pldaenfrdeuk

 piątek 19 kwietnia 2019r.   imieniny: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

29 września w sali konferencyjnej Barlineckiego Ośrodka Kultury, odbyło się uroczyste podpisanie umów na realizację zadań inwestycyjnych w Gminie Barlinek. Dokumenty podpisywali – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński oraz Prezes Barlineckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Elżbieta Walczyńska.

Wyżej wymienione umowy dotyczyły: budowy miejskiego targowiska „Mój Rynek”, szlaku przygody nad Jeziorem Barlineckim oraz modernizacji energetycznej sześciu wielorodzinnych budynków mieszkaniowych w Barlinku i termomodernizacji budynku biurowego przy ul. Szpitalnej 4. O budowie targowiska miejskiego „Mój Rynek” już pisaliśmy. Przypomnijmy tylko, iż jego usytuowanie określane jest na ul. 31-go stycznia, jednak wchodzić ono będzie w ul. Długą (droga vis-a-vis sklepu „Lidl”).

Projekt ma zostać zrealizowany w 2018 roku. Jego koszt to milion sześćset tysięcy złotych z czego sześćset tysięcy wykłada Gmina Barlinek, reszta to środki zewnętrzne. Drugim podpisanym dokumentem, była budowa szlaku przygody nad Jeziorem Barlineckim. W ramach zadania planuje się realizację trasy turystycznej pieszo-rowerowej wokół Jeziora Barlineckiego oraz zagospodarowanie wzdłuż jej biegu na cele rekreacyjno - wypoczynkowe.

REKLAMA

Pierwszy etap projektu obejmuje realizację ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od plaży miejskiej do ul. Polana Lecha wraz z pomostami i zagospodarowaniem nadbrzeża na wysokości ośrodka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz na „dzikiej plaży” przy ul. Polana Lecha. Na tej trasie znajdą się – tablica informacyjna z zaproszeniem do wędrówki, stacja serwisowa dla rowerów, witacz z postaciami Królowej Puszczy i Skrzatów, wiata edukacyjna, figury roślin z tablicami edukacyjnymi. Na wysokości PUM wybudowany zostanie pomost z możliwością cumowania łodzi, stopniowane nabrzeże oraz parking dla rowerów. Przy pomoście stanie figura Boginki Moriany wraz z tablicą informacyjną. W pobliżu punktu wypoczynkowego powstanie też plac aktywności ruchowej, relaksu i zabaw dla dzieci. Naprzeciw posadowione będą dwie figury owadów – pająk i mrówka - atrakcja edukacyjna dla dzieci.

W obrębie skrzyżowania z ulicą Polana Lecha planuje się usytuowanie miejsca wypoczynku i rekreacji dla turystów i mieszkańców. Zostanie tu wybudowany drugi pomost z możliwością cumowania łodzi oraz pasaż przybrzeżny i zadaszona wiata dla turystów. Obok pomostu stanie oryginalna ławka w kształcie dwóch łabędzi. Drugi etap projektu obejmuje realizację ciągu pieszo - rowerowego na terenie gminnym położonym wzdłuż Jeziora Barlineckiego od strony Moczkowa na odcinku o długości 1.100 m, od terenów leśnych w południowej części Jeziora na wysokości ul. Wichrowej w stronę miasta. Na polanie zwanej „Spalonką” planuje się wykonanie punktu wypoczynkowego. Znajdą się tu elementy infrastruktury takie jak: drewniana wiata wypoczynkowa, tablica informacyjna, ławka w kształcie pająka oraz tablica edukacyjna i ruchome elementy edukacyjne, które wykona Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Natomiast Gmina Barlinek w ramach działań własnych wykona pomost z możliwością cumowania łodzi, miejsce parkingowe dla rowerów, plac aktywności ruchowej dla dzieci wraz z liną do zjeżdżania, urządzenia sprawnościowe oraz miejsce na ognisko. Po około 400 m od „Spalonki” powstanie kolejny punkt wypoczynkowy. Od strony skarpy ustawiona zostanie drewniana wiata wraz z dwiema długimi ławkami od strony jeziora. Koszt przedsięwzięcia wynosi 3.800.000 zł z czego uzyskane dofinansowanie to 45% tj. 1.700.000 zł. Realizacja tego zadania nastąpi do końca 2018r. W kolejnych etapach w latach 2018 - 2020 realizowane będą pozostałe etapy szlaku tj. przebudowa ul. Polana Lecha oraz odcinka od Moczkowa do terenów Starego Tartaku i istniejących ścieżek przy ul. Jeziornej.

Ostatnie dwie umowy podpisane przez Wicemarszałka Jarosława Rzepę i Prezes BTBS Elżbietę Walczyńską, dotyczą modernizacji energetycznej sześciu wielorodzinnych budynków mieszkaniowych w Barlinku i termomodernizacji budynku biurowego przy ul. Szpitalnej 4. Modernizacja energetyczna dotyczyć będzie budynków przy ulicach Dworcowa 7, 1-go Maja 16, Strzelecka 15, Pełczycka 1, Tunelowa 47, Odrzańska 6 i obejmie prace - ocieplenie ścian i stropów, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Koszt przeprowadzonych prac to dwa miliony złotych Dofinansowanie projektu ze środków unijnych wynosi 1.677.533 zł. tj. 85% kosztów. Termin realizacji projektu: maj 2018 – listopad 2019r. W ramach tego programu zostanie również przeprowadzana termomodernizacja budynku biurowego przy ul. Szpitalnej 4 w zakresie: termomodernizacji budynku – ocieplenie ścian i stropów, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacji oświetlenia – instalacja fotowoltaiczna. Wartość projektu szacowana jest na kwotę ponad 507.000 zł. Dofinansowanie projektu ze środków unijnych wynosi ponad 431.000 zł. tj. 85% kosztów. Termin realizacji projektu: styczeń – grudzień 2018r.

Na zakończenie spotkania Wicemarszałek Jarosław Rzepa nadmienił, iż czynione są starania na odłączenie Gorzowskiego i Barlineckiego Parku Krajobrazowego. Nie będzie więc Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego a do końca tego roku park zostanie podzielony na dwa osobne : Barlinecki i Gorzowski.
monikary

 

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

0 #15 Guest 2018-11-10 10:18
minął rok! i rzeczywistość ma się nijak do prezentacji, nawet monstrualna boginka stoi odwrotnie :(
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #14 Guest 2017-10-03 06:38
Z miejscem do cumowania łodzi... ekstra... tylko muszą być te łodzie, bo z takim dofinansowaniem to niedługo jedyny klub żeglarski zdechnie a ich budynki się zawalą ze starosci...
Cytować | Zgłoś administratorowi
-8 #13 Guest 2017-10-02 06:03
Trafna inwestycja, tylko ne zapominajmy o tym, że do tego pięknego miejsca trzeba jakoś dotrzeć, a po drodze mamy piękny rynek i park, w którym już tak pięknie nie jest, niestety. :(
Cytować | Zgłoś administratorowi
-8 #12 Guest 2017-10-02 05:50
Nad czym tu się zachwycać, wszystko wybrukowane, gdzie natura. Wszystko od linijki. Rozumiem pomosty, odsłonięcie linii brzegu, aby można było zobaczyć jezioro, ale wycinka w pień roślinności aż do sportowej.?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #11 Guest 2017-10-01 17:41
Do Guest5 wielodzietne rodziny zamiast dorabiac dzieci niech zaczna zarabiac na własne mieszkanie niech sie zadłuża na długie lata jak każdy a nie patrza na pomoc z urzedu
Cytować | Zgłoś administratorowi
-11 #10 Guest 2017-10-01 14:10
Odnosząc się do jednego z komentarzy my ludzie nie oczekujemy ciepłych wyremontowanych mieszkań bo takich nie ma to MY dbamy o te mieszkania i płacimy nie małe czynsze a idąc do pani ze wspólnoty usłyszałam niech sobie pani sama ociepla to taniej pani odkupi od nas mieszkanie. A co róbmy wszystko za nich a im tylko płacić
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #9 Guest 2017-10-01 13:25
Cytuję Guest:
Brawo!!! Tylko szkoda ze my mieszkańcy musimy się prosić o remonty kamienic bo w nich po prostu nie da sie mieszkać a Btbs sie nie interesują!!! Mam nadzieję ze to ostatnia zima w zimnym mieszkaniu!

Cytuję Guest:
Brawo!!! Tylko szkoda ze my mieszkańcy musimy się prosić o remonty kamienic bo w nich po prostu nie da sie mieszkać a Btbs sie nie interesują!!! Mam nadzieję ze to ostatnia zima w zimnym mieszkaniu!

A, CO MA PIERNIK DO WIATRAKA?!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 #8 Guest 2017-10-01 13:21
Fajna inicjatywa, tylko się cieszyć i czekać na realizację.A, co do remontów, to inna kwestia i inne pieniądze...Mieszkam w kamienicy z początku ubiegłego wieku i remont kamienicy, to nie jest sprawa miasta, a sprawa właścicieli, podobnie , jak ogrzewanie, okna, dach...Ot, taka normalność w normalnym wolnorynkowym świecie. Nie czekam, ze ktoś mi da, bo niby z jakiej racji...skoro to moja własność, to muszę sam zapłacić, to chyba normalne i nikomu się nie żalę, wiele osób myśli zupełnie innymi kategoriami. Myślą, że wszystko im się należy, ale dlaczego, to nie wiem?!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+16 #7 Guest 2017-10-01 11:02
Szkoda, że XXI w. są wciąż ludzie, którzy uważają, ze gmina i państwo powinni im wszystko zapewnić (ciepłe, wyremontowane mieszkanko, by godnie żyć:( podczas gdy inni ciężko pracują, oszczędzają i spłacają latami kredyty. A inwestycje dla wszystkich mieszkańców pozwalają na godny wypoczynek całej rodziny!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 #6 Guest 2017-10-01 05:41
Świetny pomysł. A osoby, które pytają o remonty kamienic, niech sprawdzą na jakich zasadach się to odbywa, a nie piszą bzdury.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież