pldaenfrdeuk

 środa 22 maja 2019r.   imieniny: Emil, Helena, Julia, Wiesław

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)

Już po raz siódmy w całej Polsce, odbył się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, którego inicjatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Mieszkańcy Barlinka, aby oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP - Żołnierzom Wyklętym, pobiegli 03 marca.

Otwarcia zawodów dokonali Starosta Powiatu Myśliborskiego Andrzej Potyra oraz Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński. Tego dnia odbyły się dwa biegi. Jeden na dystansie rodzinnym, który wynosił 1963m (wskazuje on na datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”) oraz na dystansie 5km.

REKLAMA

Na starcie obu dystansów, który usytuowany był na Rynku Miejskim oraz w przy ul. Szewskiej, stanęły łącznie 92 osoby. W biegu na dystansie 1963m, nagrodzone zostały wyłącznie dzieci, natomiast w rywalizacji na 5km, przyznano nagrody w dwóch kategoriach – kobiety i mężczyźni.

Bieg na 1963m

Dziewczęta:
I – Karolina Andrukonis
II – Matylda Gaweł
III – Ewa Noworolnik

Chłopcy:
I – Jakub Strzałkowski
II – Wiktor Kaczmarczyk
III – Jakub Molęda

Bieg na 5km:

Kobiety:
I – Sabina Stachnik
II – Teresa Oleszczuk
III – Irena Noworolnik

Mężczyźni:
I – Jakub Borek
II – Miłosz Matwiej
III – Dawid Dzięcioł 

 

Wszyscy zawodnicy, zarówno w biegu rodzinnym jak i tym na 5 km, po dotarciu na metę otrzymali pamiątkowy medal, wodę i czekoladę a tuż przed startem pakiet, w którym znalazły się m.in. koszulki. Imprezę poprowadził Jarosław Bednarek. Sędzią głównym zawodów był Jacek Świercz. W trakcie zawodów można było posilić się grochówką, którą częstował Andrzej Rudnicki. Na mecie medale wręczali członkowie Jednostki Strzeleckiej (oddział ZS "S" OSW). Trasę zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mostkowie, policjanci z Komisariatu Policji w Barlinku oraz z Ruchu Drogowego w Myśliborzu. Organizatorem biegu było Starostwo Powiatowe w Myśliborzu.

monikary

Foto: Marek Kupczyński

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

+1 # Guest 2019-03-07 09:54
#24 Gues
Na wskutek rozkazu W.Churchilla o bombardowaniu Berlina zginęło ponad sześćset tysięcy cywilów. Czy Churchilla też uważasz za ludobójcę? Zginęli cywile różnych narodowości, nie tylko Niemcy, bo również Polacy, Żydzi, inni.
Czy tak trudno zrozumieć Ci, że była wojna, że profesjonalną oceną postępowania Burego zajął się już sąd wojskowy, który go zrehabilitował, gdyż uznał, że ten zawsze kierował się polską racją stanu i nigdy naumyślnie nie zabił żadnego bezbronnego człowieka?
Bury to Bohater. Wielki Patriota. I tyle w tym temacie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 # Guest 2019-03-07 09:30
Ludzie, trochę szacunku dla prawa.
Wyrok sądu wojskowego z 1995 r., po drobiazgowej analizie wszystkich wydarzeń i wszystkich zarzutów stawianych Buremu doprowadził do całkowitej rehabilitacji oskarżonego i przywrócił kaptanowi Rajsowi godność Żołnierza Polskiego. Wyrok jest prawomocny.
Cała reszta to tylko mącenie i obrzucanie błotem Bohatera. Po prostu wstyd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 # Guest 2019-03-06 11:05
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
popytałam młodych ludzi co wiedzą na temat żołnierzy wyklętych? Odpowiedź - nic lub prawie nic. Walczyli z komuną - tylko tyle. Historia nie jest jednoznaczna. Były piękne karty ale też wstydliwe, Zanim ktoś chce ich uczcić
powinien wiedzieć kim byli, a nie tak bezrefleksyjnie, bo moda. Nauczyciele historii do dzieła!!!

A może po prostu młodzież nie maiła ochoty na dłuższą dyskusję z osobą, która szkaluje bohaterów. Żołnierze Wyklęci byli najbardziej wartościowymi Polakami tamtych czasów. Walczyli do końca z jednym i drugim okupantem. Komuna wściekle ich zwalczała i rozsiewała nieprawdziwe informacje na ich temat, wymazywała ich z pamięci, mordowała i skrycie grzebała.


Bardzo proszę się zapoznać z historią Burego, a później generalizować to bohaterstwo

Bardzo proszę zapoznać się z prawdziwą historią Burego, a nie tą zmanipulowaną lansowaną przez lewicowe media.
Istnieje prawomocny wyrok sądu wojskowego z 1995 roku, który go rehabilituje i kładzie nacisk na zawiłość i wielowątkowość tamtych wydarzeń oraz konieczność decyzji podjętych przez Burego.


Zawiłość i wielowątkowość tamtych wydarzeń jak Pan/Pani to nazywa nie zmienia faktu, że zabito wielu niewinnych ludzi ... Czy dla mieszkańców wsi Zaleszczany Bury to także bohater?


Wsi Zaleszany województwo podlaskie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 # Guest 2019-03-06 10:08
Instytut Pamięci Narodowej w komunikacie z 2005 roku, wydanym po zakończeniu śledztwa w sprawie działań oddziału Romualda Rajsa „Burego” w okolicach Bielska Podlaskiego, informował:

„Nie kwestionując idei walki o niepodległość Polski prowadzonej przez organizacje sprzeciwiające się narzuconej władzy, do których należy zaliczyć Narodowe Zjednoczenie Wojskowe należy stanowczo stwierdzić, iż zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 # Guest 2019-03-06 09:28
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
popytałam młodych ludzi co wiedzą na temat żołnierzy wyklętych? Odpowiedź - nic lub prawie nic. Walczyli z komuną - tylko tyle. Historia nie jest jednoznaczna. Były piękne karty ale też wstydliwe, Zanim ktoś chce ich uczcić
powinien wiedzieć kim byli, a nie tak bezrefleksyjnie, bo moda. Nauczyciele historii do dzieła!!!

A może po prostu młodzież nie maiła ochoty na dłuższą dyskusję z osobą, która szkaluje bohaterów. Żołnierze Wyklęci byli najbardziej wartościowymi Polakami tamtych czasów. Walczyli do końca z jednym i drugim okupantem. Komuna wściekle ich zwalczała i rozsiewała nieprawdziwe informacje na ich temat, wymazywała ich z pamięci, mordowała i skrycie grzebała.


Bardzo proszę się zapoznać z historią Burego, a później generalizować to bohaterstwo

Bardzo proszę zapoznać się z prawdziwą historią Burego, a nie tą zmanipulowaną lansowaną przez lewicowe media.
Istnieje prawomocny wyrok sądu wojskowego z 1995 roku, który go rehabilituje i kładzie nacisk na zawiłość i wielowątkowość tamtych wydarzeń oraz konieczność decyzji podjętych przez Burego.


Zawiłość i wielowątkowość tamtych wydarzeń jak Pan/Pani to nazywa nie zmienia faktu, że zabito wielu niewinnych ludzi ... Czy dla mieszkańców wsi Zaleszczany Bury to także bohater?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2019-03-05 21:44
Cytuję Guest:
Historia zmanipulowana i lansowana przez lewicowe media- przemilczana i chowana przez prawicowe. Zbrodnie na ludności cywilnej-pacyfikowanie wsi. IPN określił je jako niosące znamiona ludobójstwa. Historia nie jest jednoznaczna i bezrefleksyjna.

Właśnie dlatego, że Buremu zarzucano ludobójstwo, sprawa trafiła pod sąd wojskowy. Była drobiazgowo badana oraz analizowana i zakończyła się Jego rehabilitacją. Wyrok jest prawomocny. Jeżeli to dla Pana/Pani nic nie znaczy to nie ma o czym dyskutować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2019-03-05 19:12
Historia zmanipulowana i lansowana przez lewicowe media- przemilczana i chowana przez prawicowe. Zbrodnie na ludności cywilnej-pacyfikowanie wsi. IPN określił je jako niosące znamiona ludobójstwa. Historia nie jest jednoznaczna i bezrefleksyjna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2019-03-05 13:33
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
popytałam młodych ludzi co wiedzą na temat żołnierzy wyklętych? Odpowiedź - nic lub prawie nic. Walczyli z komuną - tylko tyle. Historia nie jest jednoznaczna. Były piękne karty ale też wstydliwe, Zanim ktoś chce ich uczcić powinien wiedzieć kim byli, a nie tak bezrefleksyjnie, bo moda. Nauczyciele historii do dzieła!!!

A może po prostu młodzież nie maiła ochoty na dłuższą dyskusję z osobą, która szkaluje bohaterów. Żołnierze Wyklęci byli najbardziej wartościowymi Polakami tamtych czasów. Walczyli do końca z jednym i drugim okupantem. Komuna wściekle ich zwalczała i rozsiewała nieprawdziwe informacje na ich temat, wymazywała ich z pamięci, mordowała i skrycie grzebała.


Bardzo proszę się zapoznać z historią Burego, a później generalizować to bohaterstwo

Bardzo proszę zapoznać się z prawdziwą historią Burego, a nie tą zmanipulowaną lansowaną przez lewicowe media.
Istnieje prawomocny wyrok sądu wojskowego z 1995 roku, który go rehabilituje i kładzie nacisk na zawiłość i wielowątkowość tamtych wydarzeń oraz konieczność decyzji podjętych przez Burego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 # Guest 2019-03-05 12:58
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Do #9 Gues
Policja pałuje - źle, nie pałuje - też źle.
W końcu zdecydujcie się na coś ludzie.

Nikt nie mówi o bezmyślnym pałowaniu i sadyźmie. Nie dziwi mnie to, że policja mija gówniarzy szerokim łukiem, bo rusz takiego to zaraz afera i policjant zawieszony do wyjaśnienia. Kiedyś dostałeś gumą to w domu ojciec ci jeszcze poprawił. Ale teraz mamy bezstresowe wychowanie i takie są tego skutki,że nic na mieście nie jest bezpieczne.

Kiedyś potrafili zapałować człowieka na śmierć i nie ponosić z tego tytułu żadnych konsekwencji. Milicjanci byli wszechwładni i bezkarni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2019-03-05 10:00
Cytuję Guest:
Do #9 Gues
Policja pałuje - źle, nie pałuje - też źle.
W końcu zdecydujcie się na coś ludzie.

Nikt nie mówi o bezmyślnym pałowaniu i sadyźmie. Nie dziwi mnie to, że policja mija gówniarzy szerokim łukiem, bo rusz takiego to zaraz afera i policjant zawieszony do wyjaśnienia. Kiedyś dostałeś gumą to w domu ojciec ci jeszcze poprawił. Ale teraz mamy bezstresowe wychowanie i takie są tego skutki,że nic na mieście nie jest bezpieczne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 # Guest 2019-03-05 09:47
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
popytałam młodych ludzi co wiedzą na temat żołnierzy wyklętych? Odpowiedź - nic lub prawie nic. Walczyli z komuną - tylko tyle. Historia nie jest jednoznaczna. Były piękne karty ale też wstydliwe, Zanim ktoś chce ich uczcić powinien wiedzieć kim byli, a nie tak bezrefleksyjnie, bo moda. Nauczyciele historii do dzieła!!!

A może po prostu młodzież nie maiła ochoty na dłuższą dyskusję z osobą, która szkaluje bohaterów. Żołnierze Wyklęci byli najbardziej wartościowymi Polakami tamtych czasów. Walczyli do końca z jednym i drugim okupantem. Komuna wściekle ich zwalczała i rozsiewała nieprawdziwe informacje na ich temat, wymazywała ich z pamięci, mordowała i skrycie grzebała.


Bardzo proszę się zapoznać z historią Burego, a później generalizować to bohaterstwo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-03-05 09:25
Do #9 Gues
Policja pałuje - źle, nie pałuje - też źle.
W końcu zdecydujcie się na coś ludzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-03-05 09:14
Cytuję Guest:
popytałam młodych ludzi co wiedzą na temat żołnierzy wyklętych? Odpowiedź - nic lub prawie nic. Walczyli z komuną - tylko tyle. Historia nie jest jednoznaczna. Były piękne karty ale też wstydliwe, Zanim ktoś chce ich uczcić powinien wiedzieć kim byli, a nie tak bezrefleksyjnie, bo moda. Nauczyciele historii do dzieła!!!

A może po prostu młodzież nie maiła ochoty na dłuższą dyskusję z osobą, która szkaluje bohaterów. Żołnierze Wyklęci byli najbardziej wartościowymi Polakami tamtych czasów. Walczyli do końca z jednym i drugim okupantem. Komuna wściekle ich zwalczała i rozsiewała nieprawdziwe informacje na ich temat, wymazywała ich z pamięci, mordowała i skrycie grzebała.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2019-03-05 08:46
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Co niektórym nie podobają się takie imprezy, natomiast z nostalgią wspominają obchody 1 majowe i to jak defilowali w nich w beretach ORMO.

Ale nie było takiego dziadostwo jak teraz. Na mieście jak zacząłeś rozrabiać to dostałeś gumą i był spokój. A teraz jak zawinąć gówniarza to rodzice chcą pourywać zderzaki w radiowozie. Bo to takie dobre dziecko. On tylko się nudził i niszczył po drodze co popadło.

A czyje to niby dzieci tak się zachowują? Nie przypadkiem rodziców wychowanych za komuny? Nie potraficie zapanować nad własnymi dziećmi i winicie za to Policję, bo nie pałuje, jak dawniej?

Dzieci które urodziły się w końcówce komuny są w miarę normalne, dopiero rocznik 2000 i młodsze mają pusto w głowach. Przeważa u nich postawa roszczeniowa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-03-04 18:44
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Co niektórym nie podobają się takie imprezy, natomiast z nostalgią wspominają obchody 1 majowe i to jak defilowali w nich w beretach ORMO.

Ale nie było takiego dziadostwo jak teraz. Na mieście jak zacząłeś rozrabiać to dostałeś gumą i był spokój. A teraz jak zawinąć gówniarza to rodzice chcą pourywać zderzaki w radiowozie. Bo to takie dobre dziecko. On tylko się nudził i niszczył po drodze co popadło.

A czyje to niby dzieci tak się zachowują? Nie przypadkiem rodziców wychowanych za komuny? Nie potraficie zapanować nad własnymi dziećmi i winicie za to Policję, bo nie pałuje, jak dawniej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2019-03-04 18:33
Cytuję Guest:
Panowie Potyra, Zieliński, Rudnicki
może trochę refleksjii w tym temacie.
Walczyli z podziemiem antykomunistycznym - ok
ale też zastraszali cywili, mordowali, palili wsie.
W naszej gminie żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń z terenów Polski wschodniej i centralnej.

Komunistyczna propaganda wciąż żywa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2019-03-04 17:21
popytałam młodych ludzi co wiedzą na temat żołnierzy wyklętych? Odpowiedź - nic lub prawie nic. Walczyli z komuną - tylko tyle. Historia nie jest jednoznaczna. Były piękne karty ale też wstydliwe, Zanim ktoś chce ich uczcić powinien wiedzieć kim byli, a nie tak bezrefleksyjnie, bo moda. Nauczyciele historii do dzieła!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2019-03-04 14:10
Cytuję Guest:
Co niektórym nie podobają się takie imprezy, natomiast z nostalgią wspominają obchody 1 majowe i to jak defilowali w nich w beretach ORMO.

Ale nie było takiego dziadostwo jak teraz. Na mieście jak zacząłeś rozrabiać to dostałeś gumą i był spokój. A teraz jak zawinąć gówniarza to rodzice chcą pourywać zderzaki w radiowozie. Bo to takie dobre dziecko. On tylko się nudził i niszczył po drodze co popadło.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2019-03-04 11:12
Co niektórym nie podobają się takie imprezy, natomiast z nostalgią wspominają obchody 1 majowe i to jak defilowali w nich w beretach ORMO.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
0 # Guest 2019-03-04 11:03
Panowie Potyra, Zieliński, Rudnicki
może trochę refleksjii w tym temacie.
Walczyli z podziemiem antykomunistycznym - ok
ale też zastraszali cywili, mordowali, palili wsie.
W naszej gminie żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń z terenów Polski wschodniej i centralnej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2019-03-04 09:32
A gdzie przedstawiciele władz niby prawicowych? Tej nieobecności historia wam nie zapomni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2019-03-04 07:50
Piękna inicjatywa. Serdecznie gratuluję organizatorom i uczestnikom oraz dziękuję za chwile wzruszeń. Nie sądziłam, że dożyję czasów, gdy Żołnierze Niezłomni będą w tak godny sposób uhonorowani.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2019-03-04 06:59
Cytuję Guest:
Piękny bieg Sofi Ennaui na Mistrzostwach Świata - Srebrny Medal Gratulacje i wielkie brawa

Halowe Mistrzostwa Europy, a nie świata...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 # Guest 2019-03-03 21:39
Cytuję Guest:
Piękna pamięć dzięki organizatorom,a widać w biegu trzech żołnierzyków którzy uczcili tym pamięć przodków aż miło było popatrzeć i tak trzymać


Dziękujemy, miło słyszeć, że ktoś nas zauważył i dodatkowo nas pochwalił :D. Pozdrawia drużyna airsoftowa IWH Invisible Wolf Hunters (niestety nie mogę podać strony na fb)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2019-03-03 20:29
Piękny bieg Sofi Ennaui na Mistrzostwach Świata - Srebrny Medal Gratulacje i wielkie brawa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2019-03-03 15:36
Piękna pamięć dzięki organizatorom,a widać w biegu trzech żołnierzyków którzy uczcili tym pamięć przodków aż miło było popatrzeć i tak trzymać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież