pldaenfrdeuk


 wtorek 22 stycznia 2019r.   imieniny: Dobromysł, Marta, Wincenty

Reklama

barlinek

W artykule "Co ze strażakami ochotnikami?", poruszyliśmy temat działalności w gminie Ochotniczej Straży Pożarnej. Materiał wywołał wielki oddźwięk w komentarzach pod nim. Dodajmy tylko, że o nagłośnienie poruszanego w artykule tematu poprosiła część strażaków ochotników. W związku z licznymi wątpliwościami zwróciliśmy się do burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, o odpowiedź na kilka pytań.

1. Czy władze Barlinka zabiegają o powołanie w Barlinku posterunku zawodowej straży pożarnej? Co przemawia za takim działaniem?
- Jednym z zadań ustawowo przypisanych gminie jest ochrona przeciwpożarowa. Wypełniając ten obowiązek w przeszłości zabiegano o utworzenie w naszym mieście państwowej straży pożarnej. Jednak do tej pory nie udawało się trafić na przychylność osób decyzyjnych. Prowadziłem rozmowy z komendantami wojewódzkimi i powiatowymi PSP, a efektem tych rozmów jest zrozumienie naszych argumentów i potrzeba zabezpieczenia przeciwpożarowego naszej gminy. Stąd wystąpiłem z pismem do komendanta powiatowego PSP o podjęcie działań mających na celu utworzenie w Barlinku posterunku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG) funkcjonującego w strukturach komendy powiatowej PSP w Myśliborzu.

Uzasadniając potrzebę utworzenia państwowej straży pożarnej w Barlinku wskazałem, że Barlinek jest najludniejszym oraz najbardziej uprzemysłowionym miastem powiatu myśliborskiego. Na terenie miasta oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonuje wiele zakładów przemysłowych. W mieście zlokalizowana jest również rozlewnia gazu płynnego „Gaspol”. W Barlinku funkcjonuje Szpital Barlinek Sp. z o.o., który świadczy usługi zdrowotne m.in. mieszkańcom powiatu: myśliborskiego, choszczeńskiego, pyrzyckiego, gorzowskiego oraz strzelecko-drezdeneckiego. W mieście zlokalizowane są liczne hotele, ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne, które przyciągają wielu turystów. W Barlinku krzyżują się dwie drogi wojewódzkie 151 i 156. W ciągu doby przez centrum Barlinka przejeżdża ok. 10-12 tys. pojazdów (ciężarowych i osobowych). W ostatnim czasie odnotowano wiele wypadków z udziałem pojazdów i pieszych, w tym wypadki śmiertelne. Miasto oddalone jest od jednostki ratowniczo-gaśniczej w Myśliborzu o 30 km, odległość od innych jednostek Państwowej Straży Pożarnej wynosi odpowiednio od JRG Choszczno - 29 km, JRG Strzelce Krajeńskie - 26 km (woj. lubuskie), JRG 2 Gorzów Wielkopolski - 32 km (woj. lubuskie). W ostatnich latach odnotowywano prawie 300 zdarzeń rocznie, w których brały udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Wiele z tych zdarzeń dotyczyło pomocy Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który w Barlinku funkcjonuje w strukturach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

REKLAMA

2. W razie pozytywnej decyzji, gdzie zostanie posterunek zlokalizowany?
- Ostateczną decyzję o utworzeniu posterunku podejmie komendant główny PSP przy akceptacji ministra spraw wewnętrznych i administracji. W przypadku pozytywnej decyzji będą musiały być spełnione warunki wynikające z przepisów dla tego typu jednostek. W Barlinku funkcjonuje Gminne Centrum Ratownictwa, gdzie swoją siedzibę ma OSP Barlinek i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Jeżeli warunki pozwolą to na pewno na początku sąsiedztwo nie będzie przeszkadzało, a docelowo musimy pomyśleć o samodzielnej lokalizacji posterunku JRG.

3. Jeżeli w pomieszczeniach, gdzie obecnie funkcjonuje OSP, gdzie funkcjonować będą strażacy ochotnicy?
- Plany utworzenia posterunku nie mają wpływu na lokalizację siedziby OSP Barlinek. Aczkolwiek zmienią się uwarunkowania działania druhów strażaków. W gminie działają trzy OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym: Barlinek, Mostkowo i Rychnów. Strażacy bardzo aktywnie uczestniczą w akcjach i szkoleniach niosąc pomoc potrzebującym. Działaniami strażaków kieruje komenda powiatowa PSP w Myśliborzu. Koszty zabezpieczenia przeciwpożarowego pokrywane są z budżetu naszej gminy. W latach 2015 – 2018 wydatkowanych będzie ponad 1.600.000 zł, z czego na wydatki bieżące (m.in. utrzymanie strażnic, naprawa i konserwacja sprzętu, ubezpieczenia, zakup paliwa i energii) przypada ponad 1.200.000 zł, na zakupy sprzętu i przebudowę strażnicy w Mostkowie prawie 400.000 zł oraz na wypłatę ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i szkoleniach strażaków ochotników ponad 152.000 zł. Od grudnia 2017 r. nastąpił wzrost ekwiwalentu za udział w akcjach 20 zł za godzinę, a za udział w szkoleniach 10 zł za godzinę, który był nie zmieniany od 2008 r.

4. Czy w przypadku powstania posterunku straży zawodowej, rozważana jest możliwość likwidacji w Barlinku OSP?
- Utworzenie posterunku JRG w Barlinku nie ma wpływu na funkcjonowanie OSP Barlinek, które jest stowarzyszeniem i członkowie stowarzyszenia podejmują autonomiczne decyzje. Dobra współpraca strażaków zawodowych z ochotnikami jest idealnym rozwiązaniem ochrony przeciwpożarowej. I trzeba pracować cały czas nad tym, aby ta współpraca była jak najlepsza. Władze gminne zawsze wspierały jednostki OSP i nic nie zmieni się w przyszłości.

js

Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku tak jak i innych jednostek na terenie całej Gminy, jest niezwykle ważna. Na koniec dodajmy tylko, że ochotnicy z Barlinka biorą udział nie tylko w akcjach gaśniczych i przy bezpośrednim ratowaniu poszkodowanych w wypadkach, ale również zwalczają skutki załamania pogody, odwiedzają dzieci w szkołach i przedszkolach, uczestniczą w świętach kościelnych i miejskich, pomagają Policji i Zespołom Ratownictwa Medycznego a także zabezpieczają imprezy masowe i sportowe w Gminie Barlinek.

 Podobnie jak w poprzednim artykule wstrzymujemy dalszą publikację komentarzy.

 

Komentarze  

-3 #42 Guest 2018-06-18 20:28
Cytuję Guest:
No i Osp Barlinek nie będzie potrzebny no chyba, że na zabezpieczenie jak jrg będzie miało wyjazd. Także utnie im się i bardzo dobrze. *** W końcu będzie straż z prawdziwego zdarzenia A nie tylko na pokaz. Brawo

Ile lat OSP Barlinek pomaga, ratuje, wspiera? Bezinteresownie, ochotniczo i narażeniem życia i poświeceniem własnego czasu...a ktoś pisze że im się coś utnie? że bardzo dobrze? że są na pokaz? Ludzie! opamiętajcie się i proście o wybaczenie. Ile w was zawiści i małości, obyście nigdy nie musieli czekać na pomoc strażaków, nie mniej jednak tylko wtedy zrozumielibyście jak są ważni i potrzebni, i pełni poświęcenia
Cytować | Zgłoś administratorowi
-6 #41 Guest 2018-06-14 10:12
czemu ochotnicy tak się opierają tej zawodowej straży w Barlinku boją się że nie będą wzywani już na akcje skończy się 200 akcji tylko o to im chodzi
Cytować | Zgłoś administratorowi
-5 #40 Ewa 2018-06-14 08:25
Cytuję Guest:
Cytuję Ewa:
Cytuję Guest:
Mieszkańcy Barlinka- posterunek PSP - wyjazd 4 osób do 1minuty, przeszkoleni w ratownictwie medycznym, częsty brak karetki na terenie miasta, osp Barlinek - jeżeli ktoś nie jest w pracy może wyjedzie zastęp, jeżeli powstanie posterunek PSP musi mieć limit wyposażenia, może doczekamy się podnośnika, osp Barlinek jeżeli będzie chciało pomóc - dzięki - jeżeli odmówi wyjazdu - pomogą inne jednostki, ludzie pamiętajcie najważniejszy jest czas dojazdu, a tego osp Barlinek Wam nie zapewni jak psp z czasem dojazdu, a tak dla wiadomości wszystkim, kto chce rozwiązać osp Barlinek - nikt - chyba, że na walnym zgromadzeniu osp Barlinek podejmie uchwałę o rozwiązaniu. Macie szanowni mieszkańcy jedyną okazję na uzyskanie czegoś dobrego w bezpieczeństwie swojego miasta i gminy.

Nigdy sie nie zdarzylo zeby mieszkancy czekali 20 minut na pomoc. Brak karetki na terenie gminy owszem, ilez to razy OSP pomogli. piszesz ze PSP dojezdza w minute,,, ostatnio mialam okazje widziec ich prace . W minute na pewno nie byli..... Czemu tak chcesz zaszkodzic, jakie z tego masz korzysci?????A Ty jakie masz korzyści skoro tak ich bronisz? Psp to zawodowcy więc nie ma co z nimi porównywać osp. A widziałaś może kiedyś jak działa osp Barlinek? Ich działania też dają wiele do życzenia. Więc nie ma sensu ich bronić

A Ty czemu tak bronisz PSP???????? i tu sie mylisz wiele razy widzialam prace OSP, nie mam im nic do zarzucenia , a wręcz podziw. Jestem mieszkanka Barlinka, więc duzo widzę i dużo słysze. Pozdrawiam
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #39 Guest 2018-06-14 07:47
Cytuję Ewa:
Cytuję Guest:
Mieszkańcy Barlinka- posterunek PSP - wyjazd 4 osób do 1minuty, przeszkoleni w ratownictwie medycznym, częsty brak karetki na terenie miasta, osp Barlinek - jeżeli ktoś nie jest w pracy może wyjedzie zastęp, jeżeli powstanie posterunek PSP musi mieć limit wyposażenia, może doczekamy się podnośnika, osp Barlinek jeżeli będzie chciało pomóc - dzięki - jeżeli odmówi wyjazdu - pomogą inne jednostki, ludzie pamiętajcie najważniejszy jest czas dojazdu, a tego osp Barlinek Wam nie zapewni jak psp z czasem dojazdu, a tak dla wiadomości wszystkim, kto chce rozwiązać osp Barlinek - nikt - chyba, że na walnym zgromadzeniu osp Barlinek podejmie uchwałę o rozwiązaniu. Macie szanowni mieszkańcy jedyną okazję na uzyskanie czegoś dobrego w bezpieczeństwie swojego miasta i gminy.

Nigdy sie nie zdarzylo zeby mieszkancy czekali 20 minut na pomoc. Brak karetki na terenie gminy owszem, ilez to razy OSP pomogli. piszesz ze PSP dojezdza w minute,,, ostatnio mialam okazje widziec ich prace . W minute na pewno nie byli..... Czemu tak chcesz zaszkodzic, jakie z tego masz korzysci?????A Ty jakie masz korzyści skoro tak ich bronisz? Psp to zawodowcy więc nie ma co z nimi porównywać osp. A widziałaś może kiedyś jak działa osp Barlinek? Ich działania też dają wiele do życzenia. Więc nie ma sensu ich bronić
Cytować | Zgłoś administratorowi
-12 #38 Ewa 2018-06-14 07:26
Cytuję Guest:
Mieszkańcy Barlinka- posterunek PSP - wyjazd 4 osób do 1minuty, przeszkoleni w ratownictwie medycznym, częsty brak karetki na terenie miasta, osp Barlinek - jeżeli ktoś nie jest w pracy może wyjedzie zastęp, jeżeli powstanie posterunek PSP musi mieć limit wyposażenia, może doczekamy się podnośnika, osp Barlinek jeżeli będzie chciało pomóc - dzięki - jeżeli odmówi wyjazdu - pomogą inne jednostki, ludzie pamiętajcie najważniejszy jest czas dojazdu, a tego osp Barlinek Wam nie zapewni jak psp z czasem dojazdu, a tak dla wiadomości wszystkim, kto chce rozwiązać osp Barlinek - nikt - chyba, że na walnym zgromadzeniu osp Barlinek podejmie uchwałę o rozwiązaniu. Macie szanowni mieszkańcy jedyną okazję na uzyskanie czegoś dobrego w bezpieczeństwie swojego miasta i gminy.

Nigdy sie nie zdarzylo zeby mieszkancy czekali 20 minut na pomoc. Brak karetki na terenie gminy owszem, ilez to razy OSP pomogli. piszesz ze PSP dojezdza w minute,,, ostatnio mialam okazje widziec ich prace . W minute na pewno nie byli..... Czemu tak chcesz zaszkodzic, jakie z tego masz korzysci?????
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #37 Guest 2018-06-14 07:15
Cytuję Guest:
TV POLSAT i TV-REGIONALNA juz temat podjeli niech cała POLSKA zobaczy że próbuje się zamknąć jednostkę która bardzo dobrze funkcjonuje i jest wyposażona lepie niż psp

A kiedy będzie dokument lub artykul
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #36 Guest 2018-06-14 06:57
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Wreszcie skończyły się dobre czasy dla osp Barlinek

komu tak naprawde zalezy zeby osp barlinek zlikwidowac panu burmistrzowi czy komus z psp

ktos dostał pstrzyczka w nosa czyli *** i teraz próbuje się odegrać
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #35 Guest 2018-06-14 06:33
TV POLSAT i TV-REGIONALNA juz temat podjeli niech cała POLSKA zobaczy że próbuje się zamknąć jednostkę która bardzo dobrze funkcjonuje i jest wyposażona lepie niż psp
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #34 Guest 2018-06-14 06:19
Cytuję Guest:
Wreszcie skończyły się dobre czasy dla osp Barlinek

komu tak naprawde zalezy zeby osp barlinek zlikwidowac panu burmistrzowi czy komus z psp
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #33 Guest 2018-06-14 05:40
Wreszcie skończyły się dobre czasy dla osp Barlinek
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Wpisy wulgarne, zawierające kłótnie (tzw. trolling), obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Nie publikujemy komentarzy z błędami ortograficznymi. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież