Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 19 kwietnia 2024r.   imieniny: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf

Reklama

A A A

30 sierpnia, minęło czterdzieści lat od momentu podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Porozumienia te, pozwoliły na utorowanie drogi do zawiązania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.

31 sierpnia 1980 roku, Porozumienia podpisane zostały w Gdańsku a trzy dni później w Jastrzębiu. W związku z tą rocznicą, nasza redakcja otrzymała list, który poniżej publikujemy.

REKLAMA

„Przypominanie o kruchości demokracji i trudnej przeszłości jest ważne” 

W dniu 30 sierpnia br., przypadła 40 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Szczecińskiej. To bardzo ważna data, o której powinniśmy zawsze pamiętać i przypominać o niej kolejnym pokoleniom. Niestety tak się nie dzieje. 

Warto pamiętać, że znaczącą rolę w tamtym czasie odegrał ZUO Bomet w Barlinku, który przystąpił do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego przy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Zakład zatrudniał wtedy 1600 pracowników. 

Strajk okupacyjny rozpoczął się 25.08.1980r. i uczestniczyła w nim cała załoga. Zakończył się sukcesem 30.08.1980r. Strajkiem kierował wybrany demokratycznie przez aklamację Jan Chojnacki, oprócz którego w skład Komitetu Strajkowego wchodziło 16 członków. W tamtym czasie było to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, gminy oraz całego województwa gorzowskiego. Atmosfera udzieliła się wszystkim mieszkańcom. Nie była ona jednak pozbawiona lęku o przyszłość strajkujących oraz o przyszłość Polski. Pod zakład przychodziły rodziny i przyjaciele strajkujących wspierając ich dobrym słowem, motywując i przynosząc pożywienie. Według większości historyków tamte strajki były największym bezkrwawym zwycięstwem w historii Polski, ponieważ przyczyniły się do obalenia systemu komunistycznego w całej Europie Wschodniej. Powinniśmy być z tego dumni i wspólnie świętować czas Solidarności. Niestety tak się w Barlinku nie dzieje. Wygląda na to, że nie zdajemy sobie sprawy z ważności tamtych dni, że włodarze miasta nie mają w nawyku utrwalania kolejnym pokoleniom tamtych sierpniowych wydarzeń, a szkoda. Bez uświadamiania trudno będzie wymagać od młodzieży i dzieci poszanowania wolności i demokracji. Bez przypominania o kruchości tego systemu i trudnej przeszłości, która spotkała nasz kraj, tak ważna historia przestanie mieć dla nas znaczenie. Funkcja edukacyjna jest bardzo potrzebna w budowaniu przyszłości kolejnych pokoleń.

Rocznica 40 lecia podpisania Porozumień Sierpniowych została uczczona w symboliczny sposób przez przedstawicieli Komitetu Strajkowego: Jana Chojnackiego i Romana Kłodę oraz przedstawiciela załogi Andrzej Szmidta. Złożyli oni biało-czerwoną wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze pod tablicą pamiątkową Solidarności przed kościołem pw. NSNMP w  Barlinku.

Jan Chojnacki

 

 

Komentarze

+3

Guest

Pole do popisu dla historyków zatrudnionych w naszych szkołach. Czy nie można zaprosić Panów do szkół na lekcje historii? Czy nie mogliby opowiedzieć młodzieży o tych wydarzeniach jako bezpośredni świadkowie tych wydarzeń? Bo niestety to, co słyszą z różnych TV i to co proponuje obecnie MEN w podręcznikach jest mocno dyskusyjne.
+4

Guest

Brawo Wy!!! Dzięki że pamiętacie i dbacie żeby inni pamiętali.Szkoda że odpowiedzialni za to na stanowiskach nie chcą być pierwszymi.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież