pldaenfrdeuk

 piątek 19 kwietnia 2019r.   imieniny: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Od 01.09.2015 w ZSP nr 1 w Barlinku, wspólnie z dwiema zagranicznymi szkołami,  realizowany jest międzynarodowy projekt „Spełniamy marzenia o kształceniu i pracy w krajach UE”. Naszymi partnerami w ramach projektu są szkoły z Chorwacji i Grecji.

Trgovacka Skola, Zagrzeb, Chorwacja - uczy się w niej młodzież w wieku 16-19. Jest to szkoła średnia technikalno-zawodowa. Szkoła kształci uczniów w dwóch programach, dla sprzedawców detalicznych i handlowców. Szkoła oferuje również program dla dorosłych. Uczniowie programowo uczą się języka angielskiego i niemieckiego.

II Liceum Vrilissia, Ateny,Grecja,  jest publiczną szkołą średnią, licealną, znajduje się w północnej części Aten. Roczny nabór szkoły to około 110-130 uczniów, którzy otrzymują wykształcenie ogólne. Uczniowie uczą się języków angielskiego oraz niemieckiego lub innych.

REKLAMA

Uczniowie naszych szkół, dzięki wiedzy, doświadczeniom nabytym podczas realizowania projektu oraz poprzez wdrożenie Międzynarodowego Programu Zajęć Pozalekcyjnych, mogli bardziej świadomie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju osobistego i zawodowego. Przez trzy lata, raz w miesiącu, realizowaliśmy warsztaty tematyczne z zakresu przedsiębiorczości i zakładania biznesu. Podczas tych zajęć pozalekcyjnych, nagrywaliśmy filmy, wykonywaliśmy sondy wśród młodzieży, badaliśmy rankingi kierunków kształcenia i potrzeb rynków pracy, konfrontując je z marzeniami i preferencjami naszych uczniów.

W okresie realizacji projektu odbyły się 4 wizyty organizacyjno-monitorujące dla nauczycieli oraz 4 wymiany młodzieży. W każdej wymianie uczniowskiej uczestniczy od 12 do 18 uczniów z każdej szkoły partnerskiej i po 2 nauczycieli. Podczas tych wizyt, odwiedzaliśmy firmy, przedsiębiorstwa, uniwersytety, a także uczestniczyliśmy w licznych warsztatach związanych z edukacją i rynkiem pracy w krajach goszczących. Pracując w międzynarodowych grupach, prezentowaliśmy kolegom i koleżankom wyniki badań na temat naszych własnych marzeń, przyszłościowych dziedzin kształcenia w Polsce i wymarzonej, ciekawej i dobrze płatnej pracy / profesjach w naszym kraju.

Pierwsza wymiana uczniów miała miejsce w kwietniu 2016 w Zagrzebiu, druga w październiku 2016 r. w Atenach, trzecia w maju 2017 r. w Zagrzebiu, a obecnie 15-20.04.2018  trwa ostatnia wymiana podsumowująca w Barlinku. Trójstronny projekt po woli dobiega do końca. W ramach wizyty przygotowawczej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych gościł u siebie przedstawicieli grona pedagogicznego oraz dyrekcję ze szkół z Zagrzebia i Aten. Spotkanie miało na celu zaplanowanie ostatniej wymiany uczniowskiej zaplanowanej w Barlinku w kwietniu br. Prace i dyskusje nad różnymi elementami programu wymiany były bardzo intensywne. Wiążą się z wyłonieniem rodzin, które życzliwie przyjmą i udzielą opieki uczniom z Aten i Zagrzebia, z zapewnieniem bezpieczeństwa i przeprowadzeniem ciekawych warsztatów w tematyce projektu. W ostatnim dniu wizyty, zaprosiliśmy naszych gości do zwiedzania Szczecina z krótką historią naszych ziem, Zamku Książąt Pomorskich oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zachwyconych Polską gościnnością i kuchnią gości, pożegnaliśmy i odwieźliśmy na lotnisko w Berlinie.

16 kwietnia o godz. 10.30 wyruszyliśmy w Miejskim „Marszu Erasmusa”, który rozpoczął się pod naszą szkołą. Główną ulicą miasta przeszliśmy do Ronda Bankowego, skąd wszyscy rozeszli się do swoich szkół.

By uchylić Państwu rąbka tajemnicy zdradzę, że zaplanowane zostały jeszcze: warsztaty w Młynie-Papierni, a w kolejnych dniach wizyty studyjne na uniwersytetach w Toruniu i Szczecinie oraz w firmie Barlinek Inwestycje. Polskie specjały w ramach obiadów, zapewni nam stołówka szkolna prowadzona przez Państwa Kingę i Adama Land, a kwietniowy pobyt uczniów w Barlinku zakończy uroczysta kolacja dla 80 osób w Pensjonacie Leśny Dom.

Nie kryjąc zadowolenia z owocnej współpracy, czekamy na ostatnią wymianę uczniów, która rozpoczyna się już w tą niedzielę.

ZSP

  

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

+4 #1 Guest 2018-04-16 13:06
To wspaniale, że nasza młodzież może wyjechać za granicę i tam pracować tam żyć i tam mieszkać. I pomnażać majątek kraju w którym pracuje. A wszystko w jednym celu by żyło się lepiej w Polin bo na miejsce polskich dzieci przyjeżdżają obcy.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież