Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 niedziela 19 maja 2024r.   imieniny: Augustyn, Mikołaj, Piotr

Reklama

Sodaspeed

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
JEDEN WIELKI SER SZWAJCARSKI?

Wielokrotnie w komentarzach, zwracacie uwagę na zły stan dróg w naszym powiecie i gminie. Piszecie też o tym, że być może to właśnie fatalna nawierzchnia, była przyczyną wielu występujących na naszym terenie zdarzeń drogowych. W tej sprawie napisała również do nas jedna z Czytelniczek, uczestniczka kolizji, która miała miejsce niedaleko Karska.

 

REKLAMA

  

Pewnie kierująca omijała dziury, ta droga to jeden wielki ser szwajcarski – to jeden z Waszych komentarzy pod artykułem dotyczącym wspomnianej kolizji. O ilość zdarzeń drogowych, do których przyczynił się zły stan nawierzchni, zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Myśliborzu.

Odpowiedzi udzieliła nam Katarzyna Wiśniewska z KPP Myślibórz:

 

Komenda Powiatowa Policji w Myśliborzu Wydział Ruchu Drogowego informuje, że w okresie od 01 stycznia 2021r. do 25 maja 2021r. odnotowano jedno zdarzenie drogowe, w którym przyczyną był zły stan nawierzchni.

 

Tyle ze statystyk. A jak wyglądają te drogi w rzeczywistości? Informację na temat stanu dróg gminnych i wojewódzkich na terenie gminy Barlinek, przedstawiono na komisjach RM. Z przedstawionego przez barlinecki Ratusz zestawienia wynika, że większość dróg gminnych publicznych, jest w stanie dostatecznym bądź dobrym, a kilka nawet bardzo dobrym. W złym stanie są ulice lub ich fragmenty – Tunelowa, Poziomkowa, Długa, Pułaskiego, Sosnowa.

 

O stanie dróg wojewódzkich, informował Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Z przesłanego przez ZZDW zestawienia wynika:

DW 151 – odcinek wiadukt Wierzchno - Barlinek skrzyż. ul. Pełczycka – dobry; odcinek Barlinek skrzyż. ul. Pełczycka - „Obwodnica" - ul. 31 Stycznia - bardzo dobry, odcinek. ul. 31 Stycznia, ul. Gorzowska – dobry; odcinek. Barlinek - Łubianka - granica województwa – dobry.

DW 156 - odcinek granica powiatu /Mostkowo przepust/ - Barlinek – dobry; odcinek Barlinek ul. Szosa do Lipian, ul. 31 Stycznia – dobry;  - ul. Dworcowa – zadowalający; ul. 1 Maja – dobry;  ul. Strzelecka - dostateczny, odcinek  Barlinek - Krzynka – dobry; odcinek Krzynka – granica województwa - zły.

 

Na ten temat, dyskutowano podczas XL sesji RM, która odbyła się 27 maja w Barlineckim Ośrodku Kultury. W punkcie „Informacja na temat stanu dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich na terenie gminy Barlinek uwzględniając ewidencję, inwentaryzację i określenie stanu technicznego tych dróg”, głos zabrało troje radnych. Pierwsza, wypowiedziała się radna Alicja Kowalewska, która złożyła wniosek o kapitalny remont DW 156 od Krzynki w kierunku granicy województwa. Prośbę swą poparła fatalnym stanem tej drogi oraz jej postępującą degradację. Zwróciła uwagę na ilość wypadków, w tym śmiertelnych, które miały tam miejsce. O tej sprawie, rozmawiano z komendantem Komisariatu Policji w Barlinku, który poparł ten wniosek i będzie w tej sprawie również interweniował. Swoje poparcie wyraził też Andrzej Potyra.

W dalszej części, głos zabrał Tomasz Strychalski, który wykorzystując obecność na sali starosty myśliborskiego Andrzeja Potyry, zwrócił się z pytaniem o przekazanie ul. Szosowej gminie Barlinek. Konkretnie chodziło o to, kto podjął taką decyzję, czym była ona spowodowana, a także czy w razie przekazania, gmina otrzyma ze starostwa pieniądze na jej utrzymanie.  Jak powiedział starosta, podczas likwidacji starej „s”, 33 km dróg, drogi wojewódzkie przekazały powiatowi. Teraz, powiat może je przekazać gminom. Podjęte zostały decyzje, iż dla naszej gminy ma zostać przekazana ul. Szosowa (od skrzyżowania drogi wojewódzkiej do ronda) oraz krótki odcinek drogi z Niepołcka do Laskówka. Nie padły odpowiedzi ws. finansowania.

Radny Romuald Romaniuk, zwrócił się do starosty Andrzeja Potyry z zapytaniem o plany inwestycyjne w gminie Barlinek. Według starosty myśliborskiego, powiat składał już wnioski w trzech edycjach programu rządowego w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W pierwszej edycji, powiat uzyskał finansowanie i z tej części będzie wybudowany m.in. chodnik (3 km) z Jaromierek do Lutówka. W drugiej edycji ze złożonych dziewięciu wniosków, dofinansowania nie otrzymał żaden. Podobnie w trzeciej edycji. Radny Romuald Romaniuk poprosił więc o wyjaśnienie, dlaczego te wnioski nie uzyskują akceptacji. Zwrócił też uwagę, na niebezpieczną drogę Barlinek – Rychnów. Droga ta, nazywana jest „s”, ale nie dlatego, że pozwala na to jej stan, a z uwagi na prędkości, z jakimi poruszają się tam samochody. Radny pytał co ma powiedzieć mieszkańcom, że na „rychnowskiej s” nie ma przez tyle lat chodnika. Zwrócił też uwagę, że mieszkańcy Rychnowa sami wykonują zadania powiatu, m.in. kosząc pobocza. Na te zapytania odpowiedzi już nie było. Więcej w materiale filmowym.

 

M.Przybylska

 

 

Komentarze

Guest

Wystarczy przejechać się do sąsiednich Pełczyc żeby zobaczyć jak powinny wyglądać drogi gminne i powiatowe. U nas jak zwykle - Wstyd!!!
+1

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Wystarczyło spojrzeć jaka była nawierzchnia na drodze Mostkowo-Dziedzice-Jesionowo. Dziura na dziurze. Polepili jakimś lepikiem i tyle. Na drugi rok bedzie to samo. Ogółem pomimo połatania droga jest bardzo nierówna...


Na drodze Mostkowo-Dziedzice zerwałem sprężynę w przednim lewym kole wpadajac w dziurę przed zalepieniem.


Szczerze mówiąc ja bym się zatrzymał i dzwonił po policję żeby spisali protokół i o odszkodowanie sie starał. Przed skrzyżowaniem nawet nie było cudownego znaku droga w złym stanie technicznym :-) Ja kilka razy sie wbiłem w dziure co prawda mniejszą bo omijałem większą :-D
+3

Guest

Cytuję Guest:
Wystarczyło spojrzeć jaka była nawierzchnia na drodze Mostkowo-Dziedzice-Jesionowo. Dziura na dziurze. Polepili jakimś lepikiem i tyle. Na drugi rok bedzie to samo. Ogółem pomimo połatania droga jest bardzo nierówna...


Na drodze Mostkowo-Dziedzice zerwałem sprężynę w przednim lewym kole wpadajac w dziurę przed zalepieniem.
+4

Guest

Drogi gminne i powiatowe nie ma rewelacji : droga Strąpie - Dziedzice , droga Mostkowo - Dziedzice - Jesionowo
takie dziury że nie wiadomo jak jechać aby w nią nie wpaść , nie wspomnę o koszeniu poboczy tragedia , trawa taka wysoka a zwierzyna nie patrzy tylko wychodzi na drogę , niech w końcu te dziury łatają??????.
+4

Guest

Tak jakoś jak przez mgłę pamiętam jedną z dawnych sesji, gdzie radni DOPYTYWALI o technikę łatania i gwarancję na prace. Pamiętam dyskusje o 3-miesięcznej gwarancji (a może półrocznej) i o kasie, ile to kosztuje. To było dawno. Dawno nie słyszałem podobnej wymiany zdań. Temat zdechł? Stał się zakulisowy? Czy może coś nie tak z radnymi?
+3

Guest

Cytuję Guest:
Drogi gminne w stanie dostatecznym i dobrym, to jakiś żart, ciekaw jestem czy radni pofatygowali się to sprawdzić bo przecież papier przyjmnie wszystko!

Ciekawym jest to, że Gmina i radni o niektórych drogach w ogóle zapomieli i od kilka dziesięciu lat nie są remontowane, dlaczego? Może za mało potencjalnych wyborców tam mieszka!
+6

Guest

Wystarczyło spojrzeć jaka była nawierzchnia na drodze Mostkowo-Dziedzice-Jesionowo. Dziura na dziurze. Polepili jakimś lepikiem i tyle. Na drugi rok bedzie to samo. Ogółem pomimo połatania droga jest bardzo nierówna...
+4

Guest

Oj drogi nasze drogi dobrze że są i od czasu do czasu ktoś plomby porobi i rok z głowy a dziś tj 9.06.2021 godzina 20:10 na Górnym Tarasie nie można było oddychać taki smród z HACONU i tu nic się z tym nie robi i chyba święta prawda
+9

Guest

Drogi gminne w stanie dostatecznym i dobrym, to jakiś żart, ciekaw jestem czy radni pofatygowali się to sprawdzić bo przecież papier przyjmnie wszystko!
+13

Guest

Bez komentarza. Na co idą nasze ubezpieczenia????? Za co płace OC? Załatają papką a na drugi dzień jeszcze większa dziura będzie.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież