Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 sobota 18 maja 2024r.   imieniny: Aleksandra, Alicja, Eryk

Reklama

Sodaspeed

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Benefis Romany Kaszczyc

Potraficie wyczarować baśniowe postacie? Z pewnością nie, ale jest w Barlinku czarodziejka o niesłychanej umiejętności malowania słowem. Tą malarką jest Barlinecka Roma, dzięki której, na deskach sceny Barlineckiego Ośrodka Kultury pojawiły się postacie z jej najpopularniejszej „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej”.

 

Stary Guślarz, Mądra Baba i Zielony Jan w zabawny sposób opowiedzieli nam historię Pani Romany Kaszczyc biegnącą od narodzin do koronacji na pierwszą w historii Królową Barlineckich Artystów. W trakcie trwania widowiska wielu artystów, przyjaciół z daleka i z bliska, przynosiło swe „artystyczne dary” dla Romy. Wykonywane na scenie utwory splatały się tematycznie z przeżyciami jubilatki. Podczas laudacji głos zabrali wychowankowie Pani Romany, którzy w niezwykle ciepłych słowach podkreślali jak duży pozytywny wpływ miał na nich sam kontakt z artystką.

REKLAMA

Były życzenia zdrowia i kolejnych wielu lat owocnej pracy artystycznej. Podsumowaniem benefisu była uroczysta koronacja, której dokonała sama Królowa Puszczy Barlineckiej (również postać rodem z baśni), która nałożyła na głowę jubilatki koronę uplecioną z gałązek runa leśnego. Barlinecka Roma podziękowała wszystkim za życzliwość z jaką spotykała się podczas 50-letniego okresu pracy artystycznej. „Kim byłabym dzisiaj, gdybym na swej drodze nie spotkała tylu ludzi, którzy mnie wspierali i którzy mi pomagali?”. Na koniec odnosząc się do przybyłych skromnie stwierdziła: „Wy jesteście tymi, dzięki którym życie moje ma barwę i sens i za to wszystko bardzo, bardzo wszystkim Wam dziękuję.”

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji.

Benefis, który odbył się w piątek, 5 października 2012r. poświęcono 50-leciu twórczości barlineckiej artystki Pani Romany Kaszczyc. Pani Romana ukończyła PWSSP we Wrocławiu w 1962 roku, uzyskując tytuł magistra sztuki. Urzeczona urokiem Barlinka postanowiła tu zamieszkać i zapuścić korzenie. Dzięki niej powstało Ognisko Plastyczne i Pracownia Ceramiki Unikatowej dla dzieci i dorosłych. Jako artystka realizowała się w różnych dziedzinach jak ceramika unikatowa, malarstwo sztalugowe, rysunek i ilustracje książkowe, znaki graficzne, scenografia oraz poezja i proza. Jest autorką wielu baśni związanych z Barlinkiem, w tym również „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej”.

Ma w dorobku około 100 wystaw w kraju i za granicą, ponad 100 spotkań autorskich, konferencji i wykładów w Polsce i Niemczech. Wzięła udział w ponad 40 audycjach telewizyjnych i radiowych, a w dorobku ma 8 wydanych książek (w tym dwie w języku niemieckim), kilka broszur, wiele publikacji w różnych pismach, a kilka spektakli teatralnych zrealizowano wg. jej tekstów i piosenek wydanych na kasecie. Romana Kaszczyc jest współzałożycielką Towarzystwa Miłośników Barlinka. Od 19 listopada 2011 roku Barlinecka Roma prezentuje swoje prace w nowoczesnej galerii połączonej z małą pracownią, gdzie również znajdują się również archiwalne artykuły z gazet, dyplomy i inne materiały sprzed wielu lat dokumentujące jej karierę artystyczną.

Js

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież