pldaenfrdeuk

 czwartek 21 lutego 2019r.   imieniny: Feliks, Teodor, Wyszeniega

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

W poprzedniej części artykułu, opisaliśmy krótką historię barlineckich umocnień. Piszemy o nich nie bez powodu, bowiem z początkiem czerwca, rozpoczęła się ich renowacja, której koszt wycenia się na ok. 1,5 mln zł. Prace te potrwają kilka miesięcy a zakończą się w październiku. Dziś, zapraszamy do przeczytania drugiej części historii murów.

Jak już wspomnieliśmy, mury obronne Barlinka, powstały w XIV w. Świadczą o tym dokumenty z lat 1362 i 1363, mówiące o cichej wojence pomiędzy mieszczanami Barlinka i rajcami a margrabią o prawo obsadzenia Bramy Młyńskiej. Owa brama to nie jedyny element całego systemu obronnego miasta. Składały się na niego jeszcze wały ziemne, fosy, baszty i czatownie. Do ówczesnego Barlinka wejścia strzegły dwie bramy. Wspomniana wcześniej Brama Młyńska od strony Pełczyc oraz Brama Myśliborska od strony Gorzowa. Przy ul. Wylotowej znajdowała się Duża Furta Wodna a przy ul. Wodnej Mała Furta Wodna. Baszty, tworzące zwarte budowle z prostymi wykończeniami i wystające ponad koronę murów, zamknięte były od strony miasta.

REKLAMA

Czatownie, kształtem otwarte były od wewnątrz a wysokością dorównywały niektórym basztom. Ponadto, każda z nich wyposażona została w strzelnicę. W basztach i czatowniach dyżurowała obrona murów. Brama Myśliborska przetrwała do XIX w a konkretnie do roku 1886. Wykorzystywana była jako suszarnia do suszenia żołędzi i szyszek sosny. Została rozebrana w celu poszerzenia drogi wylotowej z Barlinka. Wielką Furtę Wodną rozebrano również w XIX w a pamiątką po niej jest tzw. Dom Chiński. 

Wiek XIX to kolejna rozbiórka – tym razem padło na Bramę Młyńską. O jej dawnym istnieniu przypomina budynek z charakterystyczną wieżyczką przy ul. Niepodległości. Rozebrano także wieżę stojącą przy Goldowsky Berg czyli miejscu obecnego Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Przypomnijmy, że właśnie w tym miejscu, w ramach projektu renowacji murów obronnych, budowana będzie wiata widokowa. I tak w XIX wieku, pomimo licznych protestów, rozebrano dużą część obwarowań miejskich. Niegdyś, liczyły one 1800m. Dziś, sumując wszystkie pozostałości, to zaledwie 400m.

Źródło: „Barlinek. Szkice z Dziejów Miasta” (Fortyfikacje Barlinka) Kazimierz Hoffmann, Zbigniew Miler

monikary

 

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

+2 #6 Alek 2018-07-16 12:45
Ciekawi mnie czy nad remontem sprawuje piecze Inspektor / Konserwator zabytków??? I czy prace prowadzone są zgodnie z SIWZ ? Bo rzeczywiście mury mogą nie "przeżyć" tego remontu , bo nagle coś się urwie i zawali no,a potem to się coś dołata i zachlapie zaprawą
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #5 Guest 2018-07-15 14:46
A w Pełczycach Barlinek się bawi i marzy! Może tak kiedyś będzie w Barlinku?. Niepoprawni optymiści!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #4 Guest 2018-07-15 11:42
piękne zdjęcia przedstawiające historię Barlinka, czy jest gdzieś dostęp do większej liczby zdjęć? :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #3 Guest 2018-07-14 07:24
A może własnie tak wygladały mury w średniowieczu?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+22 #2 Guest 2018-07-13 13:01
Fragment murów remontowanych w parku Laskera wygląda tragicznie jakby po prostu ktoś przejechał po murach szlifierką i wszystko wyrównał, stare mury mają historyczny klimat dzięki nierównością i różnorodności kamieni, a te po renowacji wyglądają jakby wujek ze szwagrem postanowili altankę z kamienia sobie zmajstrować.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+29 #1 Guest 2018-07-12 19:36
Oby tylko te mury przetrwały remont.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież