromnego zbioru.

REKLAMA

Przed zaprezentowaniem tych pocztówek musiałem, dla lepszego ich odbioru, dokonać pewnych korekt poprawiających ich ekspozycję. Usunąłem plamy, rysy oraz ręczne napisy nachodzące na fotografię. Dokonałem więc świadomie ingerencji zmieniającej stan źródła historycznego, narażając się pewnie niektórym historykom. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że pocztówki potraktowałem nie tylko jako dokument minionej epoki, ale przede wszystkim jako źródło ikonograficzne pozwalające badać dzieje miasta i śledzić, jakie zmiany w miejskiej zabudowie zachodziły w miarę upływu czasu. Uważam, że dzięki tym drobnym zabiegom kosmetycznym, poprawiającym jakość starej fotografii, lepiej można dostrzec urodę dawnego Barlinka, uchwycić zarówno różnice, jak i podobieństwo tych samych miejsc, oraz dostrzec postępującą zabudowę miasta.

Zderzenie starych zdjęć ze współczesnymi, pozwala popatrzeć na miasto, jako na coś, co ulega dynamicznym przekształceniom, co żyje. Fotografując miejsca, które uwidocznione były wcześniej na starych pocztówkach, dostrzegłem czar minionego czasu. Zauważyłem, jak w miarę upływu lat zmienia się nasze otoczenie. Raz na korzyść, innym razem na gorsze.

Zapraszam do wędrówki w czasie, poznania historii zatrzymanej w fotograficznych kadrach.

Andrzej Mrowiński

Barlinek wczoraj i dziś w fotografii Andrzeja Mrowińskiego


Odsłon: 34681 | Drukuj

Komentarze (13)
1. 18-05-2014
 
Świetne! prosze o wiecej takich zdjec
 
bozka
2. 08-06-2013
 
Aż przyjemnie obejrzeć takie piękne zdjęcia.Brawo. :)
 
fanka
3. 23-04-2013
 
Piękne zdjęcia. To miasto ma urok.
 
Iza123
4. 05-01-2013
 
A mnie zastanawia z jakich lat najwięcej jest zachowanych zdjęć, może by zrobić taki projekt jak warszawa 1935? Ciekawie by to mogło wyglądać jak można zwiedzić nasze miasto w 3D z tamtego okresu
 
szerszen
5. 29-05-2012
 
[El Bombardiero] ;) podobny pomysł miałem 
wydrukować na jakimś np plexi tak, aby zdjęcia były półprzeźroczyste. Postawić na rynku i stojąc np 2-3m od tablicy widać jak z fragmentem zdjęcia pokrywa się stojąca kamienica w oddali, a np sąsiedniej kamienicy ze zdjęcia już nie ma. 
Zdjęcia nad jeziorem też by się do tego nadawały
 
kitaszewski
6. 28-05-2012
 
[DeL] byłby to wspaniały pomysł, wybrać kilka takich zestawień, wydrukować w dobrej jakości powiększone zdjęcia i oprawić w gablotkach, plenerowo ustawić albo na rynku albo innych miejscach. Koszt nie jest wysoki, a cieszy oko, nie tylko turystów, ale i mieszkańców.
 
El Bombardiero
7. 28-05-2012
 
Fenomenalne zestawienie Panie Andrzeju.  
Najbardziej szpecące są dwa elementy, betonowe bloki w centrum oraz dzisiejsza ilość aut. Na to dzisiaj nie mamy już większego wpływu. Szkoda, że miniona epoka nie pozostawiła nam pięknej starówki, odbudowując jedno i wielorodzinne domy o dachach dwuspadowych, a osiedla budować poza centrum.  
Jest jeszcze kilka miejsc, które w przyszłości można poprawić, jednak to wymaga sporych funduszy.  
Osobiście podoba mnie się otoczenie rynku, szczególnie od ul. Niepodległości; Walther's Hotel, i kawiarenki w stronę apteki.
 
El Bombardiero
8. 28-05-2012
 
Świetne zdjęcia! 
Jak dla mnie genialnie wykadrowane współczesne zdjęcia. Nawet jeśli współczesne zdjęcia były na komputerze przycięte to widać, że były robione praktycznie z tych samych miejsc i w tych samych kierunkach co kiedyś 
 
Brawo
 
kitaszewski
9. 25-05-2012
 
Aż przyjemnie obejrzeć takie piękne zdjęcia.Brawo. :)
 
Uzbek
10. 25-05-2012
 
Świetny cykl, to wiemy nie od dziś. Ubolewam jednak nad tym, że nikt z promocyjno-turystycznej ekipy magistratu nie wpadł na pomysł, aby część tych porównawczych ekspozycji usytuować choć w kilku lokalizacjach naszego miasteczka. Turyści byliby z pewnością zachwyceni ;)
 
[DeL]


 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Seat Alhambra 1.9 tdi, 1999 rok
Automat do pieczenia chleba (2 chleby równocześnie)
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
26.02.15:32
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(8 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.