Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 piątek 29 marca 2024r.   imieniny: Eustachy, Ostap, Wiktoryn

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
Image
Czy potrzebujemy biblioteki?
"Czy Barlinianie potrzebują profesjonalnej biblioteki?" - wywiad z Elżbietą Smoczyk, bibliotekarką działu dziecięcego Biblioteki Publicznej w Barlinku. Proszę wytłumaczyć mieszkańcom Barlinka, dlaczego tak ważne jest inwestowanie w czytelnictwo.

Biblioteki pełnią szereg ważnych funkcji. Po pierwsze budują społeczeństwo informacyjne, które czuje potrzebę zdobywania i przetwarzania wiedzy. Biblioteka powinna być takim miejscem, które pomaga dotrzeć swoim użytkownikom do informacji różnorakiego pochodzenia, począwszy od prasy, książki, aż po informacje zamieszczane w Internecie, bo ich wyszukiwanie skupia się nie tylko na Google’ach, ale na wielu ukrytych bazach danych, do których ciężko dotrzeć bez pomocy osoby wykwalifikowanej.

Dodatkowo warto zauważyć, że biblioteki mogą oferować dostęp za pomocą Internetu do specjalistycznych czasopism, których nie można znaleźć na półkach. Jak napisał Jim Trelease w swoim „Podręczniku głośnego czytania”, naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje - w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość - to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji.

Poza tym biblioteki miejskie powinny być lokalnymi miejscami spotkań, w których można podyskutować z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Biblioteki mogą być oknem na świat dla ludzi, którzy nie potrafią korzystać z osiągnięć cywilizacji, np. z Internetu. A więc, aby starsza samotna pani, którą nie potrafi korzystać z komputera i Internetu, może udać się po pomoc do biblioteki i porozmawiać poprzez np. Skypa ze swoją córką, która mieszka zagranicą bądź wypełnić i wysłać zeznanie podatkowe. 

Image

W poprzednim roku biblioteka zanotowała wzrost czytelników, szczególnie tych, którzy korzystają z działu dziecięcego. Czym jest to spowodowane?

Możliwe, że naszą pracą, którą staramy się łamać stereotypy dotyczące biblioteki, która kojarzy się z miejscem odwiedzanym przez „kujonów” i ludzi starszych, gdzie wieje chłodem, a na straży równiutko poukładanych książek i bibliotecznej ciszy stoi wrogo nastawiona bibliotekarka. I niestety w wielu bibliotekach w Polsce tak się dzieje: czytelnik, aby wejść do biblioteki musi założyć specjalne obuwie, porozumiewać może się jedynie szeptem i w żadnym bądź razie nie może sam sięgać po  książki. W dobie popkultury niezwykle ciężko jest zachęcić szczególnie młodych ludzi do czytania, a te stereotypy stanowią dodatkową barierę. Niestety to przekonanie pokutuje i my próbujemy je zmienić.

Po pierwsze, staramy się wyeksponować otwartość biblioteki, tego, że każdy może przyjść, niezależnie od wieku. Staramy się organizować różne akcje, które przedstawią bibliotekę jako miejsce spotkań, miejsce, w którym można rozwijać swe pasje i w którym dzieci mogą spędzić czas na zabawie niekoniecznie nawet bezpośrednio połączonej z czytelnictwem. Chcemy pokazać jak wiele różnych funkcji może pełnić odpowiednio zorganizowana biblioteka, która jeszcze kojarzy się młodym ludziom głównie z wypożyczeniem lektury do szkoły.

Po drugie staram się nawiązywać osobiste relacje z dziećmi i młodzieżą – poznać ich zainteresowania, aby móc im doradzić, co warto przeczytać. Tylko poznając czytelników, mogę pomóc w rozwijaniu ich gustów czytelniczych. Organizuję spotkania z książką dla najmłodszych, podczas których i owszem - maluszki zdobywają jakąś wiedzę, ale przede wszystkim zaczynają kojarzyć bibliotekę jako miejsce związane z przyjemnością, a nie obowiązkiem. Zrywam ze stereotypem smutnej pani bibliotekarki , która surowym spojrzeniem strofuje dziecko, które nieporadnie odkłada książkę na półkę. Po trzecie ważny jest dobór nie tylko ciekawych i popularnych, ale i wartościowych książek, które wygrywają różnorakiego rodzaju konkursy bądź są rekomendowane przez instytucje czytelnicze i prowokują do myślenia.

REKLAMA

Cały czas odnosi się Pani do tej grupy mieszkańców, która już korzysta z biblioteki, a jak zachęcić tych, którzy jeszcze nigdy nie przekroczyli progu biblioteki?

Oczywiście jest to bardzo ważne zadanie bibliotekarzy. Część dzieci zna mnie jeszcze ze „Smoczykówki” i wraz ze mną „przeniosła się” do biblioteki. Jest  też w Barlinku spora  grupa osób czytających, która przyzwyczajona jest do tego, aby kupować książki. Ja ich zachęcam również do wypożyczania, które nie wymaga żadnych nakładów finansowych . Część moich młodych czytelników przychodzi tu np. po zajęciach w szkole ze swoimi kolegami, którzy jeszcze nie korzystają z biblioteki. Wejdą, zobaczą "modną" książkę, podyskutują z kolegą, który już ją przeczytał, zapisują się i zaczynają wypożyczać książki.

Wiem z doświadczenia, że rekomendacja jest najlepszym sposobem pozyskania nowych „klientów” biblioteki. Czasami dzieci przychodzą jedynie skorzystać z Internetu lub po lekturę aż tu przypadkiem wpadnie im w oko jakiś recenzowany w gazecie młodzieżowej tytuł. Bardzo mnie to cieszy i zachęca do jeszcze większego promowania naszej biblioteki, która wśród dzieci, jak słusznie Pani zauważyła, cieszy się coraz większym uznaniem.

Image

Ważne jest, aby lansować bibliotekę poza jej murami. W tym celu organizuję np. „Czytanie pod chmurką”, które nie kojarzy się z zakurzonymi półkami. Każdą organizowaną przeze mnie akcję, staram się nagłośnić w lokalnych i regionalnych mediach. Współpracuję także ze szkołami i przedszkolami, które zadomawiają dzieci z książką oraz ogólnopolskimi instytucjami, jak fundacja ABC XXI„Cała Polska czyta dzieciom” czy ministerialnym Instytutem Książki

Jak sama Pani powiedziała, bardzo ważny jest dobór nowych książek. Ile nowych egzemplarzy pojawia się w roku w naszej bibliotece?

W poprzednim roku do całej Biblioteki czyli do działu dla dorosłych, działu dziecięcego i do 3 filii wiejskich zostało zakupionych około 1000 nowych pozycji książkowych. Czy to mało czy dużo – nie mnie oceniać, a naszym czytelnikom. Staramy się pozyskiwać pieniądze z różnych instytucji, bo nie tylko samorząd, czy ministerstwo może nam pomóc, ale i prywatni sponsorzy, których wciąż szukamy. Próbujemy pozyskać pieniądze również z różnych organizowanych przez nas akcji, np. loterii, które odbywają się w czasie Dni Barlinka.

Szukamy  również możliwości aplikowania w programach rządowych i międzynarodowych, których celem jest modernizacja i profesjonalizacja bibliotek. Wkrótce startuje   program Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która jest powiązana z  fundacją  Billa Gatesa. Celem tego programu jest rozwój polskich bibliotek  szczególnie tych w małych miejscowościach i ich filiach wiejskich Chcielibyśmy wziąć udział w tym projekcie i wierzymy, że przyniesie nam on namacalne korzyści.

Image

Biblioteka to nie tylko możliwość wypożyczania książek, ale również możliwość korzystania z jej zasobów na miejscu. Wśród nich powinny się znaleźć również specjalistyczne magazyny, czy tygodniki opiniotwórcze. Jak biblioteka realizuję tę potrzebę?

Nasza biblioteka kupuje systematycznie prasę w tym zarówno regionalną jak i ogólnopolską. Obecnie pracujemy nad rozszerzeniem listy tych tytułów i wkrótce oferta ta będzie jeszcze korzystniejsza. Archiwizujemy czasopisma lokalne a do starszych tytułów magazynów ogólnopolskich możemy pomóc uzyskać dostęp z innych bibliotek lub przez internet. Mimo, że warunki czytelni są skromne serdecznie zapraszamy do korzystania z tych czasopism. Zawsze się staramy aby przebywanie w naszej bibliotece było przyjemne a nasze zasoby i działania pożyteczne.

Dziękuję za wywiad.

Klaudia

Image

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież