pldaenfrdeuk

 niedziela 29 marca 2020r.   imieniny: Eustachy, Ostap, Wiktoryn

Reklama

A A A
4.0769230769231 1 1 1 1 1 Ocena 4.08 (13)

Temat rozjeżdżania miejsc, w których raczej nie powinniśmy poruszać się pojazdami mechanicznymi, wraca jak bumerang. Jeszcze przed oddaniem ścieżki rowerowej Barlinek – Dzikowo, skracano sobie drogę przejeżdżając tamtędy samochodami, a gdy zrobiono tam zabezpieczenia w postaci słupków przeszkodowych, były one łamane.

W listopadzie 2015 roku, wzdłuż drogi Pustać – Dzikowo, w ramach akcji społecznej, posadzono pięćdziesiąt drzew owocowych. Ich zakup oraz usługa gwarancyjna zostały sfinansowane w ramach pozyskanego przez Fundację Eko Rozwoju grantu z Ministerstwa Środowiska. W inicjatywę zaangażowanych było wiele osób, w tym mieszkańcy Pustaci, Mostkowa i Podgórza.

REKLAMA

Pół roku później, okazało się, że przyjęła się znaczna część drzew bo aż 45. I od tamtej pory są one systematycznie niszczone, o czym informuje inicjatorka akcji z 2015 roku Justyna Budzyn. W liście przesłanym do redakcji czytamy.

Drzewa zostały posadzone za zgodą Urzędu i obustronnym porozumieniem. Urząd zobowiązał się przejąć pieczę nad drzewami w postaci regularnego obkaszania ich oraz szeroko pojętego dbania po skończeniu się okresu gwarancyjnego (2 lata). Przed nasadzeniem drzew wznowiono granice pasa drogowego tak by nasadzenia nie kolidowały z ewentualnymi przyszłymi inwestycjami oraz uprawami rolnymi sąsiadującymi z pasem drogowym. Drzewa zostały posadzone dokładnie w środku pasa drogowego, tj. 150 cm od granicy pola i 150 cm od granicy działki drogowej. Niestety, już w pierwszym roku po nasadzeniu drzew, dzierżawca pola sąsiadującego z pasem drogowym ponownie zaczął go zaorywać, zniszczył oznakowanie wznowionych granic pola, podjeżdżając ciężkim sprzętem bezpośrednio w sąsiedztwo drzewek, niszcząc korzenie i lejąc opryski. Urząd od 2016 roku był przeze mnie regularnie informowany o sytuacji.

W ubiegłym roku doszło do rozjechania jednego z drzewek przez rolnika. Ponownie poinformowałam urząd, ponownie bez widocznego rezultatu. Próbowałam zgłosić niszczenie mienia na policję, ale jako, że nie byłam stroną, zgłoszenia nie przyjęto. Poinformowano mnie, że to urząd powinien zgłosić szkodę. W ubiegłym roku po wielokrotnych interwencjach urząd zobowiązał się zadbać o drzewa i  ponownie wytyczyć granice działki. Drzewa owszem obkoszono i wymieniono niektóre nasadzenia, natomiast granice pasa drogowego nie zostały wznowione do dzisiaj. Pas drogowy jest wciąż bezprawnie zaorywany, a urząd nie reaguje na niszczenie mienia publicznego.

 

Film: Justyna Budzyn

 

Z pytaniem o m.in. wznowienie granic pasa drogowego, zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Barlinku. W odpowiedzi dowiadujemy się, iż rzeczywiście w miejsce zniszczonych drzewek, nasadzano nowe. Wszystkie drzewka zostały zabezpieczone przed obgryzaniem ich przez zwierzęta. Pas drogowy został obkoszony a w przyszłości planowane jest tam posadzenie większej ilości drzew. Ponadto, w chwili obecnej trwają przygotowania do budowy drogi z Dzikowa do Pustaci. Prace ruszą niebawem a granice nowej drogi zostały już wyznaczone. Do 26 lutego br. na miejscu mają pojawić się osoby, które sprawdzą czy pas drogowy rzeczywiście był zaorywany. Przeprowadzone zostaną także pomiary mające stwierdzić, jak pas drogowy przebiega. Jeżeli rzeczywiście okaże się, że pas drogowy jest zaorany, przeprowadzona zostanie rozmowa z właścicielem pola a w przypadku niezaprzestania tego procederu, sprawa trafi do sądu.

js

 

Komentarze  
+2 # Guest 2020-03-02 06:19
Drzewa są ważne!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2020-03-01 14:37
Niestety u mnie w gminie w świętokrzyskim też notorycznie rolnicy wchodzą orając na pas drogowy. W tym wypadku nie dość, że to bezprawne używanie mienia publicznego to jeszcze niszczenie drzew, a co do tego jak są potrzebne obecnie, to chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 # Guest 2020-02-29 15:20
Aż się zaciskają pięści. Nigdy nie zrozumiem osób niszczących drzewa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2020-02-29 13:42
w dobie poglebiajacego sie kryzysu klimatycznego kazde drzewo jest na wage zlota i o kazde trzeba dbac. brawo, Justyna!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 # Guest 2020-02-29 12:46
Drzewa są ważne. Rozumieją to prawie wszyscy. Jeśli Pan rolnik należy do niechlubnych wyjątków i tego typu perswazja do niego nie dotrze, to może warto, by urzędnicy pokazali mu po prostu, gdzie jest granicą jego pola.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2020-02-29 12:42
"W żar epoki udzielą Wam chłodu tylko drzewa, tylko liście" Urzędnicy!!! Zapomnieliście???? Jonasz Kofta i ja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 # Guest 2020-02-29 12:40
Chwała takim osobom jak Justyna!! Droga urokliwa jest, ale latem jak na patelni i jak wiadomo w dzisiejszych czasach kazde drzewo na wage zlota.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 # Guest 2020-02-28 04:15
Świetnie, że są wśród nas takie osoby jak Justyna, inicjatorka akcji! Doceniajmy i wspierajmy. Mam nadzieję, że urzędnicy zamiast się obruszyć, zajmą się sprawą na poważnie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 # Guest 2020-02-27 08:22
Jestem ogromnie ciekawy, kto w gminie Barlinek kontroluje stan prawny dróg gruntowych wyznaczonych na mapach geodezyjnych? Wielokrotnie mamy do czynienia z zaorywaniem wyznaczonych dróg polnych, obsiewaniem drogowych działek, udawaniem, że coś, czegoś nie zauważono. Kto powinien weryfikować zasoby ogólnodostępne? Kiedy powinien to robić? Czy ma narzędzia do weryfikacji samowoli i bezprawia? Przypadek opisanej samowoli i bezczelności nie jest odosobniony. A gmina, jak zwykle pasywna
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 # Guest 2020-02-27 06:58
Tu mowa o drzewach owocowych.przyjemne z pożytecznym .kto tam sie rozpisuje o samochodach i klimatyzacji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-23 # Guest 2020-02-26 21:25
Sadzone są drzewa ale sądzę w nie odpowiednim miejscu, kiedy urosną zacienią pobliskie pola i przestanie na nich odpowiednio rosnąć a w przyszłości podniosą asfalt, będą zabierać wodę uprawom i stanowić zagrożenie dla poruszających się pojazdów. Pozatym kto będzie dbał o cały pas drogogowy? Drogówka wycina metr od asfaltu, a na reszczcie będą rosły chaszcze a w nich śmieci. Chcecie zobaczyć alejkę z drzewami o które nikt nie dba to zapraszam na drogę brukową w kierunku Ożar przez Jaromierki. Przejechać ledwie samochodem można i co krzaki tam wysypisko śmieci. Tak samo będzie i w tym przypadku ... kwestia czasu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 # Guest 2020-02-29 21:17
ogarnij się jakoś, człowieku?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+16 # Guest 2020-02-27 07:19
Przecież to drzewa owocowe! To co ci niby zacienia, jak 1,5 metra do pola uprawnego i tyle samo do drogi? I podniesie asfalt? hahahha przecież to nie dęby!!! A aleja owocowych drzew to sama korzyść, zarówno wizualna, estetyczna jak i dla ludności.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-27 # Guest 2020-02-26 16:19
Jaki cel ma sadzenie drzew wzdłuż drogi? Dla mnie to dodatkowe niebezpieczeństwo.
Teraz często drzewa są wycinanie w takich miejscach. Pomijając problem z urzędem, nie było innego lepszego miejsca na taką inicjatywę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
-35 # Guest 2020-02-26 20:18
popieram, głupotą jest sadzenie drzew przy drogach a dodatkowo przy polach, gdzie tylko potem przeszkadzają w pracach, ale co mieszczuchy mogą o tym wiedzieć...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 # Guest 2020-02-27 08:21
a wiedzą przynajmniej tyle, że nie można na cudzym terenie orać bezkarnie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+21 # Guest 2020-02-26 19:45
Drzewa przy drodze są najbardziej potrzebne:
-pokazują lepiej niż wszelkie znaki drogowe, dokąd droga prowadzi, gdzie będzie zakręt,
- zimą tworzą ścianę przeciwśnieżną, uniemożliwiając przemieszczanie się zasp,
- latem zacieniają jezdnię, obniżając temperaturę, co nie tylko pomaga utrzymać w dobrym stanie asfalt, ale wpływa też na oszczędność energii w klimatyzowanych samochodach,
- oczyszczają atmosferę i glebę, pochłaniają jak gąbka szkodliwe gazy,
- redukują o niemal 50 proc. hałas w miastach i wzdłuż tras szybkiego ruchu.
Jest wiele badań pokazujących, że już pojedyncze drzewo w wyraźnie wpływa na redukcję zanieczyszczeń i hałasu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+24 # Guest 2020-02-26 18:52
miejsce jest idealne na taką inicjatywę. W polach, przy rzadko uczęszczanej drodze. A co niebezpieczeństwa to nie drzewa je stwarzają tylko brak mózgu kierowców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 # Alek 2020-02-26 15:20
Artykuł 277 KK "Kto znaki graniczne niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wystawia,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2"... No i tekst z artykułu "Do 26 lutego br. na miejscu mają pojawić się osoby, które sprawdzą czy pas drogowy rzeczywiście był zaorywany" - Polska w pigułce .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+24 # Guest 2020-02-26 12:25
Hahaha przeprowadzona będzie rozmowa z właścicielem pola? A jaka rozmowa? A pismo i kara za bezumowne korzystanie z gruntu! To tak gmina dba o finanse publiczne?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 # Guest 2020-02-26 13:16
Kary nie będzie? Tylko pogadanka?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+17 # Guest 2020-02-26 14:13
powinna być i to nie mala!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+25 # Guest 2020-02-26 10:39
To normalne w tym kraju że rolnikowi wolno wszystko dotacje dotacje ustawianie przetargów nie ponoszą żadnych konsekwencji robią co chcą i co najlepsze wiecznie są pokrzywdzeni
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+31 # Guest 2020-02-26 09:57
dzień dobry chciałam powiedzieć że bardzo nieładnie panie burmistrzu radni i urzędnicy ponieważ nie szanujecie naszych pieniędzy a przede wszystkim nie szanujecie pracy ludzi którzy włożyli winicjatywa chociażby posadzenia tych drzewek czasu pani która się zajmuje zgłaszaniem wam różnych wniosków skarg bardzo nieładnie pamiętajcie przy następnych wyborach o tym
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
+33 # Guest 2020-02-26 08:00
Skąd my to znamy :-) .Taka klasyka urzędnicza,musisz chodzić kilka razy aby coś załatwić.Nie może być za pierwszym razem no bo jak? Później się dziwią dlaczego tak o nich mówią. :D Z drugiej strony pokazuje to prawdziwe oblicze niektórych osób.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi