barlinek BARLINEK
Barlinek barlinek
Menu główne
Moje Miasto
Historia Barlinka
Barlinek z lotu ptaka
Barlinek nocą...
Barlinek wczoraj i dziś
Ciekawostki z Barlinka
Gdzie to jest?
730 lat Barlinka - film
Niezbędnik
Ważne telefony
Przegląd prasy
Puls Barlinka
Echo Barlinka
Zamówienia na telefon
Pizza na telefon
VIP Pizza
Pizzeria Verona
Pizzeria Wielkopolanka
Na Murze Bar&Grill
Komunikacja
Logowanie
Polecamy
90 lat hymnu narodowego Drukuj Email
Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
08.02.2017.

Image
90 lat hymnu narodowego
W tym roku mija 220 lat od momentu napisania „Mazurka Dąbrowskiego” i 90 lat od chwili ustanowienia go hymnem narodowym. W związku z tymi rocznicami, Muzeum Regionalne w Barlinku, zorganizowało kolejne już spotkanie w ramach Muzeum Cafe.

Image foto 

Prelekcja „Kontrowersje wokół Mazurka Dąbrowskiego” odbyła się 06 lutego a poprowadził ją Tomasz Wacław Jabłecki – pedagog, oligofrenopedagog, nauczyciel w Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Choszcznie. Tomasz Jabłecki od 40 lat zajmuje się popularyzowaniem muzyki, wiedzy historycznej i regionalnej. Został odznaczony wieloma medalami, wyróżnieniami i nagrodami, w tym najważniejszej w dziedzinie kultury. Jako pierwszy mieszkaniec powiatu choszczeńskiego otrzymał medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. W Barlinku tylko jedna osoba mogła szczycić się tym wyróżnieniem. Była nią Romana Kaszczyc.

„Mazurek Dąbrowskiego” został napisany między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia, w ówczesnej Republice Lombardzkiej, dzisiejsze Włochy. Napisał go Józef Rufin Wybicki dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio legionistów. W tym miejscu „Pieśń Legionów” została odśpiewana po raz pierwszy. Od tej chwili ta mobilizująca do walki o obronność kraju pieśń, towarzyszyła Polakom we wszystkich bitwach kampanii napoleońskiej. Wtedy, rozpoczynała się od słów „Jeszcze Polska nie umarła”.  Opublikowano ją w trzech językach – po polski, włosku i francusku. W ciągu 200 lat wersji „Mazurka Dąbrowskiego” było kilkadziesiąt. Tekst zmieniał się w zależności od czasów i od popularności poszczególnych wodzów. Był więc np. refren „Marsz, marsz Chłopicki” czy też „Marsz, marsz Sikorski”. W 1816 roku powstała pieśń, która świadomie była przeciwieństwem „Mazurka”.

REKLAMA

Z inicjatywy księcia Konstantego dla uczczenia cara Aleksandra I napisano „Boże coś Polskę”. Jednak nie przebiła ona popularnością „Pieśni legionów”. Podczas Powstania Listopadowego popularność zyskała „Warszawianka”, zaczynająca się od słów „Oto dziś dzień krwi i chwały”, którą uroczyście do dziś wykonuje się podczas imprez wojskowych. „Mazurek Dąbrowskiego” w czasie „Wiosny Ludów” znany jest już w całej Europie. Po Powstaniu Styczniowym wydano zakaz wykonywania 244 pieśni, w tym na miejscu pierwszym „Pieśni Legionów”. W czasach niepodległości dyskutowano co będzie hymnem narodowym. Kandydatami były m.in. „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „Warszawianka”, „Marsz I Brygady”.

W 1927 r. Sejm podjął decyzję i potwierdził to pisemnie, iż polskim hymnem narodowym zostaje „Mazurek Dąbrowskiego”. Po II wojnie światowej powróciła dyskusja. Mało kto wie, że w szranki z „Mazurkiem” stanęła wtedy pieśń „ Ukochany kraj, umiłowany kraj”. Powrócono jednak do pieśni zatwierdzonej przez sejm w 1927 r. Do dziś nie jest jasne kto napisał melodię do słów hymnu. Początkowo twierdzono, że zrobił to sam Józef Wybicki. Później, w literaturze powtarzały się dwa nazwiska – Fryderyk Chopin i Michał Kleofas Ogiński. Do dziś nie udało się rozstrzygnąć tej kontrowersji, jednak przyjmuje się z dużym prawdopodobieństwem, iż muzykę zaczerpniętą z podlaskiej melodii ludowej napisał Fryderyk Chopin.

monikary


Odsłon: 982 | Drukuj

Bądź pierwszym który skomentuje

  • Tylko zarejestrowanii użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.
  • Zauważyłeś błąd w serwisie, a może masz jakąś sugestię? Zgłoś go tutaj.
  • Za wszelkie uwagi będziemy bardzo wdzięczni.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

 
Sondy
Budynek po dawnym ekonomiku to dobre miejsce na:
 
Reklama
Ogłoszenia
Pomoc w domu - praca
Poszukiwana osoba do sprzątania biur
Mieszakanie 3 - pokojowe do wynajęcia
Kalosze rozm. 34 - sprzedam
Adidasy rozm. 35
Fotorelacje
Ostatnie komentarze
24.02.16:57
 ZLIKWIDUJĄ PODSTAWÓWKĘ?
(7 komentarzy)
24.02.12:27
 Kolorowy oddział
(1 komentarz)
22.02.23:07
 POZNAJ SWOJEGO DZIELNIC
(3 komentarze)
22.02.18:57
 ARTUR PARTYKA GOŚCIEM S
(10 komentarzy)
22.02.08:31
 Impresje Kobiece w BOK
(5 komentarzy)
Polecamy
Redakcja serwisu barlinek24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść nadesłanych artykułów, komentarzy do nich, jak również wpisów na forum.
Wszystkie zdjęcia chronione są prawami autorskimi. Obowiązuje całkowity zakaz kopiowania i upublicznienia ich bez wiedzy i zgody autora.
Niezależny Portal Internetowy S.C. - Rok założenia 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.