pldaenfrdeuk

 piątek 19 kwietnia 2019r.   imieniny: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf

Reklama

A A A
barlinek

Pogoda zachęca do wiosennych spacerów i rowerowych przejażdżek. Jeśli udajemy się na wycieczki leśnymi duktami, warto dokładnie się rozglądać. Puszcza Barlinecka kryje wiele tajemnic a niektóre miejsca kryją historyczne opowieści, które powodują chęć ich odkrywania i zgłębiania. Jedną z takich historii, kryje pewna ścieżka.

Na tablicy informacyjnej znajdujących się przy jednej z dróg w Gminie Barlinek znajduje się taki opis. „Ta droga prowadziła niegdyś do zaginionej w XIV w. miejscowości Brunecken. W końcowym odcinku (od Diabelskiej Doliny do skrzyżowania) przebiegała przez teren należący do zakonu Templariuszy, a po kasacji zakonu, przez dobra przekazane kapitule kolegiackiej św. Piotra i Pawła w Myśliborzu.

W czasach nowożytnych przecinała lasy królewskie, administrowane przez słynne wówczas nadleśnictwo „Neuhaus” (dziś Prądno zniszczone).

REKLAMA

Wyrys drogi uwidoczniony jest na zachowanej mapie z 1776r. Nawierzchnie brukową ułożono zapewne około 1891-1892 roku tj. w czasie, kiedy przebudowano sąsiednią drogę z Barlinka do Moczydła. Pozostawiono wówczas jej pierwotny, wijący się licznymi zakrętami przebieg, od którego wzięła swą nazwę: Droga Wężowa (nm. Schlangenweg)…

…Tą właśnie drogą, 30 stycznia 1945r. kolumny czołgów XII Korpusu Pancernego Armii Czerwonej dokonały manewru okrążającego Barlinek i zamknęły miasto w kotle. Od początku aż do dziś droga ta służy do transportu drewna.”

Wiesz gdzie to jest?

Czekamy na Państwa odpowiedzi na naszym profilu facebookowym.

Do wygrania pendrive 32 GB.

Zachęcamy do zgłaszania własnych propozycji do konkursu.

 

barlinek

 

Super
Haha
Wow
Smutny
Zły

Komentarze  

+6 #1 TBM58 2018-04-08 09:12
Droga brukowa z Krzynki w kierunku drogi do Okuń biegnącej od skrzyżowania z drogą 151.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież