W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia 2018r.), w wodzie przy promenadzie na ul. Jeziornej, pojawiła się Gęsiówka Egipska (Alopochen aegyptiaca), zwana również przez ornitologów Kazarką Egipską.
Skąd przyfrunęła - nie wiadomo. Ptak jest osobnikiem dorosłym i nie posiada obrączek, co może świadczyć o tym, iż nie pochodzi z hodowli. Należy do grupy kazarek – kaczek o długich jasnoróżowych nogach. Kolory ubarwienia – pastelowe. Długość ciała 45-70 cm, ciężar do 4,5 kg.
Ostoją tego egzotycznego gatunku jest kontynent afrykański na południe od Sahary, dolina Nilu oraz wybrzeża między Morzem Śródziemnym a Morzem Martwym. W Europie występują zdziczałe osiadłe populacje tych kaczek głównie w południowej Anglii (przywiezione z Czarnego Lądu w XVIII wieku) oraz Holandii i Francji.
REKLAMA |
Gęsiówka spotykana jest w parkach z rzekami i jeziorami. Gniazduje głównie na drzewach. Składa 5-8 jaj. Żywi się pokarmem głównie roślinnym. Mam informacje od mojego kolegi ornitologa z Międzyzdrojów, iż lęgi Gęsiówki Egipskiej stwierdzono na jednym ze stawów rybnych w gminie Boleszkowice (powiat Myślibórz) a więc niedaleko od Barlinka.
W ostatnich latach nasze Jezioro Barlineckie odwiedziły takie rzadkie gatunki jak: mandarynka, łabędź krzykliwy, gęś białoczelna, rożeniec, cyraneczka oraz bąk – ptak z rodziny czapli, który gnieździ się w trzcinowisku naszego jeziora od 2006 roku.
Piotr Adamiok
Ornitolog
ALBIN - król barlineckich łabędzi skończył 20 lat >>>
Samotny Mandaryn na Jeziorze Barlineckim - luty 2010r.
https://www.barlinek24.pl/aktualnosci/11058-sensacja-ornitologiczna-na-jeziorze-barlineckim.html#sigProId8aa521df08
Komentarze
Przymarzło w 2010r. - przeczytaj nagłówek nad zdjęciami.