pldaenfrdeuk

 poniedziałek 26 października 2020r.   imieniny: Dymitriusz, Ewaryst, Łucjan

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)

17 września 1939 roku, 81 lat temu, Armia Czerwona wkroczyła do Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc tym samym polsko – sowiecki pakt o nieagresji. Wprowadzili więc plan, który został zawarty z tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.

Plan ten zakładał, że ZSRR wystąpi zbrojnie przeciw Polsce w sytuacji, gdy III Rzesza znajdzie się w stanie wojny z naszym krajem. Co było konsekwencją ataku i sojuszu obu stron? Podział państwa polskiego. Dziś też, obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, bowiem 17 września 1939 roku, rozpoczęto masowe deportacje ludności. Rodziny wywożone w wagonach bydlęcych, bez możliwości zabrania osobistych rzeczy, wyciągani nocą z łóżek, jechali kilka tygodni, by zakończyć podróż na syberyjskiej tajdze.

 

REKLAMA

 

Ku pamięci tych Rodzin, na Cmentarzu Komunalnym pod pomnikiem Sybiraków, prezes Związku Sybiraków w Barlinku Maria Symonowicz oraz Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, 17 września br. złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W spotkaniu wzięli udział również członkowie Związku Sybiraków, Rodziny, Sekretarz Barlinka Ewa Hinc – Dziedziela, Przewodniczący RM Mariusz Maciejewski oraz poczet sztandarowy. 

Przypomnijmy, że sztandarem opiekuje się Krzysztof Komorowski wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku. Na zakończenie spotkania, burmistrz Dariusz Zieliński podzielił się deklaracją, iż jedno z rond, a konkretnie to przy ul. Dworcowa – Fabryczna, będzie miało nadaną nazwę „Rondo Sybiraków”. Już niebawem Burmistrz Barlinka, złoży taki wniosek do Rady Miejskiej.

 

M.Przybylska

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.