Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
  • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

  • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

  • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

  • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

  • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

  • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

  • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

  • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

  • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

  • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

  • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 czwartek 25 kwietnia 2024r.   imieniny: Jarosław, Marek, Wasyl

Reklama

A A A
3.5833333333333 1 1 1 1 1 Ocena 3.58 (12)

Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą 1295r. Wydano wówczas dokument, w którym czytamy, że Albrecht III nadaje wieś klasztorowi cysterek z Pełczyc.

W XIV wieku w Żydowie istniał kościół, bowiem w 1337 roku miejscowość obejmowała 40 łanów ziemi w tym trzy plebańskie. Po tym jak w XVI wieku ograniczono a w niektórych przypadkach wręcz wyeliminowano rolę religii w społeczeństwie, wieś przeszła w ręce rodziny von Waldow. W XVIII wieku właścicielem majątku Siede był Budelius ze Szczecina, po którym ziemie przejął Cantennius. Wówczas, we wsi było sześciu chałupników, kowal oraz rybak.

REKLAMA

Lata późniejsze to dla Żydowa okres prawdziwego rozkwitu. W 1841 roku, majątek przeszedł w ręce Teodora Dendorfa ze Szczecina, z inicjatywy którego w 1853 roku wybudowano dwór i większość budynków gospodarczych (dwór był murowany, parterowy i nakryty dwuspadowym dachem). Dwadzieścia lat później, majątek zakupił generał porucznik von Wittich, którego córkę w 1883 roku poślubił Otto von Kalckstein. Ta rodzina, była ostatnimi właścicielami majątku. Konkretnie był nim rotmistrz Friedrich Wilhelm Ludwig von Kalckstein a ówczesny areał ziemski obejmował powierzchnię ok. 1000 ha.

 

barlinek

 

Jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej, we wsi był tartak oraz gorzelnia. Niestety do dziś nie zachował się ani dwór ani kościół i część zabudowań folwarcznych. Z zachowanej zabudowy, warto zwrócić uwagę na budynek rządcówki a także kamienną stodołę i budynek inwentarski z 1853 roku.

 

Wspomniany już kościół wybudowany był z granitowych, obrobionych kwader. Tak jak pisaliśmy powyżej, kościół istniał już prawdopodobnie w XIV wieku i właśnie z tego okresu pochodził ślad schodkowego, ostrołukowego portalu umieszczonego w elewacji zachodniej. W 1715 roku została nadbudowana dzwonnica a w latach 1882-1883 świątynię przebudowano. W środku kościoła był piękny drewniany, ambonowy ołtarz oraz ławy kolatorskie.

 

barlinek

 

Żydowo to nie tylko historia ale także piękne dziedzictwo przyrodnicze. To właśnie do tej wsi prowadzi nas szpaler dębów szypułkowych a drogę we wsi zdobią klony, dęby i kasztanowce. To dziedzictwo to przede wszystkim najpiękniejsza krajobrazowo, chroniona Dolina Płoni. To tutaj znajdziemy najwspanialsze widoki zwane „Bieszczadami Barlineckimi”.

 

barlinek

 

W obszarze Doliny, oprócz Żydowa, leży Równo (z najbardziej cennym przyrodniczo rezerwatem „Skalisty Jar Libberta”) Laskówko oraz Jagów i Chrapowo. Nie zapominajmy również o Niepołcku, którego historię przedstawimy kolejnym razem.

monikary

 

Źródło: Błażej Skaziński "Barlinek na szlaku młynów"

Historia kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka.

KLAUSDORF, WIEŚ CYSTEREK

Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

RICHNOW A RZEKA MYŚLA

Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

MÜCKENBURG, WIEŚ W ŚRÓDLEŚNEJ KOTLINIE

Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

TAJEMNICZY DANKÓW - ''GDYBY DRZEWA MOGŁY  MÓWIĆ''

Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

CHURSDORF, ŚREDNIOWIECZNE MOSTKOWO

Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

TAJEMNICZY DANKÓW

Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

DWORZANIE Z NIEPOŁCKA

Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

SIEDE, WIEŚ NA SKRAJU PIĘKNEGO LASU

Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

FUNDATOR HALI Z DZIKOWA

W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

DEETZ, HISTORIA DZIEDZIC

Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

TOBELHOF, CZYLI JAK POWSTAŁO MOCZKOWO

O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Komentarze

+6

Guest

Piękne,zadbane wioski,z ładnymi pałacami i budynkami dookoła,takiego świata już nie będzie w małych miejscowościach.Wspomniana gorzelnia w Żydowie mieściła się nieopodal kościoła.Pozostałości z tej gorzelni przesyłane były rurami do pobliskich obór około 300 m.Nie wspomniano o cegielni z której nowy właściciel pozyskiwał wypalaną cegłę do rozbudowy swojej posiadłości.Po wydobywaniu gliny do cegieł pozostały głębokie wąwozy,jadąc po prawej stronie w kierunku Niepołcka.Reasumując ten mój opis,można stwierdzić,że jak jest odpowiedni właściciel to wszystko pięknieje i po jakimś czasie przynosi zyski.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież