pldaenfrdeuk

 czwartek 13 sierpnia 2020r.   imieniny: Diana, Gertruda, Helena

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia 2018r.), w wodzie przy promenadzie na ul. Jeziornej, pojawiła się Gęsiówka Egipska (Alopochen aegyptiaca), zwana również przez ornitologów Kazarką Egipską.

Skąd przyfrunęła - nie wiadomo. Ptak jest osobnikiem dorosłym i nie posiada obrączek, co może świadczyć o tym, iż nie pochodzi z hodowli. Należy do grupy kazarek – kaczek o długich jasnoróżowych nogach. Kolory ubarwienia – pastelowe. Długość ciała 45-70 cm, ciężar do 4,5 kg.

Ostoją tego egzotycznego gatunku jest kontynent afrykański na południe od Sahary, dolina Nilu oraz wybrzeża między Morzem Śródziemnym a Morzem Martwym. W Europie występują zdziczałe osiadłe populacje tych kaczek głównie w południowej Anglii (przywiezione z Czarnego Lądu w XVIII wieku) oraz Holandii i Francji.

 

REKLAMA

Gęsiówka spotykana jest w parkach z rzekami i jeziorami. Gniazduje głównie na drzewach. Składa 5-8 jaj. Żywi się pokarmem głównie roślinnym. Mam informacje od mojego kolegi ornitologa z Międzyzdrojów, iż lęgi Gęsiówki Egipskiej stwierdzono na jednym ze stawów rybnych w gminie Boleszkowice (powiat Myślibórz) a więc niedaleko od Barlinka.

 

barlinek

 

W ostatnich latach nasze Jezioro Barlineckie odwiedziły takie rzadkie gatunki jak: mandarynka, łabędź krzykliwy, gęś białoczelna, rożeniec, cyraneczka oraz bąk – ptak z rodziny czapli, który gnieździ się w trzcinowisku naszego jeziora od 2006 roku.

Piotr Adamiok
Ornitolog

 

ALBIN - król barlineckich łabędzi skończył 20 lat  >>>  

  

Samotny Mandaryn na Jeziorze Barlineckim - luty 2010r.

 

Komentarze

+18

Guest

Cytuję Guest:
Przepraszam bardzo, ale skąd na jeziorze taka tafla lodu? Nie przypominam sobie aby w ostatnim czasie jezioro przymarzło do takiego stopnia..


Przymarzło w 2010r. - przeczytaj nagłówek nad zdjęciami.
-24

Guest

Przepraszam bardzo, ale skąd na jeziorze taka tafla lodu? Nie przypominam sobie aby w ostatnim czasie jezioro przymarzło do takiego stopnia..

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.