pldaenfrdeuk

 czwartek 20 czerwca 2019r.   imieniny: Bogna, Bogumiła, Bożena

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1

Ostatnia w 2018 roku sesja barlineckiej Rady Miejskiej poświęcona była m.in. uchwaleniu budżetu na rok następny. Na inwestycje przeznaczono w nim 26 mln zł. Zanim doszło do głosowania, cześć radnych burzliwie w tym temacie dyskutowała. Radna Bernarda Lewandowska zwracała uwagę, że w przyszłorocznym budżecie większe środki na inwestycje i drogi przeznaczone są na teren miasta. A według niej, drogi na wsiach są w katastrofalnym stanie.

Podobnie z innymi inwestycjami. Jako wyjątek wymieniła Mostkowo, Rychnów i Łubiankę. Ale według radnej niektóre wioski przypominają te z lat 70. I to powinno się zmienić. Z kolei radny Romuald Romaniuk mówił o wydatkach budżetu większych o 2 mln zł w porównaniu do budżetu roku 2018. Będzie to kwota 103 mln. zł. Mówiąc o inwestycjach na terenach wiejskich podkreślał, że mogłoby być ich więcej. Dlatego w kolejnych miesiącach trzeba na ten temat dyskutować. Poddał pod rozwagę pomysł budżetu obywatelskiego, dla terenów wiejskich. Według radnego jest to dobry budżet z wieloma inwestycjami.

 

REKLAMA

Z tak skonstruowanym budżetem zgodził sie radny Sylwester Łuczak. Zabierając głos radny Cezary Michalak podkreślał, że budżet to nie tylko inwestycje. Wskazywał ile pieniędzy przeznaczono w nim m.in. na oświate i kulturę. Radny Rafał Szczepaniak w swojej wypowiedzi, starał się udowodnić m.in., że w swojej wypowiedzi radna B. Lewandowska mija się z prawdą. Wskazywał, że drogi wiejskie będą robione. Najpierw jednak potrzebne są na nie dokumentacje, a kolejnym krokiem będą prace. Był zbulwersowany faktem, że na poprzedniej sesji Rady Miejskiej, radna Lewandowska pytała o parking na ulicy Szpitalnej. Wyszło z tego, że tylko radnej na nim zależy. W swojej wypowiedzi wspominał o kwocie około 800 tys. zł, która przeznaczona zostanie w 2019 roku na wykup obligacji barlineckiego szpitala.

Według radnego Tomasza Strychalskiego, nie da się wszystkiego zrobić w jednej kadencji. Wszystko przez zaniedbania, które występowały w latach poprzednich. - Wiem, że pieniądze fajnie się wydaje - mówił przewodniczący RM, Mariusz Maciejewski. Ja jednak zapraszam do dyskusji, skąd je wziąć? W mojej ocenie uważam, że budżet jest dobry. Boje się, że za dobry. Jeżeli uda się go w całości zrealizować, wszyscy będą bardzo zadowoleni - podkreślał przewodniczący Maciejewski. 

Całą dyskusję dotyczącą budżetu gminy na 2019 rok można wysłuchać dzięki internetowej transmisji. W trakcie głosowania za przyjęciem budżetu opowiedziało się 12 radnych. Nikt nie był przeciwny i jeden radny wstrzymał się od głosu.

Od siebie dodajmy, że dochody przyszłorocznego budżetu ustalono na kwotę 87 mln 780 tys. zł. Wydatki to kwota 103 mln 30 tys. zł. Planowany deficyt budżetu to kwota 15 mln 250 tys. zł. Szczegółowy budżet i jego uzasadnienie w plikach pdf. 

js

Projekt uchwały (pdf) 
Uzasadnienie do projektu uchwały (pdf) 

 

Komentarze  

+2 # Guest 2019-01-05 06:02
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Popieram p Lewandowska droga na Brunki jest tragedia

Radna powinna myśleć jak tu do Barlinka ściągnąć inwestorów a nie debatować o wiejskich drogach, na które nie ma w budżecie pieniędzy. Jest DEFICYT, a to świadczy o złej gospodarce Barlinka. Wydajemy więcej niż mamy i jeszcze więcej mamy wydawać? Ktoś tutaj jest niepoważny.

żeby ściągnąć inwestora to trzeba mu coś zaoferować, dziurawe drogi nie są zachętą! ani centrum przesiadkowe dla rowerów za ponad 2 mln ani fontanna przy ul. Szewskiej za 1 min zaplanowane w budżecie na 2019 r. A kto jest odpowiedzialny za złą gospodarkę?

No chyba zwariowali ci radni. Przyklepują wydatki na zupełnie zbędne błahostki przy wielomilionowym deficycie? Ludzie na kredyt mamy upiększać fontannę czy robić przystanki dla rowerów? Na kredyt załatwia się sprawy, które zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2019-01-04 20:36
Droga do Strąpia i dalej do Dziedzic... Przecież to jakaś katastrofa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2019-01-04 16:49
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Popieram p Lewandowska droga na Brunki jest tragedia

Radna powinna myśleć jak tu do Barlinka ściągnąć inwestorów a nie debatować o wiejskich drogach, na które nie ma w budżecie pieniędzy. Jest DEFICYT, a to świadczy o złej gospodarce Barlinka. Wydajemy więcej niż mamy i jeszcze więcej mamy wydawać? Ktoś tutaj jest niepoważny.

żeby ściągnąć inwestora to trzeba mu coś zaoferować, dziurawe drogi nie są zachętą! ani centrum przesiadkowe dla rowerów za ponad 2 mln ani fontanna przy ul. Szewskiej za 1 min zaplanowane w budżecie na 2019 r. A kto jest odpowiedzialny za złą gospodarkę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-01-04 11:53
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Deficyt ponad 15 milionów złotych, można by więcej zarabiać z turystyki gdyby nie zatrute środowisko Barlinka. Każdy turysta, wczasowicz, który poczuje te „zapachy” emitowane przez tutejsze zakłady już nigdy tu nie przyjedzie i nie przyczyni się do zmniejszenia deficytu budżetu Gminy.

Deficyt nie załata turystyka ale przemysł. W Barlinku potrzeba więcej zakładów produkcyjnych, aby to miasto było atrakcyjne dla młodych do życia tutaj a nie turystyki. A negatywne oddziaływanie przemysłu na środowisko można niwelować. Są na to sposoby choć zapewne kosztowne.
Barlinek nie powinien być miastem emerytów i turystów, też zapewne emerytów, oraz supermarketów.
Dbamy o to, aby Barlinek wyglądał ładnie, ale zapominamy, że z ładnej ale pustej miski nikt się nie naje.

Cytując klasyka: "jesteś w mylnym błędzie", Smród np: z Haconu przy którym smog to pikuś skutecznie odstrasza nie tylko turystów i emerytów, ale również inwestorów przez okrągły rok. Radni powinni zmusić Gminę, czyli siebie do zabezpieczenia środkow budżetowych i współpracy z trucicicielami Barlika by zaniechali dalszego trucia poprzez pomoc w pozyskaniu środków na modernizację urządzeń emitujących smród wprost do środowiska.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2019-01-04 06:42
Cytuję Guest:
Popieram p Lewandowska droga na Brunki jest tragedia

Radna powinna myśleć jak tu do Barlinka ściągnąć inwestorów a nie debatować o wiejskich drogach, na które nie ma w budżecie pieniędzy. Jest DEFICYT, a to świadczy o złej gospodarce Barlinka. Wydajemy więcej niż mamy i jeszcze więcej mamy wydawać? Ktoś tutaj jest niepoważny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-01-04 06:39
Cytuję SzyZio:
No i w tym roku też cisza o wydziale komunikacji w Barlinku. Męczmy się dalej w tym Myśliborzu

Bo to Barlinek powinien być powiatem a nie Myslibórz. Gdyby nie Barlinek i ludzie Barlinka, którzy zasilają kadry administracyjne powiatu, Myślibórz padłby. Siłą napędową jest Barlinek, a nie Myślibórz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-01-04 06:33
Cytuję Guest:
Deficyt ponad 15 milionów złotych, można by więcej zarabiać z turystyki gdyby nie zatrute środowisko Barlinka. Każdy turysta, wczasowicz, który poczuje te „zapachy” emitowane przez tutejsze zakłady już nigdy tu nie przyjedzie i nie przyczyni się do zmniejszenia deficytu budżetu Gminy.

Deficyt nie załata turystyka ale przemysł. W Barlinku potrzeba więcej zakładów produkcyjnych, aby to miasto było atrakcyjne dla młodych do życia tutaj a nie turystyki. A negatywne oddziaływanie przemysłu na środowisko można niwelować. Są na to sposoby choć zapewne kosztowne.
Barlinek nie powinien być miastem emerytów i turystów, też zapewne emerytów, oraz supermarketów.
Dbamy o to, aby Barlinek wyglądał ładnie, ale zapominamy, że z ładnej ale pustej miski nikt się nie naje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 # SzyZio 2019-01-03 15:46
No i w tym roku też cisza o wydziale komunikacji w Barlinku. Męczmy się dalej w tym Myśliborzu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-01-03 07:30
I radny Łuczak głosował za 21milionowym deficytem? Jestem w szoku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2019-01-02 16:54
Cytuję Guest:
'....Planowany deficyt budżetu to kwota 15 mln 250 tys. zł...." Czy zostało określone z jakich środków planowane jest pokrycie deficytu? Czy deficyt to zaplanowana w budżecie dotacja UE do inwestycji?


Nie doczytałem - w Projekcie uchwały dudżetowej jest par 12, który upoważnia burmistrza do zaciągania zobowiązań dla pokrycia defictutu, czyli jakieś tam papierki dłużne, akcyjki, wekselki-srelki . Jednocześnie obok wspomnianych 15 mln zł, mamy tam (w par.11) kilka drobnych (bo coś ponad 6 mln) innych zobowiązań, które też trzeba sfinansować. Razem to skromne 21 mln z haczykiem, a haczyk jak do Wrocławia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2019-01-02 14:29
Gmina wydaje więcej niż ma czy Tak być powinno?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+13 # Guest 2019-01-02 12:12
Jeżeli radny Strychalski twierdzi iż to zaniedbania wieloletnie to może niech konkretnie wskaże tych co takie zaniedbania zrobili, Rada Miejska organ uchwałodawczy !!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-01-01 21:18
Który radny wstrzymał się od głosu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2019-01-01 21:16
A pan radny Maciejewski dopiero obudził się i każe szukać źródeł finansowania? Dlaczego nie zrobił tego, gdy głosował i przekonywał za wydaniem dodatkowych ponad 2 mln na nieszczęsną średnicówkę? Wtedy nie trzeba było myśleć skąd na to kasę wziąć?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2019-01-01 15:53
Cytuję Guest:
Do Pustaci nie wiedzie czasem asfalt? Z tego co kojarzę, to dość niedawno był tam remont i asfaltową ie drogi zz ponad 200 tys, podczas gdy np. Okno czy Okunie - przejedzie równiarka i cieszcie się ludzie, a o plug zimą trzeba samemu dzwonić, bo tak to nie pojedzie i samemu sobie odśnieżaj

Nie nie prowadzi tam asfalt. Proponuję się przejechać zamiast pleść farmazony
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2019-01-01 13:24
Popieram p Lewandowska droga na Brunki jest tragedia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 # Guest 2019-01-01 13:07
Deficyt ponad 15 milionów złotych, można by więcej zarabiać z turystyki gdyby nie zatrute środowisko Barlinka. Każdy turysta, wczasowicz, który poczuje te „zapachy” emitowane przez tutejsze zakłady już nigdy tu nie przyjedzie i nie przyczyni się do zmniejszenia deficytu budżetu Gminy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 # Guest 2019-01-01 11:48
Do Pustaci nie wiedzie czasem asfalt? Z tego co kojarzę, to dość niedawno był tam remont i asfaltową ie drogi zz ponad 200 tys, podczas gdy np. Okno czy Okunie - przejedzie równiarka i cieszcie się ludzie, a o plug zimą trzeba samemu dzwonić, bo tak to nie pojedzie i samemu sobie odśnieżaj
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 # Guest 2019-01-01 11:16
Pani Lewandowska już zaczęła kampanię wyborczą. A może tak zacząć solidnie pracować
dla całej gminy ,a nie uśmiechać się do potencjalnego elektoratu wyborczego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2018-12-31 15:49
'....Planowany deficyt budżetu to kwota 15 mln 250 tys. zł...." Czy zostało określone z jakich środków planowane jest pokrycie deficytu? Czy deficyt to zaplanowana w budżecie dotacja UE do inwestycji?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2018-12-31 13:34
Cytuję Guest:
znowu wyrzucili drogę do Pustaci?

W planach budżetowych jest zrobienie dokumentacji na tę drogę. Brzmi obiecująco i nic nie znaczy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+18 # Guest 2018-12-31 12:05
Jeszcze trochę a za parę lat zlikwidują gminę Barlinek za długi.
Więcej biznesu i przedsiębiorstw a i podatki wzrosną. Nie samymi hotelami Barlinek żyje.

Nie będzie barlineckich pracowników, to zawsze można ściągnąć z Indii, Wietnamu czy Bangladeszu, jak Ukraińcy do Niemiec pojadą a Polakom będą płacić mniej niż ukraińcom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2018-12-31 11:14
znowu wyrzucili drogę do Pustaci?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi