pldaenfrdeuk

 środa 19 czerwca 2019r.   imieniny: Borzysław, Gerwazy, Sylweriusz

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Nasze czyli czyje? Ano tej pierwszej klasy Technikum Mechanicznego w Barlinku, która przez pierwszy rok nauki była tzw. „klasą społeczną”. Tak to się wtedy nazywało a polegało to na tym, że technikum nie było formalnie powołane przez kuratorium. Płaciliśmy wtedy za naukę o ile dobrze pamiętam 100 ówczesnych złotych miesięcznie.

Dopiero od drugiej klasy Technikum Mechaniczne ze specjalnością obróbka skrawaniem zostało powołane formalnie do życia. Dyrektorem całej szkoły czyli Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej był pan Stanisław Jaszczak, który żyje jeszcze, mieszka w Pyrzycach ale jest już bardzo schorowany. Nauczycielami, którzy nas uczyli byli nieżyjący już: Władysław Poletyło, Mieczysław Szczyglewski, Józef Frańczak i Józef Bocian. Inni to Józef Przekwas, Stanisław Pietrzak, Wanda Dobaczewska. Nie sposób wymienić wszystkich.

REKLAMA

Naszą wychowawczynią była pani mgr Danuta Kowalek, która do dzisiaj cieszy się znakomitym zdrowiem i z wielką przyjemnością obustronną spotykamy się kiedy tylko jest okazja ku temu. Pierwsza duża okazja była na 40. lecie matury, które zorganizowaliśmy 13 września 2008 roku. („40 lat minęło” EB z października 2008r.) Ale naprawdę wielka okazja była niedawno temu na 50-lecie matury w dniu 8 września 2018 r. I tu powtórzę to co 10 lat temu. Nie da się opisać ile serca, pasji i pracy włożyła ona w nasze wychowanie. Uczyła nas nie tylko poprawnie pisać i mówić po polsku. Uczyła nas również właściwego zachowania się w każdej sytuacji. Na lekcjach wychowawczych czytała nam Kamyczka. Uczyła nas odpowiedzialności za swoje słowa i czyny i mimo to zawsze broniła nas przed konsekwencjami naszych wybryków. I nawet teraz po 50 latach każdy z nas pamięta i czuje ile zawdzięczamy tej skromnej ale nietuzinkowej kobiecie. To świadczy jak ją ceniliśmy jako pedagoga i cenimy ja teraz jako człowieka i przyjaciela.

Dlatego też z wielkim entuzjazmem i zapałem zabraliśmy się za przygotowanie spotkania z okazji 50-lecia matury. Sprawy techniczne i organizacyjne załatwiliśmy niezwłocznie. Spotkaliśmy się 8 września br. i najpierw po przywitaniu się odbyliśmy sesję fotograficzną aby uwiecznić nasze spotkanie. Atmosfera spotkania była gorąca. Obecne były niektóre małżonki. Z wielkim entuzjazmem przystąpiliśmy do wspominania. Ale najpierw odbyła się krótka „lekcja wychowawcza” podczas której nasza wychowawczyni wręczyła każdemu z nas pamiątkowe zdjęcie naszego dziennika z V klasy technikum z dedykacją dla każdego z nas z osobna. My z kolei wręczyliśmy wszystkim przygotowaną specjalnie na tą okazję plakietkę. Również i tym razem, tak jak 10 lat temu nasza wychowawczyni przyniosła nasz dziennik lekcyjny z V klasy gdzie każdy z nas wpisał się do niego.

Ogromna radość z naszego wzajemnego spotkania sprawiła, że atmosfera była fantastyczna. Przegadaliśmy ze sobą kilka godzin. Oglądaliśmy film ze spotkania 10 lat temu na 40-lecie matury. Oglądaliśmy zdjęcie, te najnowsze i te „archiwalne” z naszej studniówki i wcześniejsze z lat szkolnych. Nie do przecenienia jest bogactwo wrażeń jakie wynieśliśmy z tego spotkania. Atmosfera przyjaźni i koleżeństwa, które przetrwało pomimo upływu tylu lat. Nie oszukujmy się, 50 lat to szmat czasu w trakcie którego podjęliśmy pierwszą pracę w życiu. Studiowaliśmy i zawarliśmy związki małżeńskie, urodziły się nam dzieci a teraz wnuki. A my ciągle tacy sami, jak powiedziała nasza wychowawczyni. Na zakończenie chciałbym wspomnieć o tych naszych kolegach, którzy nie doczekali tego spotkania: Wacław Adamski, Edward Doskonały, Wacław Woźniak, Kazimierz Dondziło, Wicenty Mączka i Jan Muzyk. Cześć ich pamięci.

Kazimierz Borowski w imieniu klasy.

 

  

Komentarze  

+10 # GMEREK 2018-09-18 11:22
Porządna Szkoła to i wspaniali absolwenci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież