czwartek 30 marca 2017r.   imieniny: Amelia, Aniela, Jan
barlinek

14 marca w Muzeum Regionalnym w Barlinku, odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu Muzeum Cafe. Tym razem, omawiany był temat polskiego podziemia antykomunistycznego w latach 1944 – 1963. Prelekcję poprowadził Jarosław Palicki z gorzowskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Polskie podziemie antykomunistyczne było bezpośrednią kontynuacją organizacyjną i ideową konspiracji okresu II wojny światowej. Ich głównym celem było odzyskanie suwerennego państwa.

 

REKLAMA

Podczas okupacji niemieckiej, podziemie tworzyły podlegające rządowi RP na uchodźstwie, agendy Polskiego Państwa Podziemnego (Rada Jedności Narodowej, Delegatura Rządu RP na Kraj, Armia Krajowa).

Polskie powojenne podziemie antykomunistyczne to żołnierze wyklęci, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Spotkanie w muzeum, które zakończono prezentacją teledysku autorstwa IPN „Jedna Chwila” Kasi Malejonek, zorganizowano z okazji  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

monikary

Dodaj komentarz

Komentarze użytkowników anonimowy będą opublikowane po akceptacji przez moderatorów. Zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze bez akceptacji. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież