pldaenfrdeuk

 środa 22 maja 2019r.   imieniny: Emil, Helena, Julia, Wiesław

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

W tym roku wyjątkowo, bo w niedzielę, odbył się najważniejszy dzień Barlineckich Świętojanek. 24 czerwca mieszkańcy Barlinka, poznali nową Królową Puszczy Barlineckiej, Boginkę Morianę i towarzyszące im Skrzaty. Widowisko na podstawie „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej” autorstwa Romany Kaszczyc, odbyło się na placu przy ul. Jeziornej.

Poprzedził je barwny korowód, w którym uczestniczyły m.in. postaci z barlineckich legend. Tego dnia scenę opanowały Leśne Rusałki, którym towarzyszyli Zielony Jan, Guślarz, Boginki, Mądra Baba, Duch Puszczy, Skrzaciki, Tęczowy Smok, Baba Jagodowa oraz Elfy. Ustępująca z funkcji Królowa Puszczy Barlineckiej 2017/2018 Weronika Motyka oraz Jej towarzyszka Boginka Moriana Aleksandra Motyka, podziękowały mieszkańcom Barlinka za ten wspaniały rok, w którym mogły reprezentować swoje miasto w Barlinku i poza granicami województwa i kraju. Szczególne podziękowania z rąk Królowej otrzymały Jej Skrzaciki. A były to – Karolina Jaworska, Oliwia Kaczmarczyk, Wanessa Borowska oraz Maja Słowińska.

REKLAMA

Po tych podziękowaniach nadszedł czas na najbardziej wzruszający moment obchodów Barlineckich Świętojanek – koronację nowej Królowej Puszczy Barlineckiej. Wiwatujący na placu tłum, okrzykami „Niech żyje Królowa!” powitał nową KPB 2018/2019 Katarzynę Grzybowską. Boginką Morianą została Nikola Zych. Skrzacikami– Eliza Stawicka, Hanna Napierała, Julia Sieradzka, Kalina Andrzejewska, Barbara Krawczyk oraz Zofia Bogusław. Widowisko uświetnił taniec zespołu Feeling Dance Group i Fabryki Tańca Barlinek. Po uroczystej koronacji, nowa Królowa wraz z poprzednimi Królowymi, które przybyły na tegoroczną uroczystość i w tym dniu prezentowały się na scenie, spotkała się z mieszkańcami miasta w specjalnie przygotowanym namiocie. Widowisko przygotowali pracownicy Barlineckiego Ośrodka Kultury i przyjaciele, według scenariusza Katarzyny Mielcarek.

W części artystycznej niedzielnych obchodów Dni Barlinka wystąpili - Anna i Romuald Spychalscy oraz zespół Selangor Education Heritage Culture Group (Ministry Of Education Malaysia) z Malezji. Gwiazdą wieczoru był zespół Red Lips. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje dodatkowe, takie jak - wesołe miasteczko, warsztaty artystyczne, średniowieczne obozowisko – grupa Wataha Hedeby, stoisko Echo z atrakcjami, animacje dla dzieci i konkursy z nagrodami przygotowane przez GBS Bank, Regaty o Puchar Burmistrza Barlinka Puchar Polski w klasie Omega, Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Barlinka i koncert sakralny „Msza Szopińskiego” w wykonaniu chóru „Halka”.  Tegoroczne Barlineckie Świętojanki zakończył się strefą kibica i wspólnym oglądaniem meczu Polska – Kolumbia. Sponsorzy – GBS Bank, SEC Barlinek, PWK Płonia Sp. z o.o.,  BTBS w Barlinku, Warta,  PGK Sp. z o.o., Echo, Hacon.

monikary

 

Foto: Mati

 

 

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież