pldaenfrdeuk

 poniedziałek 10 sierpnia 2020r.   imieniny: Asteria, Bernard, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Myszołów, kukułką?
Ponieważ w kraju obecnie odtajniane są róże teczki, ja również postanowiłem odtajnić 9-letnią ciekawostkę ornitologiczną. W drugiej połowie maja 2008r., zespół obrączkarski Komitetu Ochrony Orłów pod kierownictwem pana Adama Mrugasiewicza ornitologa – mentora z Wrocławia, obrączkował „orły” bieliki na terenie nadleśnictw: Barlinek, Kłodawa, Bogdaniec, Dębno, Bierzwnik, Strzelce Krajeńskie oraz Drawno i Głusko. Zaobrączkowano 42 pisklęta bielika.

    

W jednym z gniazd nadleśnictwa Dębno doszło do ciekawego odkrycia. W gnieździe orła znajdował się opierzony pisklak bielika oraz malutki pisklak myszołowa. Różnica wieku między pisklakami wynosiła ok. 3 tygodni. Skąd wziął się myszołów? Prawdopodobnie samica myszołowa wykorzystując chwilową nieobecność samicy bielika na gnieździe, niczym kukułka zniosła swoje jajo obok jaja bielika i odleciała. Samica bielika wysiedziała oba jaja. Dorosłe bieliki wychowały zarówno swojego pisklaka jak i myszołowa.

Biedny myszołów, musiał zmienić swoje menu z gryzoni na ptactwo wodne (łyski, krzyżówki), ryby oraz drobne ssaki. Takie zachowanie samicy myszołowa w ornitologii nazywa się pasożytnictwem lęgowym myszołowa.

Dotychczas jako jedyny opisał dwa takie przypadki Adam Mrugasiewicz w opracowaniu Dolina Baryczy 1984r. w artykule – Pasożytnictwo lęgowe myszołowa (Bueto bueto) względem bielika (Haliaeetus albicilla).

REKLAMA

W swojej pracy pan Adam opisał dwa przypadki pasożytnictwa myszołowa względem bielika w latach 1982 i 1983 w dolinie Baryczy. W pierwszym przypadku (1982r.) pisklę bielika było w wieku ok. 40 dni a dwa pisklęta myszołowa w wieku 23 i 18 dni. Drugi przypadek (1983r.) w gnieździe stwierdzono dwa pisklęta bielika w wieku ok. 50 i 45 dni oraz dwa pisklęta myszołowa w wieku ok. 32 i 28 dni. W obu przypadkach ta sama samica myszołowa „złożyła” swoje jaja w gnieździe tej samej samicy bielika. Zaskoczeniem w obu tych przypadkach było to, że myszołowy młodsze od bielików o 2-3 tygodnie, w konkurencji pokarmowej z młodymi bielikami nie tylko nic nie straciły, ale wyszły z niej zwycięsko. Ciekawostką jest również to, iż środek okresu przebywania piskląt w gnieździe jest wspólny dla bielika i myszołowa.

Image
 Foto: Mariusz Urban Komitet Ochrony Orłów

W moim artykule wykorzystałem informacje pana Adama Mrugasiewicza z pracy Dolina Baryczy 1984r. opracowania: Pasożytnictwo lęgowe myszołowa (Bueto bueto) względem bielika (Haliaeetus albicilla).

Piotr Adamiok
Ornitolog

Zdjęcia piskląt bielika z dwóch różnych gniazd
podczas obrączkowania (teren nadleśnictwa Barlinek) – maj 2010r.
Foto: Piotr Adamiok

Image

Image

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.