wtorek 22 maja 2018r.   imieniny: Emil, Helena, Julia, Wiesław

Reklama

barlinek

Jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 21 lipca 1980 r., kiedy to obchodzono 35-lecie powojennego Barlinka i 700-lecie nadania praw miejskich. Uroczystość odbyła się w przeddzień lipcowego święta – Narodowego Dnia Odrodzenia Polski. Rzeźba, pod którą na tablicy widnieje napis „Tym, którym Barlinek zawdzięcza swój obecny kształt”, zdaje się być aktualny i dziś.

Jego otwarciu towarzyszyły tłumy, wśród których znaleźli się m.in. I Sekretarz KW PZPR z Gorzowa, naczelnik miasta, dyrektorzy przedsiębiorstw i wielu mieszkańców Barlinka. Pomnik, o którym mowa, zlokalizowany na placu przy ul. Sądowej - Szewskiej, zaprojektował artysta rzeźbiarz Stanisław Rudzik, który osobiście go budował od podstaw. I tak, symbol połączenia z jednej strony flagi narodowej a z drugiej skrzydła orła, stał przez 38 lat.

REKLAMA

W październiku ubiegłego roku, Rada Miejska podjęła uchwałę o usunięciu pomnika, uzasadniając to planami przebudowy terenu i nową koncepcją zagospodarowania przestrzeni miejskiej w miejscu obecnego parku przy ul. Sądowej – Szewskiej. W kwietniu tego roku, w trakcie sesji barlineckiej Rady Miejskiej, dyskutowano o tym, co w tym miejscu w 2019 r. ma powstać. Przedstawiono trzy koncepcje – ma być to teren zieleni miejskiej, Park Fontann im. Romany Kaszczyc lub parking na 20 samochodów.

Foto: Archiwum Muzeum Regionalnego w Barlinku

Wśród internautów toczyła się ożywiona dyskusja nad wszystkimi projektami, jednak najgorzej została przyjęta koncepcja parkingu. O tym co tam powstanie, zadecydują radni. A tym czasem 17 maja pomnik został rozkruszony a tablica będzie przeniesiona do Muzeum Regionalnego w Barlinku, co nakazał Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

monikary

Foto: Jacek Słomka

 

Komentarze  

+1 #62 Guest 2018-05-22 07:14
Cytuję tunia:
Cytuję Guest:
Cytuję tunia:
Jeżeli powstanie tam darmowy parking, to BÓG mi świadkiem, że JUŻ NIGDY W ŻYCIU NIE ZAGŁOSUJĘ NA OBECNĄ WŁADZĘ. Będę też wszystkich znajomych i rodzinę namawiała do głosowania na kogo innego. Oni tam chcą ten parking postawić dla mieszkańców tego bloku, co tanio mieszkania nabyli, bo bez parkingu. A teraz będą mieli parking za darmo. Gmina ma tyle innych wydatków, a bedzie robić dobrze pod garstkę ludzi.

A ci nowi mieszkańcy to nie przypadkiem mieszkańcy Barlinka?na każdym osiedlu mamy darmowe parkingi więc dlaczego oni mieli by płacić?wszystkie parkingi zróbmy płatne A wszystkie auta zagraca chodniki.

Nieprawda. Inne parkingi zostały wybudowane przez m.in. spółdzielnie mieszkaniowe i są przypisane do bloków. To nie są darmowe parkingi, bo musieli za nie zapłacić właśnie mieszkańcy bloków, a nie gmina!!

Tunia napisała prawdę i nie rozumiem dlaczego jest punktowana na czerwono. Mieszkańcy spółdzielczych bloków płacą za utrzymanie terenów wokół bloków w 100%. Płacą za osiedlowe parkingi, koszenie traw, nasadzenia, pielęgnację drzew, sprzątanie, odśnieżanie, konserwację lamp ulicznych i energię elektryczną, podatki od gruntu i masę innych rzeczy. Tymczasem mieszkańcy budynku przy zburzonym pomniku chcieliby mieć wszystko za darmo a właściwie za publiczną kasę. Uważam, że należy sprzedać im teren przed budynkiem i niech go sobie zagospodarowują za własne pieniądze, a nie oglądają się na publiczne. Skoro miasto zrobiło błąd i zaakceptowało projekt wybudowania tak dużego budynku bez miejsc postojowych to niech teraz naprawi ten błąd a nie brnie dalej.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #61 Marceli 2018-05-22 06:55
najwyższy czas na komisje śledczą - Patryczku, gdzie jesteś>????
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #60 Guest 2018-05-22 06:35
Cytuję Guest:
Nieprawdą jest stwierdzenie że, cyt. 'Dla każdej działki w Barlinku przeznaczenie zostało z góry narzucone...". Sprawdziłem plany (są ogólnodostępne w internecie ) MPZP w Barlinku i dla omawianego tu terenu brak takowego, a to dopiero miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa co może powstać na danej działce. W przypadku braku MPZP należy wystąpić do (w tym przypadku) burmistrza Barlinka o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero ta pozytywna decyzja, stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę. Inwestor wystąpił więc z wnioskiem o wydanie decyzji o WZiZT do burmistrza Barlinka, a następnie dysponując nią, udał się do Wydziału Budownictwa w Starostwie w Myśliborzu i tam uzyskał pozwolenie na budowę. Notabene pozytywna decyzja o WZiZT wydana przez burmistrza w świetle prawa obowiązującego w Polsce, stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę, przyjmuje się, że przy wydawaniu pozytywnej decyzji o WZiZT zostały w sposób zadowalający przedstawione warunki zagospodarowania działki.

Zatem z powyższego wynika, że to Burmistrz Barlinka wydał pozytywną decyzję na wybudowanie bloku trzykondygnacyjnego mieszkalno-usługowego bez zapewnienia jego właścicielom miejsc parkingowych. Teraz ci właściciele oczekują od miasta wybudowania im pod oknami parkingu, na który pójdą publiczne pieniądze. Na dodatek miasto będzie musiało przez cały okres użytkowania parkingu łożyć krocie na jego utrzymanie. Super.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #59 Guest 2018-05-21 20:34
Nieprawdą jest stwierdzenie że, cyt. 'Dla każdej działki w Barlinku przeznaczenie zostało z góry narzucone...". Sprawdziłem plany (są ogólnodostępne w internecie ) MPZP w Barlinku i dla omawianego tu terenu brak takowego, a to dopiero miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa co może powstać na danej działce. W przypadku braku MPZP należy wystąpić do (w tym przypadku) burmistrza Barlinka o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero ta pozytywna decyzja, stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę. Inwestor wystąpił więc z wnioskiem o wydanie decyzji o WZiZT do burmistrza Barlinka, a następnie dysponując nią, udał się do Wydziału Budownictwa w Starostwie w Myśliborzu i tam uzyskał pozwolenie na budowę. Notabene pozytywna decyzja o WZiZT wydana przez burmistrza w świetle prawa obowiązującego w Polsce, stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę, przyjmuje się, że przy wydawaniu pozytywnej decyzji o WZiZT zostały w sposób zadowalający przedstawione warunki zagospodarowania działki.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #58 Guest 2018-05-21 19:57
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Zawinił tu dział budownictwa w gminie. Trzeba było cofnąć budynki i zrobić parkingi skośnie do ulicy.


W Gminie nie ma działu budownictwa. Pozwoleń na budowę też się nie wydaje w Barlinku.

Skoro nic w Barlinku nie ma i nic w Barlinku nie wydaje się, to kto zadecydował, że w Rynku wybudowano dwa bloki bez miejsc parkingowych? Warszawa?

Głupotę ktoś napisał, a inni będą powtarzać. Dla każdej działki w Barlinku przeznaczenie zostało z góry narzucone przez Szczecin. Np. że w centrum nie mogą powstać ogródki działkowe, a innym miejscu nie mogą być wybudowane bloki lub domki, ale nie sklepy. A gdzie indziej mogą być bloki lub sklepy. Mając na uwadze te wytyczne, to w Barlinku podejmowane są decyzje i wydawane pozwolenia.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #57 Guest 2018-05-21 17:04
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Zawinił tu dział budownictwa w gminie. Trzeba było cofnąć budynki i zrobić parkingi skośnie do ulicy.


W Gminie nie ma działu budownictwa. Pozwoleń na budowę też się nie wydaje w Barlinku.

Skoro nic w Barlinku nie ma i nic w Barlinku nie wydaje się, to kto zadecydował, że w Rynku wybudowano dwa bloki bez miejsc parkingowych? Warszawa?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #56 Guest 2018-05-21 13:52
Cytuję Guest:
Zawinił tu dział budownictwa w gminie. Trzeba było cofnąć budynki i zrobić parkingi skośnie do ulicy.


W Gminie nie ma działu budownictwa. Pozwoleń na budowę też się nie wydaje w Barlinku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #55 Marceli 2018-05-21 13:05
jak się przyglądam dyskusji pt parking, to mam wrażenie, że miasto po raz kolejny dało przysłowiowej d..... Jakoś tak mam wrażenie, że w grodzie ten kury maca, kto wczesniej wstanie. Jakas wieczna partyzantka i brak wizji urbanistycznej tzw starego miasta. Ktoś dostaje pozwolenie na budowę 2,5 kondygnacji i buduje, ze ..... Ktoś dostaje pozwolenie na budowę i buduje, ze .... i wszyscy wszystkich mają w ............ pięknie jest, kurnik pełen jaj
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #54 Guest 2018-05-21 12:03
Po głosowaniach widać kogo radni wspierają w gminie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #53 tunia 2018-05-21 09:12
Cytuję Guest:
Cytuję tunia:
Jeżeli powstanie tam darmowy parking, to BÓG mi świadkiem, że JUŻ NIGDY W ŻYCIU NIE ZAGŁOSUJĘ NA OBECNĄ WŁADZĘ. Będę też wszystkich znajomych i rodzinę namawiała do głosowania na kogo innego. Oni tam chcą ten parking postawić dla mieszkańców tego bloku, co tanio mieszkania nabyli, bo bez parkingu. A teraz będą mieli parking za darmo. Gmina ma tyle innych wydatków, a bedzie robić dobrze pod garstkę ludzi.

A ci nowi mieszkańcy to nie przypadkiem mieszkańcy Barlinka?na każdym osiedlu mamy darmowe parkingi więc dlaczego oni mieli by płacić?wszystkie parkingi zróbmy płatne A wszystkie auta zagraca chodniki.

Nieprawda. Inne parkingi zostały wybudowane przez m.in. spółdzielnie mieszkaniowe i są przypisane do bloków. To nie są darmowe parkingi, bo musieli za nie zapłacić właśnie mieszkańcy bloków, a nie gmina!!
Cytować | Zgłoś administratorowi