pldaenfrdeuk

 poniedziałek 10 sierpnia 2020r.   imieniny: Asteria, Bernard, Bogdan

Reklama

A A A
4.8 1 1 1 1 1 Ocena 4.80 (5)
barlinek

Na terenie wielu miejscowości w całym kraju działają tzw. zniczodzielnie. Co to takiego? Bardzo często zdarza się, że w momencie, kiedy wkład w zniczu się wypali, czy mamy takich zniczy za dużo, są one wyrzucane do pojemników na śmieci. A jak się okazuje mogą być wykorzystane przez inne osoby.

Z pomysłem utworzenia takich zniczodzielni, czyli miejsc, gdzie moglibyśmy zostawić niepotrzebne znicze, wystąpił na sesji Rady Miejskiej radny Cezary Krzyżanowski. I bardzo szybko taki regał, gdzie można odkładać niepotrzebne znicze stanął na cmentarzu miejskim, przy ul. Gorzowskiej.

REKLAMA

Być może do ustawienia regału przyczynił się głos radnego, być może sam zarządca cmentarza miał taki pomysł już wcześniej. Nie jest to w tej chwili ważne. Po Wszystkich Świętych coraz więcej zniczy staje sie niepotrzebne. Może warto skorzystać i ustawić te, które mają być wyrzucone na półkę regału. Są osoby, których może na znicz nie stać. Są groby, na których świeczki zapalane są tylko raz w roku. Może dzięki odłożeniu znicza na półkę, zapłoną one częściej na grobach, gdzie rzadko ktoś przychodzi.    

js

W związku z licznymi pytaniami naszych czytelników i komentarzami pod artykułem "Nie wyrzucaj szklanych zniczy", dotyczącymi ustawienia regałów na niepotrzebne znicze na innych cmentarzach w gminie, zwróciliśmy się do prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Zbigniewa Blezienia z zapytaniem, czy i tam pojawią się takie regały?

Jak nam odpowiedział, najprawdopodobniej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia nowo zakupione regały pojawią się na terenie cmentarza w Barlinku i Jaromierkach. Zostaną one odpowiednio postawione i zabezpieczone. Przeanalizowana zarazem zostanie sprawa ustawienia ich na innych cmentarzach, na terenie gminy. Związane jest to niestety z możliwością kradzieży (przypomnijmy, że złodzieje ukradli bramę cmentarza w Mostkowie) lub dewastacji.

 

barlinek

 

Komentarze

+5

Guest

Pomysł rewelacyjny szkoda tylko,że w tym roku znów znikały znicze z grobów bo dewianci liczyli chyba,że wkłady też im ludzie zostawią...a tak przy okazji do złodziei oby los ci odpłacił z nawiązką ukraść znicze personalizowane od 6letniego dziecka dla dziadków....zamiast tłumaczyć dziecku po co zebrało się tylu ludzi na cmentarzu w jednym dniu musiałam tłumaczyć dlaczego jakiś popapraniec zabrał coś co do niego nie należało... weź się do roboty zwyrodnialcu bo za rok znów 1 listopada jest Wszystkich Świętych i oby ci się nie przypomniało dzień wcześniej jak będziesz bez grosza przy dup....
+13

Guest

Super że Barlinek wziął przykład z innych miast ...Chciałabym tylko "pouczyć " - zostawiajmy "sprawne" znicze :) Dziś kiedy byłam na cmentarzu zauważyłam ten regał , niestety niektóre znicze nie nadają się i powinni wylądować w koszu - pęknięte, pobite , całe czarne od sadzy ...
+17

Guest

Świetny pomysł więcej takich regałów naprawdę ludzie wyrzucają bardzo ładne znicze a po co mają lądować w koszu skoro ktoś może jeszcze je wykorzystać. Super brawo :-)

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.