SEWD Centrum Drewna

piątek 3 maja 2024r.   imieniny: Aleksander, Maria, Mariola

5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
POLACY W FINALE!

W środę w duńskim Vojens odbył się pierwszy półfinał Speedway of Nations. Biało-czerwoni potrzebowali dodatkowego wyścigu, aby wywalczyć awans do finału. Liderem Polaków był Bartosz Zmarzlik.

Cykl Speedway of Nations zajął miejsce Drużynowego Pucharu Świata. Zawody te powstały, aby zatrzymać dominację Polaków w DPŚ. I trzeba przyznać, że udało się to organizatorom. Trzy pierwsze edycje wygrali Rosjanie, a w poprzednim roku najlepsi byli Brytyjczycy. Polacy za każdym razem stawali na podium, trzykrotnie na drugim miejscu i raz na trzecim. Jednak ani razu nasi reprezentanci nie mieli okazji cieszyć się z triumfu. Czy w tym roku się uda?

Od tego roku nieco zmieniono formułę. Wcześniej był finał dwudniowy, teraz będzie jednodniowy jak za czasów DPŚ. W pierwszych edycjach SoN zawodnikiem rezerwowym musiał być młodzieżowiec, od tego roku trenerzy mogą wystawić trzech seniorów. I tak jest w przypadku reprezentacji Polski. Biało-czerwoni do Vojens udali się w składzie Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Patryk Dudek.

Polacy rozpoczęli zmagania w Vojens od wygranej drużynowej, ale obaj dojechali do mety za plecami rywala. W kolejnych dwóch startach biało-czerwoni byli już bezbłędni i najpierw duet Zmarzlik-Janowski pokonał 7:2 Amerykanów, a w kolejnej serii para Dudek-Zmarzlik zwyciężyła 7:2 Łotyszy. W czwartej serii w parku maszyn pozostał dwukrotny mistrz świata z Kinic, a jego koledzy przegrali 4:5 z Finami, którzy okazali się wielką niespodzianką tego półfinału.

W starciu z Australijczykami punkty zdobył Zmarzlik, ale zdołał on jedynie rozdzielić rywali i to oni wygrali 6:3 ten wyścig. Na koniec serii zasadniczej Polacy wygrali 5:4 z Ukraińcami i w sumie wywalczyli 31 punktów. To dało naszym reprezentantom trzecie miejsce i o awans do wielkiego finału musieli walczyć w biegu barażowym z Niemcami. W tym dodatkowym starcie Polacy spisali się bardzo dobrze, pewnie wygrywając 7:2 i tym samym nadal liczą się w walce o medale tegorocznej edycji.

- Udało się.. znaczy nie udało się tylko zrobiliśmy to z Patrykiem. To jest fajny tor do jeżdżenia, ale mega trudny do ustawień. Miałem gdzieś tam bieg przerwy, bo każdy chciał pojechać i tak musi być bez dwóch zdań, ale nic nie znaleźliśmy. Później zaryzykowaliśmy i najważniejsze, że bieg wygrany i mamy awans - przyznał w rozmowie z dziennikarzem Eurosportu Bartosz Zmarzlik.

W czwartek o godz. 19:00 odbędzie się drugi półfinał w Vojens, w którym wystąpią Wielka Brytania, Szwecja, Czechy, Włochy, Francja, Norwegia i Słowenia. Awans do finału uzyskają trzy najlepsze drużyny. Finał odbędzie się w sobotę o 19:00, a pewne miejsce mają już Duńczycy jako gospodarz oraz trzy najlepsze ekipy z pierwszego półfinału - Australia, Finlandia i Polska.