pldaenfrdeuk


 wtorek 22 stycznia 2019r.   imieniny: Dobromysł, Marta, Wincenty

Reklama

barlinek

W tym roku mijają już dwa lata, odkąd odeszła poetka, artystka – Romana Kaszczyc. „Święto Niezapominajki” było Jej pomysłem i to Ona starała się rok rocznie, aby miasto nie zapomniało o tych wyjątkowych, delikatnych, niebieskich kwiatkach.

Mieszkańcy Barlinka nie zapomnieli nie tylko o kwiatach ale i o samej „Barlineckiej Romie”. To właśnie dla Niej, 14 maja, Towarzystwo Miłośników Barlinka zorganizowało „Święto Niezapominajki”. Spotkanie rozpoczęło się na Rynku Miejskim, gdzie przyozdobiona w niebieski wianek i przepasana kokardą w tym samym kolorze, została barlinecka Gęsiarka.

REKLAMA

Następnie, wszyscy w głośnym korowodzie, udali się do Parku im. Emanuela Laskera, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło rodziny Romany Kaszczyc oraz m.in. Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, p.o. Zastępcy Dyrektora Wydziału Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich województwa zachodniopomorskiego Arkadiusza Janowicza, artysty rzeźbiarza Jerzego Gąsiorka, Past Prezydenta Lions Klub Barlinek Zygmunta Siarkiewicza i mieszkańców Barlinka.

Posadzenia „Leszczyny Romy” dokonał Burmistrz Dariusz Zieliński i dyrektor Arkadiusz Janowicz, którym pomagał przyrodnik Grzegorz Przybylski. Następnie, syn Romany Kaszczyc Piotr, w towarzystwie dr Ewy Dzierbunowicz, odsłonił „Ławeczkę Romy”, która wraz z leszczyną, znalazła miejsce tuż za mostkiem w Parku im. Emanuela Laskera.

W takim dniu, nie mogło zabraknąć Teatru Wiatrak, który przedstawił happening „Zaklęty krąg”. Poniedziałkowe „Święto niezapominajki” zakończono w jednej z barlineckich restauracji, gdzie odbył się koncert zespołu Bardziej z Wrocławia oraz Ewy Grzeszczuk, która zaprezentowała piosenki autorstwa Barlineckiej Romy. Rozmowom i wspomnieniom o Romie Kaszczyc nie było końca…Nie jest to też koniec uroczystości związanych z Barlinecką Romą. 15 maja w BOK, odbędzie się I edycja Festiwalu Wiedzy o Życiu i Twórczości Romy Barlineckiej a 19 maja Europejska Noc Muzeów „W świecie legend Barlineckiej Romy”. Zadanie dofinansowane z budżetu Gminy Barlinek.

monikary

  

Komentarze  

+6 #3 Guest 2018-05-16 16:47
Fajny pomysł ładna ta ławeczka, oby popijajacy z delty nie zniszczyli jej.Szkoda by było.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #2 Guest 2018-05-15 09:59
Podobało mi się. Było bez zadęcia. Teatr Wiatrak, jak zwykle, super.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 #1 Guest 2018-05-14 19:55
Czy kamere na laweczke ustawili?mozemy robic zaklady jak dlugo te ptaszki na lawce "posiedza"
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież