pldaenfrdeuk


 wtorek 22 stycznia 2019r.   imieniny: Dobromysł, Marta, Wincenty

Reklama

barlinek

Na początku maja, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, podjął pierwszą w tym roku decyzję o włączeniu nowych jednostek do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Do systemu włączono trzydzieści siedem jednostek z całego kraju, w tym cztery z województwa zachodniopomorskiego.

Od tej chwili, do grona dwóch jednostek z Gminy Barlinek (OSP Barlinek i OSP Mostkowo), dołączyła Ochotnicza Straż Pożarna w Rychnowie. Celem istnienia KSRG jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia i środowiska. Jednostki OSP włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, stanowią drugi podstawowy filar po Państwowej Straży Pożarnej systemu ratowniczego. Włączenie jednostki OSP do systemu, pozwala na realizację samodzielnych działań ratowniczych. Do głównych zadań realizowanych przez jednostki OSP, w tym w ramach KSRG należy: gaszenie pożarów, ratownictwo techniczne, w szczególności na drogach, ewakuacja poszkodowanych lub zagrożonych ludzi i zwierząt oraz zagrożonego mienia, oznakowanie i zabezpieczenie miejsc prowadzenia działań ratowniczych, prowadzenie działań ratowniczych na obszarach wodnych, w tym podczas powodzi, usuwanie skutków zdarzeń w szczególności po przejściu anomalii pogodowych i udzielanie pomocy socjalnej poszkodowanym.

REKLAMA

Ochotnicza Straż Pożarna w Rychnowie została założona w roku 1948 r. Przez ponad trzydzieści lat, jednostka na swoim wyposażeniu posiadała tylko podręczny sprzęt gaśniczy oraz sikawkę konną. W 1982 r. zakupiono nowy, lekki samochód gaśniczy GLM-8 Żuk A15C wraz z pełnym wyposażeniem. Służył on strażakom dwadzieścia sześć lat. Od 1948 do 2008 r. jednostka mieściła się w małym budynku. Tam, ledwo mieścił się wspomniany Żuk, a podczas wezwań do pożarów, należało nim szybko wyjechać i wówczas w budynku mogli przebierać się strażacy. W 2008 r. jednostka przeprowadziła się do nowych, wyremontowanych i przystosowanych do działalności straży, byłych budynków Szkoły Podstawowej w Rychnowie.

W tym samym czasie, OSP Rychnów obchodziła swoje 50-lecie. Z tej okazji ufundowano nowy sztandar jednostki a do podziału bojowego, włączono średni samochód ratowniczo- gaśniczy GBM 2,5/8 Star 200. W 2013 r. Stara 200 zastąpił GBAM 2,2/16+8 Star 244, który służy tylko do końca 2014 r. Ze względu na jego zły stan techniczny, został zastąpiony przez GBA 2,5/16 Magirus Deutz. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychnowie, z niemałymi sukcesami, brali udział w licznych zawodach sportowo – pożarniczych. W 1996 r. zajęli I miejsce w zawodach gminnych, w 2005 r. II miejsce w zawodach powiatowych a młodzieżowa drużyna pożarnicza dziewcząt w 2012 r. zajęła I miejsce w zawodach powiatowych. Ochotnicza Straż Pożarna w Rychnowie liczy osiemnastu czynnych członków, ośmiu członków honorowych oraz dziesięciu członków młodzieżowej drużyny pożarniczej. W 2017 r. druhowie wyjeżdżali do zdarzeń dwadzieścia pięć razy a w tym roku było ich już jedenaście. Były to zdarzenia związane z pożarem komina w Karsku, pożarem domu w Trzcinnej, pożarem stogu słomy w Dzikowie, pożarem hali w Brunkach, usuwaniem drzew z drogi oraz pożarami traw. Obszar działania OSP Rychnów to oprócz samej miejscowości, teren pomocy wzajemnej, czyli Gmina Balinek, powiat myśliborski i powiaty przyległe.

W imieniu redakcji Barlinek24.pl serdecznie gratulujemy druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychnowie włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz życzymy tylu powrotów, ilu wyjazdów. Niech nowe wyzwania przyniosą Wam wiele satysfakcji!

monikary

 

Komentarze  

+15 #4 Guest 2018-05-10 15:34
Niech św. Florian zawsze nas Wami czuwa a wyjazdów oby było jak najmniej!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #3 Guest 2018-05-10 14:16
gratulacje dla was chłopaki
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #2 Guest 2018-05-10 11:45
GRATULACJE OD OSP MOSTKOWO
Cytować | Zgłoś administratorowi
+15 #1 Guest 2018-05-10 10:09
Gratulacje !!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież