Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 piątek 29 marca 2024r.   imieniny: Eustachy, Ostap, Wiktoryn

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
Image
Więcej niż pasja
Krótkofalarstwo jest to hobby, sport, a nawet praca. Żeby zarazić się krótkofalarstwem trzeba to zobaczyć, usłyszeć, poznać. Istnieje błędne przekonanie, że krótkofalarstwo to rozmowy przez CB radio i brak kultury w łącznościach. Nic bardziej mylnego. 

To międzynarodowy ruch społeczny, skupiający miliony ludzi na całym świecie, oddanych swojej pasji gotowych nieść pomoc w każdej sytuacji. Jest szczególną dziedziną aktywności człowieka. Jest istotnym elementem, zbliżającym ludzi rożnych ras, narodowości, wyznań i profesji (od robotników do ludzi sławnych). Największą liczbą kandydatów na krótkofalowców są osoby mające zamiłowanie techniczne. 

W krótkofalarstwie istnieje jeszcze jeden czynnik, sportowy, polegającym na osiągnięciu połączeń z jak największą ilością krajów. Za osiągniecie łączności z dużą ilością krajów, np. 100 i więcej wydawane są dyplomy. Inny rodzaj takiej działalności to zawody polegające na nawiązywaniu maksymalnej ilości łączności w jak najkrótszym czasie. Krótkofalarstwo to prowadzenie łączności różnymi emisjami. Telegrafią – CW, fonią SSB, FM, AM i emisjami cyfrowymi RTTY, PACKET, SSTV, PSK, HELL itd. Różnorodność emisji jest atutem tego hobby. 

REKLAMA

Posiadając nowoczesne urządzenie, każdy posiadacz licencji ma możliwość do natychmiastowego nawiązania łączności drogą radiową z dowolnym punktem w kraju czy świata. Pomoc krótkofalowców okazuje się nieraz zbawienna, a czasami bywa wcześniejsza i sprawniejsza niż innych służb łączności. Krótkofalowcy na całym świecie tworzą sieć łączności kryzysowej. Pamiętamy wielką powódź w roku 1997. Łączność telefoniczna nie działała, łączność profesjonalna zawiodła. I wtedy krótkofalowcy stworzyli skuteczną sieć łączności. Przez kilka tygodni to był jedyny kanał koordynacji pomocy dla powodzian. 

Podobnie bywało w innych regionach świata. Jeżeli znajdzie się grupa chętnych chcących wstąpić w nasze szeregi to zorganizujemy dla nich profesjonalny kurs. Pojedynczych zapaleńców też nie wyrzucamy z klubu wiedząc, że każdy młody krótkofalowiec więcej to jeden chuligan mniej w okolicy. Ważną częścią połączeń między krótkofalowcami są karty QSL. Mają one rozmiar widokówki. Za ich pomocą możliwe jest potwierdzenie łączności. W tym celu umieszcza się tam informacje takie jak data godzina częstotliwość pasmo, na jakim zrobiło się łączność itp. Szczególnie cenne są karty otrzymane z trudno dostępnych krajów. 

Od czego zacząć? Najlepiej nawiązać z nami kontakt. W dni klubowe pod znakiem klubowym i pod okiem doświadczonego kierownika klubu Stanisława Smolenia można rozpocząć pierwszą pracę na paśmie radioamatorskim. Nie potrzeba nic poza Twoja dobrą wolą i czasem. 

Zapraszamy do Klubu przy ul. Szosowej (w budynku szkoły).

SQ1MNG

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież