barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Rowerami po Alpach Drukuj Email
Oceny: / 4
KiepskiBardzo dobry 
17.08.2013.

Image
Rowerami po Alpach
Pasjonaci dwóch kółek i aktywnego wypoczynku: Henryk Stanisz (Barlinek), Robert Suszczyński (Gorzów – zwycięzca BLK 2012 i lider BLK 2013), Piotr Kopczyński (Gorzów) i Jacek Walker (Gorzów) pojechali w wysokie Alpy (Austria), by tam na rowerze zmierzyć się ze stromymi i długimi podjazdami, do których należy najwyżej położona droga w Europie - Grossglockner Hochalpenstrasse.

Image foto  Image video

Zamierzony cel został osiągnięty już pierwszego dnia pobytu wjeżdżając na szczyt góry i zjeżdżają na drugą stronę. Po krótkiej regeneracji sił, gdyż upalna pogoda dawała się we znaki, postanowiliśmy wjechać na nią ponownie. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się przejechać całą wysokogórską trasę dwukrotnie tego samego dnia. W 2011 roku droga ta była najtrudniejszym etapem w wyścigu kolarskim Giro Italia.

Image

To najbardziej malownicza droga w Austrii. Droga ta pnie się serpentynami do krainy wiecznego śniegu, przecinając kolejne strefy geograficzne i klimatyczne. Na odcinku 50 kilometrów pokonuje się różnicę poziomów wynoszącą 1766 metrów! Po drodze można podziwiać zmieniającą się szatę roślinną oraz poczuć malejące ciśnienie atmosferyczne. Wzdłuż całej trasy znajduje się wiele punktów widokowych i restauracji. Tą malowniczą trasą można dojechać do Franz Josefs Höhe skąd roztacza się imponujący widok na najwyższy szczyt Alp Austriackich - Grossglockner (3789m npm) oraz na najdłuższy (10 km długości !) we wschodnich Alpach lodowiec Pasterze.

REKLAMA

Drogę Wysokoalpejską wytyczono w latach 1930 - 1935, ale już w średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy między Włochami i Niemcami. Zbudowana została w zaledwie 5 lat przez około 3200 robotników. Na Grossglocknerstrasse znajduje się wiele atrakcji. Na południe od Fusch rozciąga się park dzikich zwierząt Wildpark Ferleiten, w którym żyje ponad 200 gatunków przedstawicieli świata fauny, m.in. kozice górskie, niedźwiedzie, wilki, świstaki. Najwyższe punkty trasy wysokoalpejskiej to przełęcz Hochtor (2504m npm) oraz punkt widokowy Edelweissspitze (2571m n.p.m.). Z Edelweissspitze roztacza się wspaniały widok na ponad 30 trzytysięczników (źródło: grossglocknerstrasse.eu).

Podczas czterodniowego pobytu wjechaliśmy również drogą szutrową na wysokość ponad 2500m do jeziora wysokogórskiego „Zirmsee” gdzie znajduje się elektrownia wodna. W sumie podziwiając uroki gór, rzek i wodospadów cztery razy wpięliśmy się rowerami na wysokość ponad 2500m n.p.m., przejechaliśmy ok. 300km pokonując 7000m przewyższeń.

Henryk Stanisz

Foto: Henryk Stanisz, Robert Suszczyński


Odsłon: 3672 | Drukuj

Komentarze (2)
1. 19-08-2013
 
DUŻY SZACUNEK ...ale polecam też CZARNOGÓRĘ a tam drogę z KOTORU wybudowaną w latach 20-tych XX wieku .Z poziomu morza w górę ,na 11 km drogi przewyższenie wynosi 1250 m ...ale potem jakie widoki !!!W sumie 33 "agrafki" !! Droga zamknięta od pażdziernika do końca kwietnia oraz niepogodę np. deszcz. Niezła jest też droga TROLI w Norwegi ale dużo łatwiejsza . Byłem , widziałem ,przejechałem ...polecam !!! javascript:ac_smilie('8)')
 
JASIEK
2. 18-08-2013
 
Ale widoki... łał. 
Rowery i faceci na nich też niczego sobie :)
 
gradok

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Seat Alhambra 1.9 tdi, 1999 rok
Automat do pieczenia chleba (2 chleby równocześnie)
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
26.02.15:32
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(8 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.