barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
Ile wart jest dziś Emanuel Lasker ? Drukuj Email
Oceny: / 91
KiepskiBardzo dobry 
04.06.2008.

Image
Emanuel Lasker
Człowiek o niepowtarzalnej biografii, człowiek który wyróżniał się w społeczeństwie swą wiedzą i talentem, człowiek którego osiągnięcia są i będą pamiętane póki będzie się grało w szachy.

Imagefoto

 

Takich lub podobnych laurek można wystawić tysiące, bo wszak każdy ma w swym życiu osiągnięcia niepowtarzalne, ale nie tak medialne jak szachowe mistrzostwo świata. Barlinek skwapliwie wykorzystuje fakt, że Emanuel Lasker urodził się w Barlinku i często podkreślał swoją więź z rodzinnym miastem.

Nasuwa się jednak pytanie: w jaki sposób i do jakich celów wykorzystuje się dziś jego nazwisko w naszym mieście?

Według mnie jest to działalność czysto komercyjna, służąca głównie zwiększeniu znajomości i atrakcyjności Barlinka wśród turystów. Mieszkańcy będą może gdzieś na końcu beneficjentami tych działań, jednak ... Nie realizuje się nauki gry w szkołach, nie mówiąc już o stypendiach dla najlepszych młodych szachistów w danym roczniku, nie organizuje się konkursów wiedzy o Emanuelu Laskerze, brak akcentów szachowych na rynku miejskim czy w ratuszu pozwalającym dostrzec wagę jego osoby dla miasta, szachownica na wolnym powietrzu jest chyba tylko jedna w mieście, a o miejscu jego pochówku nie można się raczej znikąd dowiedzieć. Czemu nie promuje się książki „Król z Barlinka” choćby we fragmentach cytując ją w szkołach?  Czy Barlinek posiada jakieś naprawdę cenne eksponaty po Królu Szachów?

REKLAMA

W tym kontekście nabiera wagi pasja jednego człowieka, który z niesłychana cierpliwością i drobiazgowością stworzył niepowtarzalną kolekcję poświęconą Emanuelowi Laskerowi.

Kolekcja Pana Andrzeja Mrowińskiego zdobyła srebrny medal na Krajowej Wystawie Filatelistycznej w Lesznie 4 maja 2008 r w klasie tematycznej.

Najsłynniejszy mieszkaniec Barlinka Emanuel Lasker został uwidoczniony na znaczkach pocztowych wydanych przez poczty 23 krajów świata. Wizerunek słynnego szachisty lub widok rozegranej przez niego partii szachowej można znaleźć na ponad 50 znaczkach i blokach. Wszystkie te znaczki zobaczyć można w eksponacie filatelistycznym „Emanuel Lasker - Król Szachów” autorstwa byłego mieszkańca Barlinka Andrzeja Mrowińskiego. Zobaczcie sami.

Polecamy też artykuł z Echa Barlinka.

P.S. Czy takie eksponaty nie powinny być za wszelką cenę w naszym mieście? Ile wart jest dla nas Emanuel Lasker ?

M.

Emanuel Lasker - Król Szachów:  Andrzej Mrowiński


Odsłon: 27823 | Drukuj

Komentarze (7)
1. 29-06-2009
 
moneta z Laskerem
A może Barlinek wyda monete okolicznościowa z E. Laskerem. Wiele miast wydaje okolicznościowe monety za które mozna robic zakupy w miastach , które wydały takie monety. W Barlinku na takiej monecie zarobi i miasto bo monety trafia do kieszeni i mieszkańców i turystów na pamiętkę... do obiegu trafi znikoma ilość. Miasto zyska reklame, ponieważ na monecie można również umieścić: może panorame barlinka albo coś co przypomina nam Barlinek ,coś charakterystycznego co turystów sciagnie do Barlinka. Może miasto ogłosi konkurs na nazwe dla monety z Barlinka co bedzie dodatkowa promocją naszego kochanego miasta. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Barlinka.
 
ch_tomek
2. 08-12-2008
 
moneta z Laskerem
Pozdrawiam wszystkich szachistów nie tylko z Barlinka - miasta wielkiego szachisty. Kochani grajmy w szachy i uczmy sie grać Nasze miasto na to zasługuje. Starajmy się wszyscy przyczynic do rozsławienia Naszego wielkiego mieszkanca Emanuela LASKERA. Nie traktujmy,że jeden festiwal międzynarodowy w roku imieniem E.Laskera załatwia wszystko. Plan został wykonany - za rok będzie następny. Gdzie jest szkolenie dzieci w szkołach i świetlicach jako zajęcia poza szkolne. Mysle,że stworzenie lokalu z szachami jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Nie tak dawno byłm u sąsiadów za miedzą i widziałem jak w restauracji dwóch strarszych panów grało w szachy. Dlaczego tego nie zaszczepić u Nas. Lasker na to zasługuje. Pozdrawiam.
 
wolf126
3. 05-06-2008
 
Akcenty szachowe
Quote:
Takim akcentem mogłaby być np. "szachownica na wolnym powietrzu", gdzie rozgrywce przyglądałby się z boku taki posąg Laskera jak np. Osieckiej

 
 
Taki posąg Laskera przy szachownicy już jest - przed muzeum. Teraz czas "rozreklamować" Laskera wśród najmłodszych i nauczyć ich grać w szachy;)
 
chemikps
4. 05-06-2008
 
Akcenty szachowe
Może szachownica w parku obok Rynku - Usunąć budki i połączyć w jeden kompleks park z rynkiem i wydzielić jeden lub dwa placyki do gry. Szachownica mogłaby się znaleźć na fladze miasta, ale jeszcze nie teraz - jak chociaż 20% dzieci bedzie umiało grać.
 
MAX
5. 05-06-2008
 
Akcenty szachowe
Nie przypuszczałem, że Lasker jest znany w Azji, a już na pewno nie wiedziałem, że znany jest w tylu państwach afrykańskich... :eek
 
jojo
6. 05-06-2008
 
Akcenty szachowe
Quote:
a o miejscu jego pochówku nie można się raczej znikąd dowiedzieć.

 
Można się dowiedzieć. Swojego czasu w Echu Barlinka był artykuł/reportaż z poszukiwań grobu Laskera, zakończonych sukcesem :-) 
Co do jakichś akcentów szachowych to być może byłyby one wdzięczniejsze niż np. mająca powstać fontanna, a pewnie byłyby tańsze. Takim akcentem mogłaby być np. "szachownica na wolnym powietrzu", gdzie rozgrywce przyglądałby się z boku taki posąg Laskera jak np. Osieckiej tutaj
 
Paweł
7. 04-06-2008
 
przytłoczeni
Jak mało kto, Lasker przytłoczył Barlinek. Miotamy się pomiędzy przaśnymi turniejami a placem, czy też kamienicą. Nie generujemy, nie "obrabiamy" tematu, no bo po co. Lasker z Barlinka i to powinno wystarczyc
 
Marceli

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Czy gmina powinna po raz kolejny wesprzeć finansowo policję?
 
Reklama
Ogłoszenia
Telefon MaxCom MM822BB gwarancja! cena 100 zł
MATIZ 2000 ROK - sprzedam
Odkurzacz wodno-piorący
Seat Alhambra 1.9 tdi, 1999 rok
Automat do pieczenia chleba (2 chleby równocześnie)
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
26.02.17:16
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(11 komentarzy)
26.02.15:32
 POLICJA ZNOWU W POTRZEB
(8 komentarzy)
25.02.17:55
 Kolorowy oddział
(2 komentarze)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.