czwartek 30 marca 2017r.   imieniny: Amelia, Aniela, Jan

Image
Przywracamy pamięć
W ramach projektu „Ginące zawody” w Roskoszy powstało miasteczko, w którym odbywały się warsztaty na których szkolono młodzież w zakresie ginących zawodów. Dzięki temu uczestnik z województwa zachodniopomorskiego, który ukończył Publiczne Gimnazjum dla Dorosłych w Barlinku i uczył się w OHP jako stolarz miał możliwość otrzymania dodatkowych umiejętności zawodowych w zawodzie kołodziej. 

    

Uczestnik, który wrócił ze szkolenia był bardzo zadowolony. Otrzymał on wystawione przez Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie zaświadczenie o złożeniu egzaminu sprawdzającego wiedzę i dzięki temu zdobył przyuczenie do wykonywania określonych prac związanych z  zawodem kołodziej. Nauczył się mechanicznego zastosowania narzędzi do obróbki drewna, podstaw konserwacji mebli zabytkowych i detali snycerskich, wycinania dzwon do kół oraz krzywizn na pile taśmowej. Odbył też praktyczne zajęcia z klejenia detali konstrukcyjnych.

REKLAMA

Dzięki temu pobytowi nabrał przekonania, co do słuszności swojego wyboru zawodowego oraz miał możliwość poznania wielu młodych ludzi, którzy także szkolili się w innych ginących zawodach. Kacper przywiózł ze sobą potwierdzenie zdobytych kwalifikacji oraz pamiątkowe wyroby z drewna, które sam wykonał. Jednak każdemu chętnemu należy dać szansę, dlatego OHP postanowiło zrobić kolejny nabór i  obecnie trwa rekrutacja. Przeszkolenie będzie dotyczyć młodzieży z całego kraju. W szkoleniu mogą wziąć udział osoby bezrobotne, poszukujące pracy, uczące się w wieku 18 - 25 lat, chcący uzupełnić swoje kwalifikacje.

W  chatach stylizowanych na obiekty historyczne zrekonstruowane są stare pracownie różnych profesji, gdzie będą odbywać się kursy z zakresu cukiernictwa tradycyjnego, piekarnictwa tradycyjnego, wędliniarstwa i masarstwa tradycyjnego, kowalstwa, kołodziejstwa/stolarstwa, dekarstwa i strzecharstwa, z zakresu zduństwa, z zakresu kamieniarstwa/brukarstwa, tkactwa/krawiectwa oraz kurs z zakresu kaletnictwa/rymarstwa. Uczestnikiem kursu może być  osoba, która ukończyła przygotowanie zawodowe, szkołę zawodową lub inną w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Szkolenia trwają średnio 96 godzin dydaktycznych realizowanych w ciągu 12 dni, w tym 11 dni szkoleniowych i jeden wolny - niedziela.

Każde szkolenie kończy się egzaminem sprawdzającym nabyte umiejętności, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przeprowadzonym przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej. Uczestnicy będą mieli zapewniony transport, dofinansowanie kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do Roskoszy i w drodze powrotnej. Skorzystają bezpłatnie z wyżywienia i noclegów na miejscu oraz ubezpieczenia NNW. Zapewnia się uczestnikom wyżywienie i noclegi przez cały czas trwania kursu, łącznie z dniami wolnymi od nauki.

Szkolenia prowadzić będą wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy praktycznej nauki zawodu na warsztatach posiadających niezbędne i unikatowe wyposażenie w kontekście zawodów ginących jak również ich odniesienia do wykorzystania współcześnie. Osoby chętne zapraszamy do zgłaszania się do dnia 10.03.2017r. w Młodzieżowym Centrum Kariery w Barlinku, ul. Św. Bonifacego 36, tel. 95 7463543 wew. 445.

Młodzieżowe Centrum Kariery

 

Dodaj komentarz

Komentarze użytkowników anonimowy będą opublikowane po akceptacji przez moderatorów. Zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze bez akceptacji. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież