pldaenfrdeuk

 czwartek 21 lutego 2019r.   imieniny: Feliks, Teodor, Wyszeniega

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

W czerwcu ruszyła, długo wyczekiwana, renowacja historycznych murów obronnych. Odtworzenie tego najważniejszego w naszym mieście zabytku, udało się dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia środkami z Unii Europejskiej. Projekt zakłada nie tylko prace renowacyjne i konserwatorskie, ale także budowę wiaty widokowej, wytyczenie szlaku turystycznego i montaż nowego ledowego oświetlenia.

Prowadzone w tej chwili prace, polegają na przemurowaniach zniszczonych, wypaczonych powierzchni muru, intensywnym wzmocnieniu osłabionych partii muru, wypełnieniu wszelkich szczelin i pustek oraz skutecznej dezynfekcji mikrobiologicznej. Tak zwane prace drugorzędne, będą dotyczyły oczyszczenia powierzchni muru, rekonstrukcji brakujących partii oraz kompleksowego zabezpieczenia przeciw wilgoci. Wspomniana wiata widokowa, budowana będzie nad fundamentami wieży przy Barlineckim Ośrodku Kultury. Prace renowacyjne mają się zakończyć w październiku tego roku. Koszt inwestycji wyniesie 1.455.000 zł. Udział gminy 219.100 zł. Dofinansowane  funduszami unijnymi z Urzędu Marszałkowskiego – prawie 1,3 mln zł.

REKLAMA

Mury obronne Barlinka, powstały w XIV wieku. Wówczas polisadowe ogrodzenie, zastąpione zostało obwarowaniem z kamieni polnych. Około XV wieku siedmiometrowe mury zostały w całości wykończone i jak dawniej mawiano, połączyły ludzi na dobre i złe. Mury miały w sobie, w wolnym tłumaczeniu, tzw. miękkie domy, czyli magazyny. Umocnienia posiadały także bramy, fosę i wały ziemne. Pierwotnie nie obejmowały one Góry Goldowskye’go (BOK), lecz z czasem konieczne było wybudowanie ich w tym miejscu, z uwagi na ulepszone taktyki strzelnicze. Obwarowania wzmocnione zostały basztami i czatowniami. Na początku XVIII w wyrównano fosę i wały a na ich miejscu założono ogrody. Wojna siedmioletnia w latach 1756 – 1763 przyniosła miastu wiele cierpień. Lekka kawaleria rosyjska, składająca się m.in. z Kozaków dotarła pod mury miasta. Gospodarstwa położone poza obwarowaniami jako pierwsze padły ofiarami ataku. Ucierpiał również prowadzący Młyn Papiernia Meissner, który schronił się w murach miasta wraz z rodziną. Chorąży pruskiej armii, która obozowała w okolicach Pełczyc, kwaterował z dwudziestoma czarnym huzarami w Barlinku. Nad ranem, 5 października, miasto zostało otoczone przed kilkuset Kozaków. Chorąży nakazał zabarykadować bramy i odmówił poddania się. Rosjanie w odpowiedzi podpalili stodoły przy Bramie Myśliborskiej i te (było ich pięćdziesiąt) spłonęły wraz ze zbiorami. Niestety, chorąży wobec przewagi nie potrafił utrzymać miasta i Rosjanie pokonali mury. Po wojnach wyzwoleńczych Barlinek ogłoszono miastem otwartym a stało się to w roku 1817… cdn

Źródło: Führer durch Berlinchen Und Umgebung, 1934 r. Przewodnik po Barlinku i okolicach (Muzeum Regionalne w Barlinku), Heimatkreis Soldin/Neumark, Die Gesichichte eines ostdeutschen Heimatkreises 1981 r., Eigenverlag Heimat Kreis Soldin 3040 Soltau.

monikary

 

 

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

+5 #8 Guest 2018-06-24 12:46
Czy cos mozna jeszcze zrobic zeby nie stawiali tej wiaty. Co za *** wpadl na taki denny pomysł.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #7 Guest 2018-06-23 22:41
Na zdjęciu nr. 1 jest pięknie pokazane że do muru sie nie dojdzie bo to juz teren prywatny i gdzie tu podziwia zabytku. Myślałem ze można podziwiać i dotknąć część naszej kultury ale jednak się myliłem i prosze o wyjaśnienie czemu nie ma dojścia i przejścia do muru. Pozdrawiam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #6 TBM58 2018-06-22 18:40
Cytuję Guest:
Jakie zabytki? mury w znacznej części wykonane (odbudowane) za Naczelników Gminy
J. Sawaściuka i W. Patrzałka może by tak ich zabezpieczyć a nie odbudowywać? A miało być wybudowane Molo, Basen - może te środki na to?.
O ile mnie pamięć nie myli to ostatnia renowacja murów odbyła się w pierwszej połowie lat 70.I od tamtego czasu nic się nie działo oprócz powolnej dewastacji i przeróbek przy okazji remontów budynków przylegających.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #5 Guest 2018-06-22 14:59
Jakie zabytki? mury w znacznej części wykonane (odbudowane) za Naczelników Gminy
J. Sawaściuka i W. Patrzałka może by tak ich zabezpieczyć a nie odbudowywać? A miało być wybudowane Molo, Basen - może te środki na to?.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 #4 TBM58 2018-06-22 12:38
Z wiaty obok Panoramy będą najmniej zadowoleni mieszkańcy bloków na Górnej i Koziej.Całkowicie poroniony pomysł.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+17 #3 Guest 2018-06-22 12:06
Proponuje iść dalej z tematem by mury pasowały do wiaty czyli tynk siatka i steropian 10 w takiej konserwacji mury napewno wytrzymaja kolejne lata
Cytować | Zgłoś administratorowi
+23 #2 Alek 2018-06-22 11:54
Przepraszam ale to jest oszpecenie murów jakąś pseudo wiatą ,której bardzo daleko do jakiegokolwiek odniesienia historycznego , militarnego można powiedzieć jakiegokolwiek związanego z historią i funkcją tej budowli . No ale wygrała zasada wybudujmy cokolwiek byle jak i bez sensu to nie powiedzą ,że nic nie robimy . Jeszcze raz gratulacje dla osoby ,która to zatwierdziła do realizacji .
Cytować | Zgłoś administratorowi
+16 #1 Guest 2018-06-22 11:29
Ta wiata widokowa to chyba jakies żarty, bedzie to nowe zadaszone miejsce dla imrezowiczów z Delty.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież